Světový pohár skokanů na lyžích se v roce 2021 v Liberci neuskuteční

Světový pohár skokanů na lyžích se v roce 2021 v Liberci neuskuteční

6 min 20 s

Podnik Světového poháru skokanů na lyžích se v roce 2021 v Liberci bohužel neuskuteční. „Doposud čekáme na výsledky rozhodnutí o přidělení dotace, proto jsme nebyli schopni FIS garantovat potřebnou modernizaci areálu,“ vysvětluje generální sekretář Svazu lyžařů ČR Jakub Čeřovský.


Světová elita skokanů na lyžích se měla na Ještěd vrátit po dvanácti letech na začátku ledna ihned po Turné čtyř můstků. Vzhledem k tomu, že do dnešního dne nebyla vyhodnocena žádost o dotaci na dobudování nezbytných záležitostí v areálu tak, aby splňoval standardy Mezinárodní lyžařské federace FIS pro konání Světového poháru, nebylo možno pořádání závodu potvrdit.

„Pro pořádání závodu Světového poháru je podle regulí FIS nutná ledová nájezdová stopa a protivětrné sítě. Investice se měla realizovat z dotačních prostředků Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy za spoluúčasti města Liberec a Libereckého kraje. Na výsledky rozhodnutí o přidělení dotace ale doposud čekáme, proto jsme nebyli schopni FIS garantovat potřebnou modernizaci areálu,“ uvedl generální sekretář Svazu lyžařů ČR Jakub Čeřovský.

V předběžném kalendáři FIS nebyl problém podnik v Liberci nahradit také vzhledem k tomu, že na příští sezonu bylo odloženo mistrovství světa v letech na lyžích, které se kvůli pandemii koronaviru nemohlo uskutečnit letos v březnu. „Termínově je příští sezona velmi nabitá, i proto jsme se se zástupci FIS velmi rychle dohodli. Jsme rádi, že od FIS neustále cítíme podporu a stojí o to, aby se v České republice konaly skokanské závody té nejvyšší úrovně,“ řekl místopředseda skoku na lyžích SLČR Jan Baier.    

Stejně tak se v Liberci neuskuteční ani letní Grand Prix, která měla být generálkou na zimní Světový pohár. Přesto by se ještě v letošním roce jedna vrcholná skokanská akce na území České republiky měla konat, v polovině srpna (14.–16.8.) je ve Frenštátu pod Radhoštěm na programu IX. Memoriál Jiřího Rašky, v jehož rámci by se měla skákat letní edice Světového poháru žen a Kontinentálního poháru mužů.

Ani v zimě by čeští fanoušci neměli být o ty nejzářivější zahraniční hvězdy lyžování a snowboardingu ochuzeni. V předběžném kalendáři FIS pro další sezonu jsou aktuálně hned tři Světové poháry, které by se mohly uskutečnit na území České republiky. „Historicky poprvé by se domácím fanouškům měla představit Eva Samková s tou nejlepší snowboardcrossovou konkurencí, znovu je na programu Světový poháru běžců na lyžích v Novém Městě na Moravě a uskutečnit by se mělo také finále nejprestižnějšího seriálu freestyle snowboardistů, které bylo letos zrušeno kvůli pandemii koronaviru,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský. „Myslím, že se fanoušci mají rozhodně na co těšit. Usilovat budeme také o to, aby se do České republiky v nadcházejících letech vrátil i Světový pohár skokanů,“ dodal.