Novým předsedou běžeckého lyžování byl na valné hromadě zvolen Aleš Vaněk

Novým předsedou běžeckého lyžování byl na valné hromadě zvolen Aleš Vaněk

6 min 30 s

Úsek běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR povede v příští sezoně z pozice předsedy Aleš Vaněk. Bývalý úspěšný závodník a zkušený manažer, který v minulosti vedl také celý Svaz lyžařů ČR, byl zvolen na valné hromadě úseku. Ta se uskutečnila v sobotu 24. dubna v pražském kongresovém hotelu Clarion.


Po listopadové rezignaci dosavadního předsedy Pavla Bence, který se stal ředitelem ASC Dukla, vedl úsek z pozice místopředsedy Stanislav Henych. Ten byl také jedním z ohlášených kandidátů na pozici předsedy, ještě před hlasováním ovšem z volby odstoupil a rozhodl se dát prostor mladším uchazečům. Do volby předsedy tak vstoupili dva kandidáti – kromě Aleše Vaňka se o roční mandát ucházel ještě Aleš Razým, bývalý reprezentant a mistr světa do 23 let.

63 přítomných delegátů rozhodlo 37 hlasy o tom, že novým předsedou se stane Aleš Vaněk, který společně se stávajícími členy rady dovede úsek do řádné volební valné hromady. Ta se uskuteční po následující olympijské sezoně.

„O běžecké lyžování jsem měl vždycky zájem a vždycky jsem mu chtěl pomáhat, ale v posledních obdobích byl předsedou úseku Pavel Benc, se kterým se znám čtyřicet let a nikdy bych proti němu nekandidoval. Proto jsem se rozhodl ucházet o post předsedy až nyní,“ řekl Aleš Vaněk. „A co se týče mých cílů, chtěl bych změnit motivaci a myšlení trenérů i závodníků, aby uvěřili, že nejezdíme pro 30. místa, ale jezdíme pro medaile. Dále bych chtěl, aby se běžecké lyžování zase stalo respektovaným sportem nejen v rámci svazu, ale v rámci všech sportů v Česku.“

Aleš Vaněk pochází z Jilemnice a prošel všemi úrovněmi běžeckého lyžování. Ve své sportovní kariéře se propracoval až do reprezentace, v roce 1994 vyhrál tehdejší obdobu laufařského seriálu Visma Ski Classics a zvítězil také na Jizerské 50 (1992). V letech 2004 až 2006 vedl z pozice prezidenta Svaz lyžařů ČR a byl tak u výsledkově nejúspěšnějšího období zimních sportů v Česku. Ve své profesní kariéře působil v nejvyšším managementu několika společností. 

Hodnocení sezony i výhled do té příští

Valnou hromadu zahájila úvodní slova Pavla Bence a předsedy SLČR Lukáše Heřmanského, po nichž následovala hodnocení uplynulé sezony po sportovní, ekonomické, organizační i servisní stránce. Ředitel úseku Lukáš Sacher pak nastínil cíle a směřování pro příští sezonu.

Zástupci ČKS SKI Jilemnice převzali v rámci programu trofej za vítězství v Superpoháru 2020/2021, který získává nejúspěšnější klub sezony.

Konání valné hromady provázela přísná zdravotnická opatření, která vycházela z aktuální epidemické situace. Všichni účastníci proto byli povinni předložit negativní výsledek antigenního testu na Covid-19 ne starší 48 hodin, podepsaný selfreporting formulář a samozřejmostí byly také dvoumetrové rozestupy mezi delegáty.

Delegáti jednotlivých krajů se tentokrát nepotkali v Liberci, ale na valnou hromadu se sjeli do vysočanského kongresového hotelu Clarion, a to kvůli lepší dostupnosti z různých koutů republiky.