Travní lyžaři uzavřeli sezonu mistrovstvím republiky. Barták má zlatý hattrick

8 min 22 s

Minulý víkend se v dějišti nedávného mistrovství světa, na kopci ve Štítné nad Vláří, konalo mistrovství České republiky, které uzavřelo letošní závodní sezónu. V sychravém počasí, které provázelo celý šampionát, bojovali o cenné kovy závodníci v sedmi věkových kategoriích a třech disciplínách – obřím slalomu, super G a slalomu. Suverénně si počínal úřadující mistr světa v obřím slalomu Martin Barták, který ovládl všechny tři disciplíny.

Šampionát začal v sobotu 18. září obřím slalomem. Trať prvního kola si vzal na starost Pavel Ivánek spolu s Lubošem Suchým. Druhé kolo bylo v režii reprezentačního trenéra Daniela Mačáta a Oldřicha Korynty. Kategorii juniorek ovládla Šárka Abrahamová v celkovém součtu časů 56,11 s. Pouhých pět setin sekundy za ní dojela na druhém místě Eliška Rejchrtová, bronzová skončila Alena Veselá.

Mezi juniory byl v obřím slalomu nejlepší Aleš Knor, který byl rychlejší než druhý Filip Machů a bronzový Pavel Ivánek.

V kategorii žen  byl k vidění souboj mezi dvěma členkami Tělocvičné jednoty Sokol Předklášteří – Karolínou Rašovskou a Nikolou Gergelyovou. Z titulu mistryně ČR v obřím slalomu se nakonec radovala Rašovská. Mezi muži triumfoval Martin Barták v čase 53,38 s. Na pódiu ho doplnili stříbrný Adam Hromádko a bronzový Václav Mačát. Nejlepší v kategorii talent byl Kristián Macura. Mistry české republiky v kategorii přípravka se stali Anna Bočková a Matěj Vítek. Mezi předžáky (kategorie do 12 let) ovládli závod v obřím slalomu Karolína Suchá spolu s Filipem Šebkem. Suverénně si mezi dívkami do 14 let počínala Tereza Bláhová. U mladších žáků byl závod o poznání větší drama. Mistrem republiky se nakonec stal Šimon Liška, těsně před Janem Pešlem. Daniel Bláha spolu s Anetou Koryntovou se stali vítězi kategorie do 16 let.

Ještě tentýž den se jelo mistrovské super G. Mezi juniorkami to byl opět těsný souboj mezi Abrahamovou a Rejchrtovou. Tentokrát byla na trati rychlejší Rejchrtová, a to o deset setin sekundy. Třetí skončila Slovenka Nikola Fričová. Druhý titul mistra republiky do své sbírky přidal Aleš Knor, který po obřím slalomu vyhrál i super G. Za ním opět skončil rodák ze Štítné nad Vláří Filip Machů, bronzovou medaili bral Jakub Černický z Orlického ski týmu.

Mezi ženami podruhé triumfovala Karolína Rašovská, která Gergelyové nadělila více než dvě sekundy. Velmi těsné to tentokrát bylo i mezi muži. Z vítězství se nakonec radoval Martin Barták, který o 13 setin předčil Adama Hromádka. Třetí dojel Václav Mačát. Druhý mistrovský titul přidali na svůj účet v žákovských kategoriích  Kristián Macura, Matěj Vítek, Šimon Liška, Daniel Bláha, Anna Bočková, Karolína Suchá a Aneta Koryntová. První titul mistra české republiky v závodě super G získal  s velkým náskokem před druhým Matyášem Mikuličkou Sebastian Juhos.

Celé mistrovství zakončil nedělní slalom. Nejlépe si s tratí mezi juniorkami poradila Nikola Fričová ze Slovenska (čas 61,44 s), kterou na stupních vítězů doplnily stříbrná Sára Stloukalová a bronzová Šárka Abrahamová. Mezi juniory triumfoval Jan Borák, který udržel skvělou formu z mistrovství světa. Odchovanec Sportovního klubu 4Ski Ostrava měl nejrychlejší čas v obou kolech a s celkovým časem 55,75 s se stal mistrem republiky. Ke dvěma vítězstvím přidal Aleš Knor ze slalomu ještě stříbro, Filip Machů si dojel pro bronz. Mezi ženami nestartovala ani jedna ze závodnic, Rašovská s Gergelyovou do závodu nenastoupily. Na start mužského slalomu se postavili pouze tři závodníci. Adam Hromádko nezvládl hned první kolo a závod nedokončil. O zlatu se tedy rozhodovalo mezi Martinem Bartákem a Václavem Mačátem. Martin Barták nezaváhal, Mačáta porazil o více než dvě sekundy a mohl se radovat ze zlatého hattricku.

Slalom v kategorii talent vyhrál  Ondra Wojtyla. Pro třetí titul na letošním MČR si dojeli Matěj Vítek, Daniel Bláha,  Anna Bočková, Karolína Suchá a Aneta Koryntová. V předžácích vybojoval slalomový titul Matyáš Štěpánek. Mezi mladšími žákyněmi triumfovala Slovenka Lívia Lepejová, stejnou věkovou kategorii vyhrál Robin Polanský.