Český pohár v travním lyžování je u konce. Letošní ročník se pyšnil rekordním počtem závodníků

6 min 5 s

Uplynulý víkend mistrovstvím České republiky ve Štítné nad Vláří skončil Český pohár travních lyžařů pro sezónu 2021. Letošního ročníku se účastnila stovka závodníků v sedmi věkových kategoriích.

Český pohár měl letos celkem 4 zastávky. Začal v červnu závody v Českých Petrovicích, kde se závodilo v obřím slalomu a ve slalomu klasickém. Druhá zastávka se konala v Orlickém Záhoří začátkem července, následovaly závody v Předklášteří. Třetí zářijový víkend celý seriál vyvrcholil mistrovstvím České republiky ve Štítné nad Vláří.

Celkově nejlepší v kategorii Talent byl Kristián Macura, který vyhrál s 30 bodovým náskokem před druhým Ondrou Wojtylou. Bezkonkurenční byli v kategorii přípravka Anna Bočková a Slovák Matěj Vítek. Kategorii předžáků ovládli Karolína Suchá a Matyáš Štěpánek. Mezi mladšími žačkami triumfovala Tereza Bláhová z Orlického ski teamu. Robin Polanský obhájil své vítězství z loňské sezóny a v kategorii mladších žáků bral před druhým Janem Pešlem znovu celkově první místo.  Mezi staršími žáky jsou vítězi Českého poháru opět Aneta Koryntová z OK Ski Pardubice a Daniel Bláha z Orlického ski teamu.

Celkovou juniorskou vítězkou ročníku 2021 je držitelka letošního křišťálového glóbu za Světový pohár Nikola Fričová ze Slovenska, druhá skončila Šárka Abrahamová. Nejlepším juniorem se stal Filip Machů. Mezi ženami triumfovala se ziskem 375 bodů Nikola Gergelyová z Tělocvičné jednoty Předklášteří. Aktuální mistr světa z obřího slalomu Martin Barták ovládl na poslední zastávce ČP, mistrovství České republiky, všechny tři závody a stal se trojnásobným mistrem republiky. I díky tomuto zlatému hattricku se mohl radovat z celkového triumfu v Českém poháru. Druhý skončil Václav Mačát.

Letošního pohárového ročníku se zúčastnila necelá stovka závodníků v sedmi věkových kategoriích. Kromě závodníků z České republiky se ročníku 2021 účastnilo i 13 lyžařů ze Slovenska. Ze Slovenska pochází i nejmladší účastník ČP Jakub Vítek (ročník 2016), který v kategorii Talent obsadil celkové 14. místo.

Ve startovním poli je viditelný vzestupný trend počtu účastníků. Českého poháru 2019 se účastnilo 61 závodníků, v loňském roce už to bylo třicet víc a letos závodilo v domácím poháru 97 travních lyžařů s Česka a Slovenska. Tato čísla dávají naději, že v příštím ročníku by počet startujících mohl překonat i metu sta závodníků. Nahrává tomu i fakt, že nedávné mistrovství světa, které proběhlo ve Štítné nad Vláří, se těšilo velké návštěvnosti především malých dětí ze základních škol. Právě ty travní lyžování doslova pohltilo. Těšíme se, že se s některými z nich na svazích potkáme třeba už v nadcházející sezóně.