Barták i český tým berou bronz v celkovém hodnocení SP

10 min 13 s

Martin Barták slavil na závěr Světového poháru stříbro a bronz. V celkovém hodnocení se nakonec radoval ze třetího místa. Alena Veselá vybojovala díky nejrychlejšímu času ve slalomu čtvrté místo v superkombinaci a Šárce Abrahamové unikly v SG stupně vítězů o pouhé čtyři setiny.

Bronz pro Bartáka a nejrychlejší slalom pro Veselou
Finále Světového poháru v italském Saurisu pokračovalo v sobotu supekombinací. Martin Barták se po 5. a 6. místě vrátil v předposledním závodě sezony na stupně vítězů, když do své sbírky podiových umístění v letošním Světovém poháru přidal další bronz. Rychlejší než Barták byla pouze dvojice domácích závodníků: druhý Lorenzo Gritti a už jistý vítěz Světového poháru Edoardo Frau.

Mezi ženami se znovu dařilo Aleně Veselé. Po prvním kole figurovala až na 13. místě, ale díky nejrychlejšímu času ve slalomu se posunula na konečné 4. místo. “Škoda, že se nerozdávají medaile za slalom,” smála se v cíli Veselá, která má za sebou svoji první juniorskou sezonu. “Ne, čas ze super G mě mrzí, ale zpět se to vzít nedá. Všechno má ale svoje pro a proti. Možná bych pak tak nejela ten slalom. Ale je to super vnitřní pocit, když předjedete vítězku Světového poháru,” dodala šestnáctiletá naděje českého travního lyžování. Poslední superkombinaci vyhrála Jacqueline Gerlachová z Rakouska.

Dařilo se i dalším Čechům. Z posunu do elitní desítky se mohl radovat Jan Borák, který zaznamenal ve slalomu pátý čas a nakonec celkové 10. místo. Šárka Abrahamová se tentokrát musela spokojit s 11. příčkou. Do TOP15 se také dostali - 13. Dominika Dudíková, 14. Petra Ivánková a 15. Martin Soltík.

Barták 12 setin za vítězstvmí a Abrahamová 4 setiny za bednou
V závěrečné SG chybělo českému týmu trochu štěstí, ale i tak byla neděle v Saurisu úspěšná, když se Martin Barták znovu probojoval na stupně vítězů a Šárka Abrahamová skončila těsně čtvrtá.

Martin Barták se společně s Mirkem Hueppim ze Švýcarska drželi dlouho na vedoucí příčce a český tým společně s Martinem doufal ve vítězství na závěr sezony. To jim nakonec o 12 setin vyfoukl týmový kolega Hueppiho Stefan Portmann, který si tak připsal druhé vítězství v rámci finále SP. “Věděl jsem, že Stefan bude v SG hodně silný, proto mně to nepřekvapilo,” hodnotil závod Barták, jenž se nakonec s Hueppim podělil o druhé místo v závodě i celkovém hodnocení disciplíny.

“Oba nás to docela pobavilo. Stejný počet bodů jsem měl už ve slalomu s Hannesem Angererem, ale tam rozhodly v jeho prospěch vzájemné výsledky. Tentokrát jsme na tom byli s Mirkem oba úplně stejně. V Rettenbachu byl on druhý a já třetí. V San Sicariu jsme se vyměnili a teď jsme byli oba druzí,” popisoval zápletku s body nejúspěšnější český reprezentant uplynulé sezony.

V ženách se opět prosadila další z dvojice nadějných juniorek. Šárka Abrahamová si chtěla v závěrečném SG spravit chuť po nevydařené kombinaci, a to se jí také povedlo. Zajela skvělou jízdu a zařadila se o pouhé 4 setiny za třetí Kristin Hetfleischovou z Rakouska. Na druhou Antonelu Manzoni chybělo české lyžařce jen 6 setin. “K bedně byl kousek, ale je to skvělé povzbuzení do další práce. Celou sezonu jsem se postupně zlepšovala. Bedna padne příští rok,” komentovala těsný výsledek Abrahamová.

Z elitní desítky se radoval Václav Mačát. Alena Veselá s Dominikou Dudíkovou dojely na 11. a 12. místě. Martin Soltík skončil čtrnáctý. Dvojice Jan Borák a Filip Machů se seřadila na 19. a 20. příčce.

Barták i český tým nakonec shodně třetí v celkovém hodnocení SP
Martin Barták v posledních dvou závodech potvrdil svoje kvality a pojistil si stupně vítězů v celkovém hodnocení, kde bral nakonec se ziskem 945 bodů 3. místo. Už šestý křišťálový globus získal domácí Edoardo Frau. “Chtěl jsem Edovi cestu za dalším globem trochu víc znepříjemnit, ale ještě letos se před ním prostě musím sklonit. Ale už se začínáme přibližovat - já, MIrko i ostatní. Snad to přijde příští rok,” vyhlíží už teď Barták další sezonu.
Mezi ženami se z vítězství v celkovém hodnocení Světového poháru radovala Kristin Hetfleischová. Z Češek nejlépe skončila šestá Alena Veselá.

V hodnocení národů obsadil Český tým letos třetí příčku. “V kontextu celé sezony je to úspěch. Na začátku jsme věřili, že se vrátíme na vrchol, ale během sezony přišlo několik zranění, proto beru jako úspěch, že jsme zůstali na stupních vítězů,” hodnotí celou sezonu reprezentační trenér Daniel Mačát.
“Myslím, že ale máme našlápnuto skvěle na příští rok. Mladé juniorky se už mezi dospělými rozkoukaly, což bylo na finále vidět. Když se k nim přidají zranění jako Adéla Kettnerová a Karolína Rašovská, nebo úřadující mistr světa Jan Gardavský, který si letos vybral zaslouženou pauzu, budeme hodně silní,” uzavřel výhledem na příští sezonu Mačát.