Severská kombinace
Valná hromada úseku hodnotila kriticky uplynulou sdruženářskou sezonu

21.04.2017

Na jedné straně pozitivní hodnocení výkonů českých juniorů na světovém šampionátu, spokojenost s klimatickými podmínkami v letošní zimě a po několika letech i s bohatou domácí – především mládežnickou – sezonou. Na druhé straně však kritický duch v souvislosti s nepřesvědčivými výkony reprezentantů na seniorském mistrovství světa v Lahti. Právě v tomto duchu se nesla valná hromada Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR, která se uskutečnila 21. dubna v Liberci. Jejím hostem byl také generální sekretář Svazu lyžařů ČR Jakub Čeřovský.

Tomáš Portyk obhájil vítězství v anketě o nejlepšího českého sdruženáře

20.04.2017

Vítězem hlavní kategorie 9. ročníku ankety O nejlepší závodníky a trenéra v severské kombinaci se stal Tomáš Portyk z Dukly Liberec, který tak zopakoval své loňské premiérové vítězství. Na dalších místech skončili jeho reprezentační i oddíloví kolegové – Miroslav Dvořák a Ondřej Pažout, jenž současně obsadil nejvyšší příčku v hodnocení juniorů. Primát mezi trenéry získal potřetí za sebou kouč juniorského výběru ČR Marek Šablatura. Poprvé v historii ankety se volila i nejlepší sdruženářka, kterou se stala Simona Weinlichová z Ještědu Liberec.

Tečka za Světovým pohárem sdruženářů – Frenzel popáté v řadě vítězem, Dvořák až v páté desítce!

19.03.2017

Tečkou za současným ročníkem Světového poháru sdruženářů byl v neděli 19. března individuální závod v německém středisku Schonachu. Ten potvrdil dosavadní dominanci domácích reprezentantů. Jeho vítěz Eric Frenzel (na snímku) si současně pojistil pátý triumf za sebou v této soutěži, na stupně vítězů se tentokrát dostali také Francouz Francois Braud a Japonec Akito Watabe. Závěrečné vystoupení českých kombiňáků bylo smutné – Tomáš Portyk po sobotním pádu na můstku nenastoupil, Miroslav Dvořák obsadil 42. místo a Martin Zeman závod nedokončil.

V Schonachu Portyk upadl a Češi skončili bez bodů

18.03.2017

Předposlední dějství Světového poháru sdruženářů v Schonachu v sobotu 19. března se českým reprezentantům nevydařilo. Tomáš Portyk sice předvedl na můstku HS106 velice solidní skok, ale neustál dopad a zle se potloukl – do běhu už nenastoupil. Miroslav Dvořák po průměrném skoku obsadil nebodované 35. místo, Martin Zeman (na snímku druhý zleva) skončil na 43. pozici. Při dramatickém rozuzlení závodu v cílové rovince po společném finiši s Rakušanem Wilhelmem Deniflem a svým krajanem Johannesem Rydzekem zvítězil Němec Eric Frenzel a zvýšil tak svůj náskok v celkovém pořadí.

Nečekané vzkříšení Tomáše Portyka v Trondheimu – po výborném skoku dvanáctá příčka

15.03.2017

V jednadvacátém závodě Světového poháru sdruženářů, který se uskutečnil ve středu 15. března v Trondheimu, nastalo nečekané, ale o to příjemnější výkonnostní vzkříšení Tomáše Portyka (na snímku). Za tři týdny jednadvacetiletý závodník Dukly Liberec konečně navázal na svá nejkvalitnější představení z minulé sezony a obsadil výbornou 12. příčku. Miroslav Dvořák se zatím z útlumu neprobral a skončil celkově na 38. místě.

Světový pohár v Oslu: Ani legendární Holmenkollen formu nevrátil

11.03.2017

Poprvé od mistrovství světa v klasickém lyžování v Lahti změřili 11. března nejlepší sdruženáři síly ve Světovém poháru v Oslu. Ani na legendárním Holmenkollenu však čeští reprezentanti neprocitli z výkonnostního útlumu, který je v poslední měsíc provází. Miroslav Dvořák vůbec nepostoupil ze skokanské kvalifikace do individuálního závodu HS134/10 km, když se 102,5 m skončil až 51. Tomáš Portyk (na snímku) obsadil konečné 38. místo. Po jedinečném koncertu na šampionátu v Lahti, kde německý reprezentant Johannes Rydzek získal čtyři zlaté medaile, nastal očekávaný útlum, a tak se z prvenství radoval Japonec Akito Watabe.

Ve sprintu dvojic skončili Dvořák s Portykem osmí – Němci získali čtvrté zlato

03.03.2017

Ambice, s nimiž před mistrovstvím světa v klasickém lyžování v Lahti vyhlíželi dva nejlepší čeští sdruženáři sprint dvojic, se nepotvrdily. V posledním závodě šampionátu Miroslava Dvořáka (na snímku) a Tomáše Portyka opět zabrzdil nevýrazný skok na velkém můstku. Výsledkem bylo – stejně jako ve Faunu před dvěma lety – celkové osmé místo. Triumfální průlet celou sezonou zakončil německý pár Eric Frenzel, Johannes Rydzek čtvrtým zlatem v Lahti, ale o vítězství musel tentokrát tvrdě bojovat.

MS v Lahti: třetí závod a stále stejný obrázek – Češi bez formy hluboko vzadu

01.03.2017

Také třetí sdruženářský start na mistrovství světa v klasickém lyžování v Lahti ukázal, že čeští reprezentanti mají do formy i psychické pohody hodně daleko. Individuální závod HS130/10 km pro ně znamenal další závodní martyrium a příčky hluboko vzadu. Zatímco mladíci Ondřej Pažout a Lukáš Daněk jsou ve Finsku na zkušené, od nejlepších českých kombiňáků Miroslava Dvořáka a Tomáše Portyka (na snímku) se čekalo přece jen víc. Jinak zlaté medaile stále sbírá Německo, ačkoliv tentokrát už nebyla suverenita jeho reprezentantů tak výrazná, takže dvě medaile putují i do jiných zemí.

Ani štafeta sebevědomí nepozvedla – výsledkem je až jedenácté místo

26.02.2017

Českým sdruženářům se zatím na mistrovství světa v klasickém lyžování v Lahti nedaří. Po úvodním individuálním závodě je k lepšímu výkonu nenastartoval ani závod družstev. V konkurenci jedenácti týmů skončil tým ve složení Miroslav Dvořák (na snímku), Ondřej Pažout, Tomáš Portyk a Jan Vytrval až poslední se ztrátou téměř pěti minut na suverénní šampiony z Německa.

Premiéra na šampionátu v Lahti českým sdruženářům nevyšla – titul získal Johannes Rydzek

24.02.2017

Premiéru v individuálním závodě na středním můstku na mistrovství světa v klasickém lyžování v Lahti 24. února si čeští sdruženáři (na snímku při tréninku) určitě za rámeček nedají. Šance na dobrý výsledek totiž ztratili už v úvodní skokanské části, v níž skončili hluboko ve třetí nebo dokonce ve čtvrté desítce. Úvodní titul získal s přehledem německý reprezentant Johannes Rydzek a jeho reprezentační kolegové dokonce obsadili i následující tři místa za ním!

Odešel Josef Lánský – legenda, obětavý rádce, věčný optimista i dobrá duše všech lyžařů a sdruženářů

20.02.2017

Josef Lánský byl dobrou duší všech sdruženářů a lyžařů. Pokaždé měl při ruce radu, úsměv nebo povzbuzení. Závodníci, trenéři i příznivci ho měli rádi, neboť byl nejen stálým nositelem pozitivní energie, ale také zkušeným, všímavým a vždy ochotným rádcem. A ačkoliv měl už dávno nárok na zasloužený odpočinek, nechyběl nikdy na žádné významné lyžařské události. Lyže – a především severská kombinace – se staly jeho velkou a osudovou láskou. A ať už se během svého života ocitl v jakékoliv roli, stále předával lidem okolo bílé stopy a můstků kus svého srdce.

V Sapporu poprvé nevyhráli Němci – čeští junioři tam sbírali zkušenosti

11.02.2017

Dva díly Světového poháru v Sapporu, dějišti zimní olympiády 1972, krátce před startem mistrovství světa v Lahti nepřilákaly mnoho elitních sdruženářů včetně vedoucího německého tria Johannes Rydzek, Eric Frenzel, Fabian Rissle. V úvodním závodě je úspěšně zastoupil jejich krajan Björn Kircheisen, ale ve druhém dějství se konečně podařilo německou hegemonii neporazitelnosti prolomit domácímu reprezentantovi Akito Watabemu. Dvojice nejlepších Čechů Miroslav Dvořák, Tomáš Portyk dala přednost přípravě na světový šampionát v Evropě, šanci nasbírat další zkušenosti tak dostali junioři Lukáš Daněk s Ondřejem Pažoutem (na snímku), s jejichž startem v závodě družstev se počítá i v Lahti.