×
Severská kombinace
Tomáš Portyk se stal potřetí za sebou nejlepším sdruženářem České republiky

10.05.2018

Vítězem jubilejního, 10. ročníku ankety O nejlepšího závodníka a trenéra v severské kombinaci se stal Tomáš Portyk. Dvaadvacetiletý sdruženář Dukly Liberec tak završil hattrick v počtu prvenství, neboť dominoval i v letech 2016 a 2017. První příčku mezi juniory obhájil jeho oddílový kolega a letošní světový šampion v této kategorii Ondřej Pažout. Primát mezi trenéry získal počtvrté za sebou kouč českého juniorského výběru Marek Šablatura. Podruhé v historii ankety se volila také nejlepší žena, kterou se stala Simona Weinlichová z Ještědu Liberec.

Úsek severské kombinace čeká v Harrachově valná hromada

18.04.2018

Zpráva o činnosti za uplynulé čtyřleté období, výhled na nadcházející období, ale také volba předsedy, místopředsedů i dalších členů rady – to budou hlavní body nadcházející valné hromady Odborného sportovního Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR. Ta se uskuteční v pátek 27. dubna od 16,30 hodin ve Výcvikovém zařízení armádního sportovního centra Dukla Harrachov. Prezentace účastníků se uskuteční od 16 hodin.

Akito Watabe podepsal dvěma výhrami v Schonachu svůj triumf ve Světovém poháru – Tomáš Portyk 25. v posledním závodu

25.03.2018

Tečku za tímto ročníkem Světového poháru v severské kombinaci napsaly dva individuální závody v německém středisku Schonach. Areál v pohoří Schwarzwaldu přivítal účastníky počasím jako z prospektu cestovních kanceláří – modrou oblohou, sluníčkem a mírným větříkem. Celkový vítěz seriálu – devětadvacetiletý Japonec Akito Watabe – už byl znám v předstihu, ale jako správný lídr se rozloučil se sezonou vynikajícími výkony a dvěma triumfy. Z českých reprezentantů bodoval Tomáš Portyk (na snímku) pouze v neděli 25. března 25. místem, ačkoliv den předtím měl po skoku soutěž rozjetou ještě lépe – v běhu ho však zhruba v polovině trati opustily síly.

Tomáš Portyk zabojoval v Klingenthalu a obsadil 15. příčku – vítězem Světového poháru Japonec Akito Watabe

18.03.2018

Zdá se, že v závěru sezony se vrací sdruženáři Tomáši Portykovi (na snímku) optimální forma. Ve druhém víkendovém závodu Světového poháru v severské kombinaci, který se konal v Klingenthalu v neděli 18. března, opět pronikl mezi špičku a obsadil výborné 15. místo. Vítězného „double“ dosáhl německý reprezentant Fabian Riessle a stejnou radost měl v cíli také třetí Japonec Akito Watabe. Rozšířil svůj náskok v čele celkové klasifikace natolik, že mu zajistil historické prvenství v tomto ročníku Světového poháru.

Tomáš Portyk se vrátil v Klingenthalu na bodované pozice

17.03.2018

V průběhu týdne se podařilo české sdruženářské jedničce Tomáši Portykovi (na snímku) doléčit virózu, takže v sobotu 17. března mohl nastoupit v individuálním závodě Světového poháru v severské kombinaci v Klingenthalu. A bylo to dobře, protože si zde na 23. místě dojel pro další body do celkové klasifikace. Se zbývajícími českými reprezentanty to už tak slavné nebylo – Ondřej Pažout byl po skoku diskvalifikován kvůli nepovolené kombinéze a Jan Vytrval s Lukášem Daňkem se zásluhou skokanských výpadků vůbec neprobojovali do hlavní soutěže. V domácím prostředí triumfoval Němec Fabian Riessle, Japonc Akito Watabe si třetí příčkou upevnil postavení v čele Světového poháru.

Smolná norská série sdruženářů – Portyka skolila viróza, Dvořák odletěl domů se zablokovanými zády

14.03.2018

„Norská část“ Světového poháru v severské kombinaci českým sdruženářům vůbec nesedla. Zcela naprázdno vyšli ze závodu na Holmenkollenu a ze dvou akcí 13. a 14. března v Trondheimu vytěžil Tomáš Portyk pouze dva body. Ba co víc – postihly je i zdravotní problémy. Zatímco Portyka skolila viróza, Miroslav Dvořák dopadl mnohem hůře. Při prvním tréninkovém skoku v Trondheimu se mu zablokovala záda, která znemožnila další účast. Musel odcestovat domů a nad jeho startem ve zbytku sezony visí velký otazník.

Na slavném Holmenkollenu se českým sdruženářům nedařilo

10.03.2018

Světový pohár v severské kombinaci čeká závěrečná fáze tohoto ročníku. Českým reprezentantům se však vstup do ní příliš nepodařil. Na slavném Holmenkollenu totiž skončili v sobotu 10. března v konečném pořadí ve čtvrté a páté desítce, a to včetně české jedničky Tomáše Portyka.

Tomáš Portyk obhájil v Harrachově domácí sdruženářský titul

06.03.2018

Tomáš Portyk (na snímku) se stal v úterý 6. března mistrem České republiky v severské kombinaci. Vítězství české sdruženářské jedničky se však nerodilo snadno. Po skoku totiž vedl s půlminutovým náskokem Lukáš Daněk, jehož Portyk dokázal předjet v běžecké části až v závěrečném sjezdu. Juniorský titul si zajistil letošní světový šampion v této kategorii Ondřej Pažout, který tak dovršil triumf závodníků Dukly Liberec.

Světový pohár v Lahti nejlepší čeští sdruženáři vynechali

04.03.2018

Týden po skončení zimních olympijských her pokračoval Světový pohár v severské kombinaci o víkendu 3.-4. března závody ve finském středisku Lahti. Někteří závodníci však po vrcholu sezony dali přednost odpočinku a přípravě na zbývající závody v Oslu, Trondheimu, Klingenthalu a Schonachu. To byl i případ českých olympioniků Daňka, Dvořáka, Pažouta a Portyka. Místo nich se tak v Lahti představili další členové reprezentačního kádru – Jan Vytrval (na snímku) a Martin Zeman.

Čeští sdruženáři se rozloučili s Pchjongčchangem sedmým místem ve štafetě

22.02.2018

Vydřeným vstoupením se s olympijským Pchjongčchangem rozloučili ve čtvrtek 22. února čeští reprezentanti v severské kombinaci. V závěrečném závodě štafet po bojovném výkonu obsadili solidní sedmou pozici. Zlatý hattrick dovršili suverénním triumfem sdruženáři Německa před Norskem a Rakouskem.

Na velkém můstku sólo německých sdruženářů – Tomáš Portyk na 19. příčce

20.02.2018

Ani ve druhém olympijském dějství v severské kombinaci se českým reprezentantům nepodařilo prorazit mezi elitu. Nejlépe z nich se umístil na 19. příčce Tomáš Portyk, zatímco Miroslav Dvoák skončil ve třetí, Ondřej Pažout (na snímku) ve čtvrté a Lukáš Daněk v páté desítce celkového pořadí. Individuální závod na můstku HS142/10 km zcela ovládli němečtí reprezentanti. V předcházejících startech ve Světovém poháru působila jejich firma částečné rozpaky, ale na vrchol roku ji načasovali skvěle. Své první zlato dobyl Johannes Rydzek, stříbro získal Fabian Riessle a bronz vítěz prvního závodu v Pchjongčchangu Eric Frenzel.

V olympijské premiéře sdruženářů kraloval Frenzel – Dvořák s Portykem na prahu třetí desítky

14.02.2018

Probuzení německého obhájce zlaté medaile ze Soči Erika Frenzela v pravý čas a vrtošivý vítr, který na můstku HS109 odvál naděje Tomáše Portyka, nejlepšího českého reprezentanta v této sezoně. V premiérovém olympijském závodu v severské kombinaci V Pchjongčchangu tak skončil ze svěřenců Vladimíra Šmída jako nejlepší 21. Miroslav Dvořák (na snímku) – za ním se umístili 24. Tomáš Portyk a 34. Ondřej Pažout. Lukáše Daňka jury diskvalifikovala hned po úvodní části za příliš dlouhé „skočky“.