Severská kombinace
Sdruženářská nominace na světový šampionát v Lahti bez překvapení

10.02.2017

Očekávanou podobu má nominace české reprezentace v severské kombinaci na nadcházející mistrovství světa v klasickém lyžování v Lahti (22 února – 5. března). Trenér Vladimír Šmíd dal důvěru této pětici závodníků – Lukáš Daněk, Miroslav Dvořák, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk a Jan Vytrval (všichni Dukla Liberec).

Na olympijských tratích v Pchjongčchangu byl Rydzek nepolapitelný

05.02.2017

Rok před zimní olympiádou v korejském Pchjongčchangu testovali zdejší tratě sdruženáři v rámci Světového poháru. Krátce před startem mistrovství světa v Lahti si však cestu do Asie nechali ujít reprezentanti hned několika zemí – kromě Čechů také Francouzi, Italové, Američané, polovina Norů a také Rakušanů. O suverenitě německých kombiňáků tak opět nebylo nejmenších pochyb. V obou závodech zvítězil Johannes Rydzek (na snímku) a poskočil do čela celkové klasifikace.

Ondřej Pažout se rozloučil s mistrovstvím světa juniorů šestou příčkou

05.02.2017

Také v závěrečné disciplíně juniorského mistrovství světa v americkém středisku Soldier Hollow HS100/5 km potvrdili čeští sdruženáři – členové bronzové štafety – vysoký výkonnostní standard. Ondřej Pažout (na snímku) obsadil šestou příčku, Lukáš Daněk skončil jedenáctý a Jan Vytrval šestnáctý. Až v samotném závěru se prosadil Němec Vinzenz Geiger, považovaný před šampionátem za hlavního favorita individuálních soutěží.

Štafeta juniorských sdruženářů si na světovém šampionátu dojela pro bronzové medaile!

03.02.2017

To, co se v loňském roce na juniorském světovém šampionátu v rumunském Rasnově těsně nepodařilo ještě s Tomášem Portykem v sestavě, dokázali mladí čeští sdruženáři letos v americkém středisku Soldier Hollow. V závodě družstev HS100/4 x 5 km podali vynikající výkon a získali bronzové medaile! Čtyřlístek Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Jan Vytrval a David Zemek (všichni Dukla Liberec) přitom nebyl daleko ani od cennějších příček – od stříbra ho dělilo pouhých pět a půl vteřiny.

Nejlepší čeští sdruženáři asijské turné vynechají – přednost dostala příprava na MS v Evropě

02.02.2017

Světový pohár v severské kombinaci se ve dvou následujících týdnech stěhuje do Asie. O víkendu 4. a 5. února se uskuteční dva individuální závody v Koreji – v dějišti příštích Zimních olympijských her v Pchjongčchangu. O týden později se sdruženáři přesunou do Japonska, kde jsou na programu další dvě individuální pohárová dějství. Dva nejlepší čeští reprezentanti Miroslav Dvořák a Tomáš Portyk (na snímku s trenérem Vladimírem Šmídem) se však tohoto asijského turné nezúčastní a dají přednost přípravě na blížící se mistrovství světa v Lahti (21. 2. – 5. 3.) v evropských podmínkách.

Na juniorském mistrovství světa Lukáš Daněk pouhých pět vteřin od medaile

01.02.2017

Výborný vstup do juniorského mistrovství světa v americkém středisku Park City měli mladí čeští sdruženáři. V úvodním individuálním závodu HS100/10 km sahal Lukáš Daněk dokonce po bronzové medaili – od stupňů vítězů ho dělilo pouhých pět vteřin! Celkově šestý skončil Ondřej Pažout a dvanáctý Jan Vytrval. Čtvrtý zástupce David Zemek nenastoupil do běžecké části (na snímku česká výprava v USA – závodníci a realizační tým Marek Šablatura, Petr Lampa a Ladislav Vencálek).

Seefeld-Tripple: Frenzel vrátil úder – Tomáš Portyk celkově na 24. místě

29.01.2017

Dvě porážky o „pověstný chlup“ nabudily Erika Frenzela (na snímku), trojnásobného mistra světa a vítěze posledních čtyř ročníků Světového poháru v severské kombinaci, při závěrečném závodu série Seefeld-Tripple tak, že v neděli 29. ledna nedal svému přemožiteli Johannesu Rydzekovi šanci. V běžecké části nejprve hravě zdolal manko dvaceti vteřin a v závěru vystupňoval tempo natolik, že svému největšímu soupeři ujel o půl minuty. Posledního dějství v Seefeldu se zúčastnila pouze třicítka elitních sdruženářů v součtu předchozích dvou dnů, mezi nimiž byl také Tomáš Portyk. Ten po 22. pozici ve skoku obsadil konečnou 24. příčku.

V Seefeldu dvakrát těsně dominoval Rydzek a z Čechů sbíral body pouze Tomáš Portyk

28.01.2017

Seefeld-Tripple – tři individuální závody Světového poháru ve třech dnech od pátku 27. do neděle 29. ledna – považují sdruženáři už tradičně po mistrovství světa za druhý vrchol sezony a letos také za generálku na blížící se šampionát v Lahti. Pokud lze z výsledků úvodních dvou měření vyvodit závěry, vyplývá z nich, že naprostá hegemonie německých reprezentantů pokračuje a že českým reprezentantům se zatím vrcholná forma vyhýbá – a ztrácejí především na můstku. Bodoval dvakrát jen Tomáš Portyk (na snímku) – na 23. a 28. pozici.

Světový pohár v Chaux-Neuve: po zlepšeném skoku Dvořák šestnáctý, Portyk devatenáctý

22.01.2017

Zatímco v sobotu 21. ledna vydřeli v individuálním závodě Světového poháru ve francouzském středisku Chaux-Neuve čeští sdruženáři umístění ve třetí desítce, o den později se jim dařilo o poznání lépe. Zásluhou zlepšení ve skoku i kvalitního běhu skončil Dvořák (na snímku) na 16. a Portyk na 19. pozici. Pokračuje neuvěřitelná série německých reprezentantů, kteří vyhráli všech dvanáct dosavadních měření sil Světového poháru a pouze výjimečně pustí na stupně vítězů zástupce jiné země. Tentokrát se o prvenství podělili Johannes Rydzek a Fabian Riessle.

Třetí den ve Val di Fiemme: Tomáš Portyk ožil na můstku a skončil osmnáctý

15.01.2017

Třetím dílem sdruženářského zastavení Světového poháru ve Val di Fiemme byl v neděli 15. ledna individuální závod HS134/10 km. Po sobotním sprintu dvojic, kdy na nejvyšší stupeň vítězů nevystoupili v tomto ročníku němečtí reprezentanti, se vše vrátilo do starých kolejí. Šestého vítězství v sezoně dosáhl vedoucí muž celkového pořadí Eric Frenzel před svým krajanem Johannesem Rydzekem. Pro české barvy je nejpříjemnějším zjištěním, že skokanská forma se vrátila Tomáši Portykovi (na snímku), jenž celkově obsadil 18. příčku. Miroslav Dvořák na 36. pozici nebodoval, Martin Zeman závod nedokončil.

Skvělé probuzení sdruženářů: Ve sprintu dvojic ve Val di Fiemme Dvořák s Portykem na stříbrné příčce!

14.01.2017

Kalendář Světového poháru přichystal v italském středisku Val di Fiemme sdruženářům náročnou prověrku – tři závody za sebou od pátku 13. do neděle 15. ledna. V úvodních dvou byly výkony českých reprezentantů jako noc a den. Zatímco v pátek v individuálním závodě zaznamenali nejhorší výsledek sezony, o den později ve sprintu dvojic obsadili Miroslav Dvořák s Tomášem Portykem vynikající druhé místo. Tento závod sice není součástí klasifikace Světového poháru, naznačil však ambice tohoto páru před únorovým mistrovstvím světa v Lahti.

Víkend v Lahti: Německý koncert pokračuje, Češi hledají skokanskou pohodu

08.01.2017

Kdo jiný než Němci? Také osmý závod tohoto ročníku Světového poháru v severské kombinaci v Lahti 8. ledna jeden ze svěřenců šéftrenéra Hermanna Weinbucha – po předcházejících suverénech Johannesi Rydzekovi a Eriku Frenzelovi to byl tentokrát Fabian Riessle (na snímku). A na stupních vítězů ho samozřejmě doprovodili právě Frenzel s Rydzekem. Pro české sdruženáře to nebyl právě vydařený víkend. Miroslav Dvořák vydřel bodované 27. místo, Tomáš Portyk skončil až na 38. pozici.