Severská kombinace
Úvod na SP v Schonachu: Výrazně omlazená štafeta skončila osmá

04.03.2016

V německém středisku Schonach končí o víkendu 4-6. března třemi závody Světový pohár v severské kombinaci. V pátek zde byl na programu závod štafet, v němž v českých barvách dostali kromě osvědčené dvojice Miroslav Dvořák – Tomáš Portyk (na snímku) příležitost také další úspěšní junioři Ondřej Pažout a Lukáš Daněk. Výrazně omlazené kvarteto obsadilo celkově osmou příčku. Z vítězství se radovali Norové, kteří v závěru sezony opět potvrdili výbornou formu.

Recept českých juniorů na úspěch? Kvalitní podmínky, skvělá parta a Tomáš Portyk jako motivátor

03.03.2016

Česká mládežnická severská kombinace žije! Ba co víc, je dokonce schopná konkurovat zahraničním soupeřům na vrcholných mezinárodních akcích! Na Zimních olympijských hrách mládeže v Lillehammeru získal Ondřej Pažout bronzovou medaili. Na mistrovství světa juniorů v Rašnově skončil Lukáš Daněk v individuálním závodě na 5 km čtvrtý a stejného umístění dosáhla i štafeta. A nad tím vším ční světový juniorský titul Tomáše Portyka! Že nejde o náhodu, signalizovaly už výsledky českých mladíků na loňském soutěži EYOWF ve Vorarlbersku. Odpověď na otázku, co se skrývá za tak výrazným výkonnostním boomem, zná trenér juniorského týmu Marek Šablatura (na snímku druhý zleva při oslavě Portykovy zlaté medaile).

Souboj Portyk vs. Dvořák o domácí sdruženářský titul 16. března

02.03.2016

Kvůli přeložení závodu Světového poháru ve francouzském středisku Chaux-Neuve na víkend 23.-24. ledna přišli čeští seniorští sdruženáři o původní termín, v němž plánovali uspořádat mistrovství republiky. V Harrachově tak nakonec soutěžili jen dorostenci a junioři, ale bez Tomáše Portyka. Přízeň počasí však přece jen nakonec umožní konání tohoto šampionátu – závodit se bude ve středu 16. března v Klasickém areálu v Harrachově.

Závěr SP ve Val di Fiemme: Miroslav Dvořák na 14. místě

28.02.2016

Sdruženáři se loučili s víkendovým Světovým pohárem ve Val di Fiemme nedělním individuálním závodem na velkém můstku a během na 10 km. Třetí vítězství v kariéře zaznamenal Nor Magnus Krog (na snímku). Český reprezentant Miroslav Dvořák skončil na velice dobrém 14. místě, Petr Kutal skončil 39.

Světový pohár počtvrté za sebou ovládl Eric Frenzel – ve Val di Fiemme Dvořák na 23. místě

27.02.2016

Světový pohár v severské kombinaci finišuje, v italském středisku Val di Fiemme ho o víkendu 26.-28. února čekalo už předposlední zastavení. Vzhledem k tomu, že tento podnik musel kvůli nemoci vynechat Japonec Akito Watabe, jenž byl jediným sdruženářem, který ještě mohl ohrozit celkové vítězství Erika Frenzela, vyřešila se i poslední tajenka – německý reprezentant tak získal křišťálový glóbus počtvrté za sebou! Český reprezentant Miroslav Dvořák (na snímku) bodoval, když se v sobotu umístil na 23. místě.

Další úspěch na MS juniorů: Štafeta sdruženářů skončila čtvrtá

26.02.2016

Program sdruženářů na mistrovství svět juniorů v Rašnově ukončily štafety. Čeští mladíci v nich dosáhli opět výborného výsledku, když z jedenácti týmů skončili čtvrtí. Tři a půl úseku přitom jezdili na medailových pozicích a teprve finský finišman Eero Hirvonen je poslal pryč ze stupňů vítězů. I tak potvrdil čtyřlístek Ondřej Pažout, Lukáš Daněk, Tomáš Portyk a David Zemek velkou perspektivu české severské kombinace.

Zlatá tečka na závěr juniorské kariéry: sdruženář Tomáš Portyk se stal mistrem světa – a s lyžemi Lukáše Bauera!

25.02.2016

Při svém posledním individuálním startu v juniorské kategorii se sdruženář Tomáš Portyk dočkal splnění medailového snu. V rumunském středisku Rašnov se stal navíc juniorským mistrem světa v závodu HS100/5 km! Po skoku vyběhl do běžecké stopy druhý se ztrátou jedné vteřiny a v závěrečné fázi dokázal skvělým nástupem zdolat dotírající soupeře z Německa a Estonska. Také další čeští sdruženáři, svěřenci trenéra Marka Šablatury, si vedli výborně – Lukáš Daněk skončil celkově čtvrtý a Ondřej Pažout desátý.

SP v Kuopiu: Bez Čechů a opět s německým vítězem

23.02.2016

Tentokrát bez účasti českých reprezentantů se konal v pořadí 15. závod Světového poháru v severské kombinaci v Kuopiu HS127/10 km. Svůj první triumf v sezoně v něm zaznamenal německý sdruženář Johannes Rydzek (na snímku). A Japonec Akito Watabe už si snad musí rvát vlasy z pomyšlení, že opět podlehl německému závodníkovi a skončil „jen“ druhý.

Smůla na MS juniorů: V úvodním závodu skončil sdruženář Tomáš Portyk v kotrmelcích

23.02.2016

Mistrovství světa juniorů v rumunském Rašnově provázejí poněkud netypické okolnosti. Nepřízeň počasí, nedostatek sněhu a silný vítr zkomplikovaly pořadatelům závěrečné přípravy. Můstek HS100 dokázali připravit až v průběhu pondělního dopoledne 22. února. Závodníci si ho však mohli v oficiálním tréninku vyzkoušet pouze jediným skokem. Vedení šampionátu totiž z obavy, že můstek nevydrží, rozhodlo, že ještě ten den se uskuteční provizorní skokanské kolo závodu HS100/5 km, jenž byl v plánu až v pátek 26. února. Ba co víc, že se bude konat také skokanská část individuálního závodu HS100/10 km, který měl být na programu ve středu 24 února!

Světový pohár v Lahti: bojovník Miroslav Dvořák opět v top desítce elitních sdruženářů!

21.02.2016

Závod Světového poháru v severské kombinaci v Lahti v neděli 21. února, který se uskutečnil jako náhrada za zrušený závod v Ruce loni v listopadu, potvrdil, že Miroslav Dvořák (na snímku) dokázal po více než tříměsíčním tréninkovém výpadku zapříčiněném mononukleózou obdivuhodný návrat mezi elitu. Po pátečním 12. místě skončil tentokrát osmý a dosáhl tak nejlepšího umístění českých sdruženářů v sezoně!

SP v Lahti: Diskvalifikovaný vítěz a návrat Miroslava Dvořáka mezi elitu!

19.02.2016

Málo vídaný průběh měl závěr třináctého závodu Světového poháru v severské kombinaci v pátek 19. února v Lahti. Do cílové rovinky se vřítil s náskokem padesáti metrů norský reprezentant Jarl Magnus Riiber, ale místo do cílové rovinky zatočil mylně do koridoru pro průjezd do dalšího kola. To už se kolem něj přehnali pronásledovatelé Eric Frenzel i Akito Watabe a nečekaně nabídnuté šance využili. Osmnáctiletý mladíček poté nezvládl frustraci ze ztraceného vítězství – místo aby se vrátil a uhájil alespoň třetí místo, ukončil závod. Podle pravidel v jeho případě nemohlo následovat nic jiného než diskvalifikace!

Ondřej Pažout: „S medailí jsem nepočítal, ale toužil jsem po ní“

16.02.2016

Má přezdívku Pažit. A nejčastější charakteristika sedmnáctiletého Ondřeje Pažouta (1. 7. 1998 v Turnově) zní: skromný mladík a velký bojovník. Závodník Dukly Liberec patří k mimořádným talentům české severské kombinace. Zatímco na loňském Zimním evropském olympijském festivalu ve Vorarlbersku vyšel ještě medailově naprázdno, na druhých Olympijských hrách mládeže v Lillehammeru už nyní dosáhl na bronz! Nesmírně unavený po úspěšném vystoupení odpovídal při čekání na dopingovou zkoušku na otázky – většinou hodně krátce.