×
Tisková konference: Reprezentanti vstupují do nové sezony dobře naladěni

Tisková konference: Reprezentanti vstupují do nové sezony dobře naladěni

12.10.2017

Čeští lyžaři a snowboardisté stojí na prahu nové sezóny. O to důležitější, že ročník 2017/2018 nese přízvisko olympijský. Tradiční letní přípravu a celý čtyřletý tréninkový cyklus chtějí reprezentanti zužitkovat v jihokorejském Pchjongčchangu. V české výpravě, která na začátku února odletí do dějiště Her, budou největší zastoupení tvořit právě zástupci Svazu lyžařů ČR v čele s obhájkyní zlaté medaile Evou Samkovou.

Kolotoč Světového poháru většiny disciplín se naplno rozjede už v průběhu října a listopadu. Stěžejním bodem celé nadcházející sezóny však budou XXIII. zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu, které jsou na programu od 9. do 25. února 2018. „Bude to vyvrcholení našeho čtyřletého úsilí a všichni na Svazu lyžařů ČR děláme maximum pro to, aby to bylo úspěšné završení dlouhodobého cyklu náročných příprav a tréninku,“ říká prezident SLČR Lukáš Sobotka.

Lyžování a snowboarding v České republice zaujímá pozici největšího a nejmasovějšího zimního sportovního odvětví a pokrývá majoritní část programu olympijských her. Z předpokládaného počtu 110 reprezentantů, kteří v české výpravě naberou směr Pchjongčchang, budou největší část tvořit právě zástupci Svazu lyžařů ČR. Těch by do dějiště olympijských her mělo podle předpokladů odcestovat čtyřicet.

„Budeme se opírat o největší medailové naděje v čele s Evou Samkovou a Ester Ledeckou. Nicméně překvapit může i řada dalších sportovců jako Roman Koudelka, Kryštof Krýzl, Tomáš Portyk či Šárka Pančochová a my pevně věříme, že na konci února budeme hodnotit počínání našich reprezentantů veskrze pozitivně a v superlativech,“ říká Sobotka.

Čtyři měsíce před vypuknutím olympijských her mají organizátoři vše pod kontrolou a přípravy probíhají podle plánu. „Podle našich informací je drtivá většina sportovišť a zázemí už připravena. Věřím, že stejně dobře jako pořadatelé jsme nachystáni i my. I když naší olympijskou přípravu bohužel narušily problémy spojené nevyplácením dotací ze strany MŠMT,“ říká generální sekretář SLČR Jakub Čeřovský. Svaz lyžařů ČR, který je nejstarším lyžařským svazem na světě, se po více než sto letech své existence ocitl v létě na hraně kolapsu. „Nacházeli jsme se v takové situaci, kdy jsme měli finance do půlky července, a to jen díky půjčce, kterou nám poskytl jeden z našich partnerů. Pokud by nedošlo k vyplacení dotací, dostali bychom se do insolvence,“ říká Čeřovský, jenž se v pondělí vydá na inspekční cestu do Pchjongčchangu.

Jan Hudec v létě podstoupil operaci ramena. Zdravotní komplikace před olympijskou sezonou ale velezkušeného alpského lyžaře a bronzového medailistu ze Soči nerozhodí. „Příprava je o něco složitější, než jsem původně předpokládal. Je to překážka, ale těch jsem měl ve své kariéře stovky a pokaždé jsem je nějak překonal. Jsem v péči dobrých doktorů, cítím se dobře a jdu do nové sezony, i když pro mě kvůli ramenu začne trochu později,“ řekl Hudec.

Nikol Kučerová se v minulých letech také potýkala se řadou zranění. Už od minulé sezony ale zdraví drží, jak má, a česká skikrosařka si po dlouhé době užívá předsezónní přípravu, ve které je zcela fit. „Doufám, že o to silnější v nadcházející zimě budu. Je fajn být přes léto zdravá, mohla jsem testovat nové lyže a naplno trénovat,“ uvedla Kučerová, která se za přípravou mimo jiné vydala i do Austrálie.

Kateřina Vojáčková absolvovala také několik týdnů trvající soustředění daleko za hranicemi České republiky. Společně s parťáky z reprezentace freestyle snowboardistů Šárkou Pančochovou a Petrem Horákem trénovala na Novém Zélandu či v Japonsku. „Na Novém Zélandu jsme vlastně zahájili novou sezonu, byl tam první podnik Světového poháru. Pak jsme se přesunuli do Japonska, kde jsou takové speciální bagy, na kterých si relativně bezpečně můžete zkusit nové věci. V sezoně bych se chtěla držet v první třicítce a jednoznačně největším cílem je olympiáda,“ řekl talentovaná závodnice.

Martin Jakš je po odchodu Lukáše Bauera do sportovního důchodu nejzkušenějším členem reprezentace běžců na lyžích, kterou od léta vede nový finský trenér Ilkka Jarva. „Když Ilkka přišel, téměř okamžitě zapadl do týmu lidsky i jako trenér. Snaží se české běžecké lyžování zase povznést. Všechno se zdá, že funguje velice dobře, uvidíme v zimě podle výsledků,“ vyhlíží Jakš.

Tomáš Portyk má za sebou velice vydařenou letní přípravu, kterou korunoval vítězstvím na mistrovství ČR v Liberci. Domácí šampionát tak ovládl už potřetí v řadě. „Mistrovství ČR je vždycky takové specifické, protože severskou kombinaci nás v republice nedělá tolik jako jinde ve světě. Ale jsem za to samozřejmě velice rád, byl to takový dezert po Letní Grand Prix, na kterou jsme se připravovali nejvíce. Příprava probíhala, jak měla, výsledky tomu odpovídaly. Trošku jsme změnili přístup, snažíme se více zacházet do detailů. Zatím se to projevilo pozitivně a já doufám, že to tak bude i v zimě,“ uvedl český sdruženář.