Symposium sportovní medicíny Dříteč: Odborné přednášky si vyslechly i snowboardcrossařka Samková a boulařka Sudová

Symposium sportovní medicíny Dříteč: Odborné přednášky si vyslechly i snowboardcrossařka Samková a boulařka Sudová

7 min 23 s

Úspěšný druhý ročník má za sebou Symposium sportovní medicíny v Dříteči nedaleko Kunětické hory. Dvoudenní maraton přednášek z fyzioterapie, lékařství, psychologie a mnoha dalších oborů si nenechali ujít ani někteří vrcholoví sportovci a jejich realizační týmy.


Myslím, že takovéhle akce mají stoprocentně smysl. Je důležité, aby se ti medicínští pracovníci, kteří se starají o sportovce, scházeli a předávali si zkušenosti. Z hlediska Českého olympijského výboru, který podporuje péči o sportovce v různých projektech, je tohle jedna ze stěžejních akcí,“ řekl sportovní ředitel ČOV, pod jehož záštitou se symposium opět konalo, Martin Doktor.

 

Když jsem ještě závodil, nic takového nebylo. Třeba konečně i lidi pochopí, že profesionální sportovec je, nechci říkat diagnóza, ale že potřebuje trochu jinou péči než normální, běžný smrtelník. Všichni sedí u televize, poslouchají rádio, dívají se do novin a hodnotí špičkové výkony českých sportovců, ale už nevidí tu práci, která za tím je,“ myslí si dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice. „Ti sportovci potřebují servis a ne jen takový, že jim někdo namaže lyže a trenéři připraví tréninkový plán. Potřebují i fyzioterapeuta, který je srovná po té náročné přípravě, která je tvrdá a k tělu nesmlouvavá. Lékaři a fyzioterapeuti poradí, kterým směrem se má jít a jak to tělo nejméně huntovat. Sportovci zkrátka potřebují mít kolem sebe strašně široký tým a to si málokdo uvědomí.“

 

Přednáška Martina Musálka o měření morfologických znaků

 

Vedle přednášejících odborníků a jejich kolegů přilákalo symposium i některé hvězdy českého sportu. V Dříteči tak nechyběly třeba olympijská medailistka a mistryně světa v běhu na 400 m překážek Zuzana Hejnová nebo dvojnásobná medailistka z mistrovství světa v jízdě v boulích Nikola Sudová. „Bylo to rozhodně zajímavé, i když některé přednášky míň, protože byly hodně odborné. I když mám vystudovaný tělocvik, byla jsem ztracená. Hodně věcí bylo ale naštěstí podáno tak, že jsme to pochopili i my, laikové,“ přiznala Sudová.

 

Líbila se mi část o mentálním koučinku a sportovní psychologii jako takové. Hezkou přednášku měl třeba pan Marian Jelínek, který je jak trenérem, tak sportovním psychologem. U ní jsem zjistila, že jsem asi úplně normální sportovec, protože bych se taky neohodnotila sedmičkou, která je podle něj špatná. A že jsem správně vycentrovaná mezi touhou a penězmi,“ smála se při vzpomínce na zábavnou přednášku dlouhodobě nejlepší česká boulařka.

 

V přestávkách si mohli posluchači sami vyzkoušet rehabilitační novinky

 

Dalším čestným hostem byla olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková. „Mě docela zajímala přednáška o antidopingu, WADA a ADAMDS systém. To je pro mě důležité, takže jsem se snažila dávat pozor,“ řekla dvacetiletá snowboardistka, na kterou se z řad odborníků sesypaly dotazy nejen na její zlomený kotník, ale také na fyziologii jezdců snowboardcrossu, trénink a rehabilitaci. „Na to jsem se právě těšila, že když přijedu, budou se mě ti lidi ptát na něco, co ještě neznám. Berou to z jiného pohledu a to mě baví. I se svojí fyzioterapeutkou Hankou, když jí ležím na stole, takhle debatuju. Vždycky se ptám, co zrovna dělá a k čemu to je. Takže symposium pro mě bylo příjemným zpestřením,“ pochvalovala si.

 

Nezaskočilo mě asi nic, akorát každý používal tu svoji odbornou řeč. Pochopila jsem to, ale každou chvíli padlo slovo, které neznám,“ smála se Samková.

 

ŠS

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Pomoc Ukrajině