×
Ester Ledecká vyhrála podruhé v řadě anketu Král bílé stopy

Ester Ledecká vyhrála podruhé v řadě anketu Král bílé stopy

19.05.2017

Korunu pro nejlepšího lyžaře či snowboardistu sezony nasadila na hlavu Ester Ledecká. Dvaadvacetiletá sněhová obojživelnice a úřadující mistryně světa v paralelním obřím slalomu obhájila vítězství v tradiční anketě Král bílé stopy a připsala si druhé vítězství v kariéře.

Zlatá a stříbrná medaile na snowboardovém mistrovství světa v Sierra Nevadě, velký křišťálový glóbus za celkové vítězství v seriálu Světového poháru alpských snowboardistek i skvělé výkony na lyžích, díky kterým se usadila mezi světovou elitou sjezdařek. To je výčet hlavních důvodů, proč porota složená ze zástupců Svazu lyžařů ČR, jednotlivých úseků a odborné novinářské veřejnosti zvolila Královnou bílé stopy podruhé v řadě Ester Ledeckou.

"Mám velkou radost. Tohle ocenění je asi především za snowboard, ale ráda bych, aby se mi v budoucnu dařilo více i v alpských disciplínách. Jsem moc šťastná za všechny, co pro mě hlasovali. Je fajn, že jsem korunu obhájila," radovala se Ledecká. "Uvidíme, jak dlouho se mi ještě podaří kralovat, bude samozřejmě záležet na tom, jak budu jezdit," dodala. 

Obhájit vítězství v tradiční anketě se naposledy před sedmi lety podařilo Šárce Strachové. A právě legendární česká slalomářka, která ve své poslední sezoně kariéry ani jednou nevypadla z elitní desítky Světového poháru a v prestižním seriálu si dvakrát dojela pro stupně vítězů, skončila tentokrát na druhém místě s odstupem dvaadvaceti bodů za Ledeckou. Dělené třetí místo obsadili snowboardcrossařka Eva Samková a juniorský mistr světa ve skoku na lyžích Viktor Polášek.

Polášek byl na slavnostním galavečeru vyhlášen také Juniorem roku, nejlépe z trenérů byl odbornou porotou ohodnocen kouč snowboardcrossové reprezentace Marek Jelínek. Do síně slávy byl in memoriam uveden Jan Weisshäutel, bývalý závodník, trenér, manažer a jedna z nejvýznamnějších osobností v historii českého běhu na lyžích.

Vyhlášeni byli také nejúspěšnější zástupci jednotlivých disciplín. Mezi akrobatickými lyžaři zvítězila skikrosařka Andrea Zemanová, alpským lyžařům vládla loučící se Šárka Strachová, mezi běžci oslavila povedený návrat do českého týmu Kateřina Smutná, nejlepším sdruženářem je Tomáš Portyk, skokanům dominoval Roman Koudelka a travním lyžařům Martin Barták.

Vyhlášení ankety Král bílé stopy 2017 se po předešlých ročnících v paláci Žofín přestěhovalo do alternativnějších divadelních prostor Jatka 78, večer byl v režii domácího divadelního souboru Cirk La Putyka a moderátora Petra Svěceného. "Celý večer jsem si moc užila. Dlouho Cirk La Putyka chtěla jít, ale buď jsem neměla čas, nebo nebyly lístky, proto jsem moc rádá, že mě Svaz lyžařů ČR pozval a mohla jsem si to tady užít," řekla Ledecká.

Záštitu nad Králem bílé stopy převzala primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová. „Hlavní město má k lyžování a snowboardingu blíže, než se možná na první pohled může zdát. Těší mě, že vyhrála právě Ester Ledecká, která je pražskou rodačkou. Gratuluji oceněným a přeji jim i všem ostatním českým lyžařům a snowboardistům mnoho úspěchů v nadcházející olympijské sezoně,“ uvedla Krnáčová.

 

Výsledky ankety Král bílé stopy 2017

Celkové pořadí:
1. Ester Ledecká              34
2. Šárka Strachová          12
3. Eva Samková               1
    Viktor Polášek              1

Trenér roku:      Marek Jelínek
Junior roku:      Viktor Polášek
Síň slávy:          Jan Weisshäutel st.

Jednotlivé disciplíny:
Akrobatické lyžování – Andrea Zemanová
Alpské disciplíny – Šárka Strachová
Běh na lyžích – Kateřina Smutná
Severská kombinace – Tomáš Portyk
Skok na lyžích – Roman Koudelka
Snowboarding – Ester Ledecká
Travní lyžování – Martin Barták