V Oseku obnovuje rodina Černých zašlou slávu. Tradiční závod se poprvé skákal i na novém můstku

V Oseku obnovuje rodina Černých zašlou slávu. Tradiční závod se poprvé skákal i na novém můstku

5 min 7 s

Když před více než třiceti lety skončily v Oseku u Litvínova tradiční závody O Hornický kahan, na místní skokanský areál se snesl soumrak. To se ale nyní opět mění a místní klub i areál bojuje o obnovení zašlé slávy. Obrovskou zásluhu na tom má především rodina Černých, která se výraznou měrou podílí na renovaci celého areálu.


S opravami a rekonstrukcí oseckého skokanského areálu se začalo téměř před 20 lety. Postupná modernizace skokanských můstků, doskočišť i veškerého zázemí byla především zásluhou Jiřího Černého staršího, který stál už v roce 1990 u vzniku samostatného lyžařského klubu v Oseku.

V posledních čtyřech letech přitom budování skokanského areálu postrádalo veškerou podporu státu. V plné režii místního klubu se však pokračovalo dál a z prostředků rodiny Černých, kterým pomáhaly rovněž příspěvky přátel a skokanských příznivců, se podařilo dokonce zrekonstruovat 50 let starý můstek s konstrukčním bodem 40 metrů.

Ten se stal chloubou celého areálu, kterému dominuje společně s můstkem o deset metrů menším, s nímž má stejné doskočiště s umělým povrchem. Staronový můstek K40 je prozatím poslední úpravou, která v Oseku proběhla. V roce 2017 byla rovněž vybudována nová nájezdová věž na menším můstku.

Obnovená tradice

Když v minulém roce obnovil klub pořádání závodu O Hornický kahan, skákalo se ještě pouze na můstcích K6, K13 a K30. Letos v září se ovšem poprvé do akce dostal také nový můstek K40, na kterém skákaly dorostenky a chlapci do 14 let.

A byla to velká sláva. Do Oseku se sjelo více než 100 talentovaných mladých skokanů, kteří zápolili celkem v osmi kategoriích. Nejmladšímu účastníkovi závodů byly přitom pouhé čtyři roky.

Historie skoků na lyžích v Oseku u Litvínova se píše do prvních poválečných let. V roce 1947 byl na místě současného velkého můstku K40 vybudován první dřevěný můstek. V roce 1967 byl původní můstek zrekonstruován a o sedm let později zde byl založen skokanský oddíl Rudolfa Höhnla.

V červnu 1975 se v rámci oslav Mezinárodního dne dětí konal historicky první ročník závodu O Hornický kahan, který se skákal až do roku 1987. Minulý rok se po dlouhých třiceti letech tradice tohoto zápolení mladých nadějí v Oseku obnovila.Pomoc Ukrajině