V Harrachově se chystá rekonstrukce areálu. Skákat by se mohlo až 260 metrů, tvrdí Josef Slavík

V Harrachově se chystá rekonstrukce areálu. Skákat by se mohlo až 260 metrů, tvrdí Josef Slavík

5 min 39 s

Momentální pohled na harrachovské můstky vábný rozhodně není. To by se ovšem mělo změnit, v prosinci by totiž měla být hotová studie rekonstrukce tamního areálu klasického lyžování, po které by se konečně mohlo začít pracovat na obnově bývalé chlouby tuzemského zimního sportu.


„Projekt se nachází teprve na začátku. Liberecký kraj vypsal výběrové řízení na studii, které trvalo asi rok. Nedávno byla podepsaná smlouva s vítězem řízení, v dnešních dnech se tak rozbíhá práce na studii se zaměřením na rekonstrukci areálu klasického lyžování v Harrachově, tedy jak už můstků, tak lyžařských tratí a stadionu,“ komentuje fázi projektu Josef Slavík, spoluzakladatel Lyžařského a turistického Bucharova klubu, jenž se stará o areál skokanských můstků v Harrachově.

A kopnout do země by se mělo do pár let. „My jsme optimističtí. Studie bude hotová do začátku prosince tohoto roku, když by se příštím roce projektovalo, tak by mohla rekonstrukce začít v roce 2022. To ale za předpokladu, že vše půjde podle plánu,“ tvrdí Jozef Slavík.

„Jednoznačnou prioritou je v tuto chvíli vyřešení majetkoprávních vztahů, poté se může začít pracovat na rekonstrukci. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, v jehož správě nyní pozemky v areálu jsou, by podle mého názoru měl mít stejné cíle jako Národní sportovní agentura. Pevně doufám, že s ÚZSVM brzy najdeme společnou dohodu,“ doplnil prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský.

Oprava areálu rozhodně nebude levnou záležitostí. „Rekonstrukce by měla být financována ze státních prostředků. A právě vznikající studie má dát odpověď na otázku výše investičních a budoucích provozních nákladů,“ říká Slavík.

A pokud všechno vyjde, tak Česko může disponovat skokanským unikátem. „Už na jaře jsme se snažili na skokanské komisi FIS podat návrh, aby se upravily parametry pro mamutí můstky. Pokud by prošly určité změny, tak by bylo možné uvažovat o skocích do vzdálenosti 260 metrů. Hlavní plán je ale takový, aby byl mamutí můstek v Harrachově konkurenceschopný těm ostatním. To znamená, že by se na něm skákalo k 240-250 metrům,“ popisuje vizi rekonstrukce spoluzakladatel Lyžařského a turistického Bucharova klubu.

Není to tak dávno, co bylo jedním z cílů Svazu lyžařů ČR pořádat MS v letech na lyžích v roce 2024, to se však nejspíše nestihne. O velkou akci bychom ale přijít neměli. „Probíhají jednání o výměně termínů na pořádání MS v letech na lyžích. Rok 2024 reálný není, první možný termín konání domácího šampionátu je v roce 2026.“