Zlatá tečka na závěr juniorské kariéry: sdruženář Tomáš Portyk se stal mistrem světa – a s lyžemi Lukáše Bauera!

8 min 58 s

Při svém posledním individuálním startu v juniorské kategorii se sdruženář Tomáš Portyk dočkal splnění medailového snu. V rumunském středisku Rašnov se stal navíc juniorským mistrem světa v závodu HS100/5 km! Po skoku vyběhl do běžecké stopy druhý se ztrátou jedné vteřiny a v závěrečné fázi dokázal skvělým nástupem zdolat dotírající soupeře z Německa a Estonska. Také další čeští sdruženáři, svěřenci trenéra Marka Šablatury, si vedli výborně – Lukáš Daněk skončil celkově čtvrtý a Ondřej Pažout desátý.

Protože klimatické podmínky neumožnily absolvovat skokanskou část na můstku HS100, započítávalo se provizorní skokanské kolo, které se uskutečnilo už toto v pondělí. Právě v něm se českým reprezentantům mimořádně dařilo a především Tomáš Portyk potvrdil roli prvotřídního letce. Přistál na značce 93 m a v průběžném pořadí se vyhoupl na druhou příčku se ztrátou jediné vteřiny na Estonce Kristjana Ilvese (93,5 m). Portyk se však paradoxně hned při následném pokusu, který byl pro změnu součástí závodu HS100/10 km při krkolomném pádu vlivem silného větrného poryvu potloukl a zlomil lyži. Naštěstí se nezranil, dokázal se velice brzy otřepat a při středečních skocích započítávaných do štafet, už opět exceloval (95 m).

„V Rašnově se to pro mne nevyvíjelo zpočátku dobře. Měl jsem těžký pád, zlomil jsem i lyži a nebyl jsem stoprocentně zkoncentrovaný. Naštěstí jsem se chytil při středečním závodu družstev a začal jsem si znovu věřit. Před startem jsem se zdravě nabudil – uvědomil jsem si, že startuji na svém šestém juniorském šampionátu a mám poslední šanci, jak získat medaili,“ přiznal Tomáš Portyk své bojové odhodlání.

Z největších favoritů se ocitl těsně za Portykem Němec Terence Weber, bronzový ze závodu na 10 km, který skočil 93 m a měl odstup 12 vteřin. Vítěz a skvělý běžec Bernhard Flaschberger z Rakouska se s 84,5 m propadl na 17. příčku (+1:27 min.) a stříbrný Němec Vinzenz Geiger byl 15. (1:21 min.). Výborně si na můstku vedli také další čeští zástupci. V desítce se usadili ještě 6. Lukáš Daněk s 89 m a 7. Ondřej Pažout s 91,5 m (oba +58 s), Jan Vytrval byl 22. s 84,5 m (+1:35 min.).

Výchozí pozice před běžeckou částí na 5 km byla pro Tomáše Portyka skvělá a vytoužená medaile se před ním opravdu rýsovala. Na trati si však musel juniorský světový primát tvrdě vybojovat. Od začátku bylo patrné, že českým reprezentantům jedou skvěle lyže. Na Portyka s Ilvesem se sice velice záhy dotáhl Weber a tohle trio se drželo pohromadě až téměř do konce. V závěrečném kopci však skvěle nastoupil devatenáctiletý sdruženář Dukly Liberec a oběma soupeřům ujel.

„Správně namazat na zdejší podmínky bylo nesmírně těžké. Jeden den tekla voda, druhý zase stopa zmrzla. Byl jsem moc rád, že mi lyže půjčili běžci – nevím přesně kdol, ale byly označené jménem Lukáš Bauer! Takže běžcům i Lukášovi moc děkuji. Nastoupit až v posledním kopci byla moje taktika. Když jsem se ohlédl a viděl, že mám dvacet metrů náskok, už jsem věděl, že zvítězím,“ komentoval Tomáš Portyk zlatý finiš.

Neuvěřitelný výkon však předvedli také zbývající čeští sdruženáři. Lukáš Daněk se po statečném boji dokázal posunout až na 4. pozici a do elitní desítky se vešel také 10. Ondřej Pažout. Své postavení si vylepšil o pět míst i Jan Vytrval.

„Takový výsledek historie české severské kombinace nepamatuje! Zlatá medaile, k tomu další dva závodníci v desítce a nejhorší na velice dobrém 17. místě. Všem klukům moc za jejich nasazení a bojovnost děkuji. Tomáš vše korunoval titulem, který si určitě zaslouží. Po tom hrůzostrašném pádu na hlavu jsme byli všichni rádi, že se nezranil. On se však neuvěřitelně rychle oklepal a předvedl v plné formě. Až jsme ho museli brzdit, aby po startu nepřepálil tempo, jak byl nabuzený,“ ohlédl se za závodem trenér Marek Šablatura.

Výsledky, MS juniorů, Rašnov – Gundersen HS 100/5 km: 1. Portyk (Česko) 11:01,5 min., 2. Weber (Něm.) +5,2 s, 3. K. Ilves (Est.) +5,4, 4. Daněk (Česko) +48,4, 5. Denda (Jap.) +49,4, 6. Flaschberger (Rak.) +53,9… 10. Pažout +1:07,4, 17. Vytrval (oba Česko) +1:45,7.