Žákovská letní sezóna vyvrcholila Mistrovstvím České republiky v Lomnici nad Popelkou, tituly si vybojovali chlapci i dívky celkem v pěti kategoriích

7 min 28 s

První říjnový den přinesl příjemné podzimní počasí, které bylo ideální pro Mistrovství ČR v severské kombinaci žáků. Skákalo se na můstcích s kritickým bodem K27 a K43, následný běh se uskutečnil v okolí areálu „V Popelkách.“ Pro tituly si v mnohdy napínavých soubojích doběhla tři děvčata a dva chlapci. Nejstarší kategorie žáků ve věku 13 až 14 let měla v sobotu pouze republikový klasifikační závod, ten hlavní mistrovský bude totiž následovat až v neděli na větším můstku.

Sobotní program odstartovaly dívky s ročníkem narození 2013 a mladší, které závodily na můstku K27 a běžely trať o délce jeden kilometr. Mezi nimi s těsným náskokem vybojovala titul mistryně ČR domácí Karolína Bláhová. Ta doskočila na značku 17 metrů a v běžecké části přidala druhý nejrychlejší čas (3:47:00). Jen půl vteřiny po ní doběhla Linda Rozsypalová z SK Ještěd Liberec, která po vydařeném skoku o délce 20 metrů bohužel upadla, ale na trati pak předvedla vůbec nejlepší běh (3:42:50). Třetí místo patřilo vítězce skokanské části Elen Kryškové z TJ Frenštát pod Radhoštěm (19 m, 4:44:00).

Na stejném můstku i shodné trati pokračovali chlapci téže věkové kategorie. Tu  ovládl Štěpán Kubalák z SK Nové Město na Moravě se skokem o délce 22,5 metru a suverénně nejrychlejším běžeckým výkonem (3:35:50). Druhý byl pak Šimon Pelc (SKI KLUB Harrachov) za pokusy dlouhé 22,5 metru na můstku a 3:43:80 na trati. Na pódiu je doplnil jeho týmový kolega Samuel Račák (20,5 m, 3:46:70).

Na nejmladší kategorii chlapců navázaly dívky ve věku 11-12 let. Tu s příjemným náskokem opanovala harrachovská Nela Prouzová (20 m, 3:49:20). Druhé místo obsadila Adéla Sovová z JKL Desná se skokem o délce 20,5 metru a výkonem na trati o 4:02:20. Na stupně vítězů dosáhla také její týmová kolegyně Karolína Lejsková (19 m, 4:00:10).

Žáci kategorie 11-12 let se již přesunuli na můstek s kritickým bodem K43 a běželi na trati o délce dva kilometry. Mezi osmnácti závodníky se nejlépe dařilo novoměstskému Matěji Kubalákovi, který sice po skoku o délce 40,5 metru obsadil čtvrté místo, na trati mu však patřil druhý nejrychlejší čas (7:15:60). Vůbec nejlepší běžecký výkon podal Adam Kubeček (7:15:30) z BKL Machov, který na můstku dolétl na značku 39 metrů a v konečném pořadí obsadil druhou pozici. Na pódiu je doplnil harrachovský Adam Ježek (37,5 m, 7:27:30).

Poslední kategorií, která v sobotu absolvovala svůj závod Mistrovství ČR, byla kategorie žaček 13-14 let. Pro tu platily stejné závodní podmínky jako pro mladší chlapce, tedy skokanská část na K43 a běh dlouhý dva kilometry. Titul mistryně ČR zde získala Julie Ošmerová z SK Nové Město na Moravě se skokem o délce 40 metrů a nejrychlejším běžeckým časem (7:39:60). Druhé místo v konečném pořadí obsadila harrachovská Barbora Štěpánková, která se blýskla zejména vydařeným pokusem na můstku, kde doskočila na značku 42 metrů. Dva kilometry pak uběhla za 7:59:50. Na pódiu je doplnila ještě Sofie Štěpánková z SK Ještěd Liberec (31,5 m, 8:25:20).

Žáci 13-14 absolvovali v sobotu republikový klasifikační závod pro Mistrovství ČR, které pro ně bude následovat hned další den. Chlapci skákali na můstku K43 a běželi trať o délce tři kilometry a dominovali mezi nimi závodníci z JKL Desná, kteří obsadili hned celé pódium. Vůbec nejvyšší stupínek patřil Martinu Balatkovi, který k vydařenému skoku o délce 42 metrů přidal ještě nejrychlejší čas na trati (10:17:40). Druhé místo obsadil jeho týmový kolega Pavel Balaš s pokusem dlouhým 40 m a běžeckým časem 10:19:30. Třetí byl pak Ondřej Sova (37 m, 10:32:70).