Vytrval na povedený skok v běhu kvůli zlomené hůlce nenavázal. Na bodech se ale nakonec udržel

5 min 23 s

Světový pohár v severské kombinaci se pořádá tento víkend v norském Lillehammeru. V sobotu byl na programu gundersen se skokem na středním můstku a desetikilometrovou běžeckou tratí. Na body dosáhl Jan Vytrval, jemuž ale v posledním běžeckém okruhu soupeř zlomil svou lyží hůlku, kvůli čemuž se pořadím propadl a obsadil až 39. místo.

Vytrvalovi se povedlo skvěle do sobotního gundersena založit ve skokanské části na středním můstku. Přestože doposud musel své výsledky vylepšovat pouze v běhu, tentokrát se už ve skoku prodral na 28. místo, když předvedl velmi slušných 90 metrů, navíc s větrem do zad.

Na elitní patnáctku, což je taková meta, se kterou by byla česká reprezentace nadmíru spokojená, přitom ztrácel pouze 24 sekund. Otázkou tedy bylo už jen to, jestli dokáže potvrdit výtečnou běžeckou formu z finské Ruky, kde patřil k nejlepším bežcům ve startovním poli.

Na prvních okruzích se Vytrval snažil své tempo nepřepálit a držel konstantní odstup nejen od čela, ale i od skupiny závodníků před sebou, přičemž vyčkával na svou šanci. Těžký sníh v Norsku ovšem dělal českému reprezentantovi poměrně obtíže a ztráta na skupinku od 12. do 24. místa se začínala postupně zvyšovat.

Ve druhé polovině závodu se Vytrval snažil zrychlit a dokonce se začal posouvat pořadím, ale pak mu dva kilometry před cílem při stoupání do kopce závodník za ním přišlápl a přelomil hůlku. Kvůli tomu se pořadím propadl a nabranou ztrátu už dohnat nedokázal. Výsledkem bylo konečné 39. místo.

Druhý český reprezentant Ondřej Pažout, který za skok dlouhý 87,5 metru vybojoval 44. místo, závod nedokončil. Kvůli nepříliš povedenému skoku se nakonec rozhodl do běžecké části nenastoupit.

Sobotní závod si podmanil lídr Světového poháru Jarl Magnus Riiber, který už po skokanské části, ve které jako jediný skočil přes sto metrů (102m), měl náskok takřka minuty na druhého Rjota Jamamota. Na desetikilometrové běžecké trati své vedení bez problémů udržel a zvítězil s vypuštěným závěrem o více než půl minuty před Jensem Luraasem Oftebrem a Joergenem Graabakem. Norové díky tomu obsadili kompletní stupně vítězů.

V neděli se bude závodit opět gundersenem, tentokrát ovšem na velkém můstku s desetikilometrovou běžeckou částí.