V Obersdorfu kralovali Westvoldová Hansenová s Rehrlem, Vytrval po výborném běhu sedmnáctý

8 min 22 s

V německém Oberstdorfu se uskutečnil druhý individuální závod Summer Grand Prix, ve kterém dominovali Gyda Westvoldová Hansenová a Franz-Josef Rehrl. Z českých závodníků zaznamenal nejlepší umístění Jan Vytrval, který obsadil sedmnáctou příčku, dařilo se i Jolaně Hradilové.

Letní Grand Prix začala závodem žen. Ve skokanské části velmi dobře zaskákala velká favoritka Gyda Westvoldová Hansenová (105 m), jež vytvořila náskok 45 vteřin na domácí Nathalii Armbrusterovou (98 m), třetí Ema Volavšeková (99,5 m) ze Slovinska byla o jedinou sekundu za druhou Němkou.

Z dvojice českých reprezentantek se ve skokanské části lépe vedlo Jolaně Hradilové, jež uzavírala dvacítku s mankem téměř čtyř minut, Tereza Koldovská byla o půl minuty za svou týmovou kolegyní.

Gyda Westvoldová Hansenová v běžecké části nenechala nikoho na pochybách a vedoucí příčku uhájila až do konce, přičemž náskok na druhou Emu Volavšekovou navýšila na 58 vteřin. Slovinka v závodě na 5,2 kilometru pokořila Nathalii Armbrusterovou, která ale o stupně vítězek nepřišla, dojela třetí.

Velmi pěkným výkonem se na kolečkových lyžích prezentovala Jolana Hradilová, která pod sebe dostala Maurusovou a Arnoneovou, brala tak ve výsledku devatenácté místo. “Byl to jeden z jejích nejlepších závodů v ženské kategorii. Ztráta na nejbližší závodnice byla minimální,” uvedl sportovní ředitel severské kombinace Tomáš Slavík s tím, že na šestnácté místo ztrácela necelou čtvrtminutu. Tereza Koldovská závod nedokončila, po skoku byla předposlední a během běžecké části závod vzdala.

Mužské kategorii vévodil po skokanské části Rjota Jamamoto (133,5 m), který potvrdil, že skákat opravdu umí. Velmi dobře si nicméně vedl i Franz-Josef Rehrl (133,5), za lídrem se Rakušan po první části nacházel o pouhých patnáct vteřin. Třetí Ilkka Herola (126,5 m) už ztrácel výrazně, a sice minutu a čtvrt.

Čeští závodníci vyrazili do Obersdorfu už ve čtvrtek a do pondělí v místě trénovali. V úterý a ve středu je pak čekaly závody a předvedli na nich střídavé výsledky. Nejlepší český skok předvedl Jan Vytrval (116 m), ten se nacházel ve třetí desítce na 26. místě. O tři příčky za ním byl Tomáš Portyk (117,5 m) a v páté desítce výsledkové listiny byl po první části Ondřej Pažout (110,5 m) s Lukášem Daňkem.

Na lyžích Rjota Jamamoto nepředvedl příliš přesvědčivý výkon a musel se sklonit před rakouským soupeřem Franzem-Josefem Rehrlem, jenž zvítězil rozdílem přesahujícím hranici půl minuty. Japonec se nakonec ještě musel strachovat o druhé místo, to uhájil o pouhých sedm vteřin před dotírajícím Finem Eerem Hirvonenem.

Parádní výkon v běžecké části předvedl Jan Vytrval. Postupně za sebe dostal devět soupeřů a ve finále uzmul velmi pěknou sedmnáctou příčku. Tomáš Portyk uzavřel třetí desítku, Ondřej Pažout zůstal v desítce páté a Lukáš Daněk do běžecké části nenastoupil. “Honza Vytrval předvedl dobré vystoupení na můstku i v běžecké části. U Tomáše Portyka jsme čekali víc. Po průměrném skoku vyrazil s rychlou skupinou běžců, ale poslední tři kilometry už nestačil, neudržel tempo a propadl se na konec bodované třicítky. Z pozice Ondry Pažouta po skoku už se nedalo moc vymýšlet. Skok to byl hodně nepovedený a jak on tak trenéři s tímto výkonem nemohou být spokojení,” vysvětlil Tomáš Slavík.

Lukáše Daňka v posledních letech sužovaly zdravotní problémy, byť loni se vrátil do plného zápřahu a sezónu absolvoval. Nyní mu při posledním odběru krve vyšly hraniční hodnoty, a tak po dohodě s lékaři do běžecké části nenastoupil.

Závodem v Obersdorfu zakončili sdruženáři první velkou část přípravy a nadcházejících závodů v rakouském Tschaggunsu se nezúčastní. “Čeká je teď individuální blok a od poloviny září začnou s přechodem na sníh,” dodal na závěr Tomáš Slavík.

Výsledky mužů (Obersdorf, Německo): 1. Rehrl (AUT). 2. Yamamoto (JPN), 3. Hirvonen (FIN), ...17. Vytrval. 30. Portyk, 47. Pažout. Daněk do běžecké části nenastoupil.

Výsledky žen (Obersdorf, Německo): 1. Westvold (NOR), 2. Volavsek (SLO), 3, Armbruster (GER), ...19. Hradilová, Koldovská nedokončila běžeckou část.