Tři čeští sdruženáři vybojovali TOP 30, Riiber je čtyřnásobným mistrem světa

6 min 5 s

Sobota přinesla na světovém šampionátu v Planici poslední závod v rámci severské kombinace. V individuálním závodě se skokem na velkém můstku se ze čtvrtého zlata na letošním mistrovství světa radoval norský sdruženář Jarl Magnus Riiber. V elitní třicítce se umístili hned tři Češi, když se Ondřej Pažout, Jan Vytrval a Jiří Konvalinka seřadili od 26. do 28. místa.

Planica nabídla v sobotu pěkné slunečné počasí, které provázelo sdruženáře od dopoledního skoku na velkém můstku až po odpolední desetikilometrový běh. A slunce přineslo úspěch i českým závodníkům. Ti měli v této sezoně často problém pronikat do první třicítky, v sobotu však v Planici dokázali do třetí desítky proniknout hned tři!

Klíčový byl z tohoto hlediska skok. Ve skokanské části se totiž začal rodit úspěšný závod českých reprezentantů. Nejlepším pokusem se prezentoval osmnáctiletý Jiří Konvalinka, který skočil 124 metrů a před běžeckou částí se usadil na 21. místě. V Top 30 byli po skoku i Ondřej Pažout a Jan Vytrval.

Pažoutovi se povedlo využít větru pod lyže ke skoku dlouhému 121 metrů a vybojoval průběžnou 28. pozici. Hned za ním se usadil ve výsledkové listině Vytrval, který skočil o dva metry méně. Jeden z lepších skoků v probíhající sezoně předvedl rovněž Tomáš Portyk, který se 113 metry vybojoval 35. příčku.

V běžecké části pak svou nejlepší aktuální formu potvrdil Pažout. Tomu se povedlo posunout na konečné 26. místo. O dvě pozice si polepšil také Vytrval, který na svého krajana ztratil 12 sekund. Na konečné 28. místo se pak propadl Konvalinka, který ovšem ve svém věku znovu ukázal, jaký talent v něm dříme. Skokansky se mu nedalo nic vytknout a v běžeckém výkonu se bude ještě zlepšovat. Přeci jen závodil proti starším a vyzávoděnějším konkurentům. Na konečné 32. místo se pak posunul Portyk.

Norský sdruženář Jarl Magnus Riiber byl na letošním mistrovství světa v Planici neporazitelný. Získal dvě zlata s norskými družstvy, ať už mužským nebo smíšeným, podmanil si individuální závod se skokem na středním můstku a v sobotu ovládl individuální závod se skokem na velkém můstku. Poté, co ve skoku předvedl 147 metrů a měl náskok před běžeckou částí 36 sekund, si dokázal své vedení navýšit na více než minutu a poslední okruh už bral oslavně. Stal se tak čtyřnásobným mistrem světa z planického šampionátu.

Stříbrnou medaili po velkém boji vybojoval další norský závodník Jens Luraas Oftebro, který v posledním stoupání před stadionem nastoupil lídrovi Světového poháru Johannesovi Lamparterovi. Na Rakušana tak zbyla bronzová příčka.