Tomáš Portyk v Letní Grand Prix sdruženářů zatím devátý

7 min 37 s

Tomáš Portyk (na snímku) zvládl výborně oba závody Letní Grand Prix v severské kombinaci 4. a 5. září v Oberstdorfu a zatímním devátým místem v celkové klasifikaci potvrdil nejen výbornou formu, ale také příslušnost k mezinárodní špičce. Miroslava Dvořáka po úspěšném vstupu do seriálu naopak ve druhé polovině přepadla viróza – zbývající závody sice absolvoval, ale ztratil pohodu a výsledkově se mu příliš nedařilo. Letní Grand Prix zakončí počátkem října dvě akce v ruském středisku Soči.

Do pátečního individuálního závodu Gundersen HS137/10 km vstoupilo v oberstdorfské Erdinger Areně 49 závodníků. Na můstku s umělou hmotou dominovali „staří známí“ z předešlých podniků. Zvítězil Japonec Akito Watabe skokem 134,5 m, za ním skončili Rakušan Mario Seidl 137 m (+17 s) a německý tandem Johannes Rydzek 129,5 m (+44 s), Eric Frenzel 129,5 m (+48 s).

Dobře opět zaskákal Tomáš Portyk, jehož 128 m vyneslo na průběžnou 9. pozici s odstupem 1:01 min. na lídra. Indisponovaný Miroslav Dvořák však předvedl průměrný výkon – pouhých 114 m stačilo jen na 37. příčku s výraznou ztrátou 2:31 min.

Běžeckou část na kolečkových lyžích absolvovali sdruženáři na okruhu dlouhém 1 775 metrů. A podle očekávání podnikl drtivý útok na špici především domácí reprezentant Rydzek. Zezadu se ještě na špici tlačil další Němec a skvělý běžec Fabian Riessle (19. po skoku, +1:32 min.), ale nakonec skončil pod stupni vítězů.

Portyka provázela obrovská smůla. Před posledním okruhem zlomil hůlku. Po výměně sice soupeře opět dojel, ale chybějící síly ho stály lepší umístění. Skončil čtrnáctý, ale těšit ho může, že i tak dosáhl v běhu lepšího času než renomovaní soupeři Frenzel, Gruber a Seidl! Dvořák skončil 31. a alespoň jeden bod do celkové klasifikace mu unikl o 3,6 s.

Drtivý německý útok

V sobotním večerní závodě v Oberstdorfu za umělého osvětlení startovalo 53 závodníků a dvojici nejlepších českých sdruženářů doplnil i mladík Ondřej Pažout. Na můstku HS137 před zraky dvou tisícovek diváků dominoval Japonec Akito Watabe výkonem 132,5 m. Za ním se seřadili Francouz Maxime Laheurte se 128 m (+12 s) a domácí borec Eric Frenzel se 130 m (+30 s). Na vynikající 4. příčku si doskočil se 126,5 mTomáš Portyk, který na vedoucího muže ztrácel 37 vteřin. Dvořák se musel spokojitse 119 m, což mu stačilo až na 33. pozici (+2:07 min.), Pažout byl za skok 115 m 40. (+2:48 min.).

Původně zamýšlený běh na 15 km pořadatelé nakonec zkrátili na 10 km. Němečtí reprezentanti se chtěli triumfálně loučit s domácím prostředím, proto hned od začátku nasadili vysoké tempo. Dopředu se záhy prodrali podle očekávání Johannes Rydzek (po skoku 19.,+1:05 min.) a Fabian Riessle (2., +52 s). Udolali postupně všechny soupeře ave finiši měl nejvíce sil Riessle.

Tomáš Portyk se znovu dlouho statečně držel v první skupině, ale na mimořádně fyzicky disponované Němce, A. Watanabeho či Grubera nestačil. Přesto do posledních metrů bojoval o umístění v elitní desítce, kde o pořadí rozhodovaly desetiny vteřiny. Dvanáctá příčka mu zajistila před říjnovým finále v Soči průběžnou 9. pozici. Miroslav Dvořák doběhl s velkým odstupem 35. a Ondřeje Pažouta soupeři dojeli o kolo.

Výsledky – Oberstdorf, Gundersen HS137/10 km (pátek): 1. Rydzek (Něm.) 26:21,4 min., 2. A. Watabe (Jap.) +13 s, 3. Seidl (Rak.) +27,1, 4. Riessle (Něm.) +39,3, 5. I. Herola (Fin.) +41,9, 6. Braud (Fr.) +44,4... 14. Portyk 1:07,1 min., 31. Dvořák (oba Česko) +2:38,8.

Oberstdorf, Gundersen HS137/10 km (sobota): 1. Riessle (Něm.) 26:15,0 min., 2. Rydzek +1,4 s, 3. A. Watabe +3,6, 4. Gruber (Rak.) +9,5, 5. Laheurte (Fr.) +14, 6. Kircheisen (Něm.)+14,9... 12. Portyk +44,4 s, 35. Dvořák +3:18,8 min., 45. Pažout (všichni Česko) dojet o kolo.

Průběžné pořadí Letní Grand Prix po čtyřech závodech: 1. Rydzek 296 bodů, 2. Riessle 270, 3. A. Watabe 236, 4. Seidl 226, 5. Frenzel (Něm.) 182, 6. Braud (Fr.) 130, 7. Gruber 120, 8. I. Herola 116, 9. Portyk 109, 10. Orter (Rak.) 105... 42. Dvořák 4.