×
Startuje žákovský HOP Cup s rekordní účastí a ve zmodernizovaných areálech

Startuje žákovský HOP Cup s rekordní účastí a ve zmodernizovaných areálech

15.09.2017

Je to výborná zpráva pro severskou kombinaci v České republice. O víkendu – v sobotu 16. září v Harrachově a v neděli 17. září v Machově – odstartuje úvodními dvěma závody žákovský HOP Cup v letní severské kombinaci. A stejně potěšitelná je informace, že k závodům je ve všech kategoriích přihlášeno téměř devět desítek mladých sdruženářů, což v porovnání se žákovskou základnou v minulých letech slibuje rekordní účast.

V průběhu léta navíc zapracovaly také některé kluby výrazně na zkvalitnění zázemí určeného mládeži ve svých areálech. Účastníci závodů se tak mohou těšit na zmodernizované můstky, nájezdové stopy, parkoviště i další prostory.

„Naše můstky v Harrachově jsou staré už třicet let a hodně se na nich už podepsal čas. Loni se nám však podařilo zrekonstruovat K18 – vybetonovali jsme přírodní nájezd, doplnili ho trapézovými plochami a vše srovnali, takže přechod je krásně plynulý. V tomto roce jsme se v létě pustili do rekonstrukce K26. Vybetonovali jsme odrazový stůl až k nájezdu a ručně tam naskládali osm kubíků betonu. Svařili jsme novou konstrukci a na ni opět umístili trapézové plochy. Veškeré práce jsme provedli svépomocí, pomáhali členové, funkcionáři i rodiče dětí. Materiál na oba můstky přišel náš klub na zhruba 120 000 korun. Myslím však, že se teď bez nadsázky můžeme pyšnit dvěma nejhezčími mládežnickými můstky v republice,“ říká předseda Ski klubu Harrachov Stanislav Slavík a neodpustí si přitom trefnou poznámku. „Což o to, u nás má mládež kde skákat, ale horší je to vedle, kde jsou velké můstky ve vlastnictví společnosti KAH. Tam asi nastává doba temna…“

Z Harrachova se mladí sdruženáři přesunou na druhý závod HOP Cupu do Machova. Právě zde je sídlo firmy SN tech specializované na výrobu skokanských bot HOP a další lyžařské výstroje, která se také stala hlavním partnerem této mládežnické akce. Navíc také členové zdejšího Borského klubu lyžařů zapracovali na modernizaci svého areálu.

„Pomocí sdružených finanční prostředků z vlastních zdrojů i z Královéhradeckého kraje jsme zajistili kompletní přebudování můstků K30 a K40. Celková částka se pohybuje okolo 300 000 korun. Stálo nás to půl roku brigádnické práce, ale dílo se nám podařilo. Na K40 se už skákalo a padla tam hranice čtyřiceti metrů. Samozřejmě máme ještě další plány, ale vše záleží na tom, zda budou peníze. Ministerstvo školství nám letos ještě nic neposlalo a situace není dobrá. Pokud získáme prostředky, chceme dokončit ještě část schodů, protože podél části nájezdu chodí závodníci stále po vyšlapané hliněné cestě,“ popisuje Stanislav Jirásek, předseda BKL Machov a současně majitel společnosti SN tech.

O víkendu 23. 9. zamíří HOP Cup do Lomnice nad Popelkou a o den později do Desné. A rovněž zde se závodníci, trenéři i diváci setkají s vylepšenou podobou můstků. „Také nám se podařilo svépomocí zrekonstruovat v létě můstek K60. Úprava se týkala nájezdové věže a vytvořili jsme i nový podklad pod stopou na K40. Současně se nám podařilo získat pozemek, který umožní komfortnější parkování vozidel. Finanční prostředky nám částečně poskytlo město Desná a další jsme přidali z loňských rezerv. Bohužel, částku 60 000 korun jsme museli vzít z položky původně vyčleněné na sportování dětí. Proto doufáme, že Ministerstvo školství konečně pošle peníze za letošní rok, jinak by nám to výrazně zkomplikovalo situaci,“ vysvětluje Patrik Chlum, předseda JKL Desná.

V Desné se také uskuteční 14. října mistrovství ČR žáků v severské kombinaci místo zrušeného dějiště v Novém Městě na Moravě.

 

 

 Partneři

Audi