×
SP ve Val di Fiemme: Českým sdruženářům to neskáče, Tomáš Portyk vydřel alespoň dva body

11.01.2019

Český reprezentantům to ani při druhém novoročním zastavení Světového poháru v severské kombinaci v italském středisku Val di Fiemme příliš neskákalo. Právě v úvodní disciplíně prvního ze série tří víkendových závodů 11. ledna ztratili naději na přední umístění. Tomáš Portyk však v běhu nakonec vydřel 29. místo a získal dva body. Jan Vytrval skončil na 35. pozici, po tréninkové přestávce vracející se Ondřej Pažout (na snímku) absolvoval pouze skok a Lukáš Daněk byl ve čtvrteční kvalifikaci diskvalifikován kvůli kombinéze, takže se na start mezi elitní padesátku sdruženářů nedostal. Překvapením individuálního závodu HS135/10 km byla až čtvrtá příčka dosavadního suveréna Jarla Riibera z Norska. Z vítězství se radoval Johannes Rydzek, který naznačil stoupající formu německého týmu.

Čeští závodníci se ve Val di Fiemme s můstkem HS135 trápili stejně jako před týdnem v estonském Otepä. V provizorním kole den před závodem, které bylo současně kvalifikací, byl nejlepší 26. Pažout se 115 m, zatímco až 40. skončil Tomáš Portyk se 111,5 m a 43. Jan Vytrval se 114 m. Špička v čele s Rehrlem, Seidlem, Riiberem a A. Watabem plachtila o více než dvacet metrů dál.

Podobné to bylo i ve zkušebním kole před startem, v němž lepší průměr předvedl jen Pažout se 117,5 m – Portyk zdolal 112,5 m a Vytrval 108 m. Ani při samotném „ostrém“ startu zlepšení nenastalo a českou ekipu čekalo pořadí až ve čtvrté desítce: 32. Vytrval 109, 5 m (odstup +2:47 min), 33. Portyk 110 m (+2:52 min), 34. Pažout 107 m (+2:53 min). Dlužno podotknout, že klimatické podmínky nebyly nejlepší, a právě svěřenci asistenta Vladimíra Šmída, který v Itálii družstvo vede, připisovali za vítr vysoké body.

Pořadí v čele ovládli vyhlášení skokané. Vedl Rakušan Mario Seidl se 131,5 m před Jarlem Riiberem se 128 m (+39 s) a Rusem Ernestem Jahinem se 127,5 (+40 s). Také další příčky patřily favoritům – Japonci A. Watabemu se 127,5 m (+50 s), Němci Johannesu Rydzekovi se 126 m a Noru Jörgenu Grabaakovi se 126 m (oba +52 s). Přísná jury diskvalifikovala kvůli kombinéze hned dva spolufavority – Rakušana Franze Josefa Rehrla a Nora Jespera Björnstada.

Do běžecké části Ondřej Pažout podle dohody nenastoupil a šetřil síly na sobotní štafetu. Tomáš Portyk ve stopě na bodované umístění umístění nerezignoval. Do poloviny tratě se vyváželi společně s Janem Vytrvalem v jedenáctičlenné skupině, v níž diktovali tempo „rychlíci“ Taylor Fletcher z USA a Paul Gerstgrasse z Rakouska. Ve třetím okruhu z ní společně s dalšími sdruženáři odpadl i Vytrval. Ještě na začátku posledního kola to vypadalo, že pětice Portyk, Andersen, Hug, Cieslar, Ilves si to mezi sebou rozdá o 30. příčku a jediný bod, ale strhujícím tempem udolali před sebou ještě Rakušana Ortera a Japonce Nagaie. Tomá Portyk poté dravým závěrem ve finiši předjel s výjimkou Nora Andersena ostatní soupeře a připsal si 29. pozici. Jan Vytrval obsadil 35. příčku.

V úvodu běžecké části to vypadalo, že Jarl Riiber se kolem vedoucího Maria Seidla přežene jako lavina. Po 1,3 km sjel čtrnáct vteřin, ale to bylo překvapivě vše. V polovibě trati si Rakušan udržoval náskok 18 s, jenže mnohem větší nebezpečí představovalo trio Rydzek, Grabaak, A. Watabe. Ti se na 6. km přehnali nejprve přes Riibera, a ačkoliv ještě 2,5 km před cílem před nimi vedl Seidl o 25 s, kilometr před cílem už ho dojeli. V rozhodující fázi prokázal své kvality dlouhým nástupem Rydzek, Grabaak získal druhé místo a na Seidla zbyl bronz.

Val di Fiemme – 9. závod SP, Gundersen HS135/10 km: 1. Rydzek (Něm.) 26:58,4 min, 2. Grabaak (Nor.) +5,9 s, 3. Seidl (Rak.) +7,1, 4. Riiber (Nor.) +24,5, 5. A. Watabe (Jap.) +29,6, 6. Geiger +46,9, 7. Frenzel (oba Něm.) +49,7, 8. Klapfer (Rak.) +57,3, 9. Schmid (Nor.) +1:01,2 min., 10. Faisst (Něm.) +1:17,7, … 29. Portyk +2:49,1, 35. Vytrval +3:40,3, Pažout neabsolvoval běh, Daněk (všichni Česko) se nekvalifikoval.

Průběžné pořadí Světového poháru: 1. Riiber 730 bodů, 2. Rydzek 501, 3. Seidl 405, 4. A. Watabe 402, 5. Graabak 347, 6. Rehrl (Rak.) 318, 7. ...28. Portyk 68, 53. Vytrval 3.