SP v Otepää: Čeští sdruženáři chyběli, Koldovská na 21. místě

7 min 6 s

Světový pohár v severské kombinaci se přesunul do estonského střediska Otepää, kde se v sobotu 11. prosince uskutečnil individuální závod HS97/10 km. Na startu však chyběli čeští sdruženáři, kteří dali přednost přípravě doma a poté i v dějišti následující zastávky seriálu v Ramsau. V těžkých klimatických podmínkách, v nichž kromě aktuální formy rozhodoval o pořadí i silný vítr, však zvítězil favorit favoritů. Norský sdruženář Jarl Riiber zaznamenal jubilejní, čtyřicáté prvenství ve Světovém poháru a na dosavadního rekordmana Hannu Manninena z Finska má chybí už jen osm vítězných zápisů. O „světové“ body bojovaly v Otepää také ženy – česká reprezentantka Tereza Koldovská obsadila 21. místo.

Nepříznivé počasí a především vichr, který dul nad sportovním centrem Tehvandi, se postaraly o to, že pořadatelé museli změnit pořadí disciplín. Dopoledne se tak začínalo nejprve společným během – tzv. mass startem – a až odpoledne mohli účastníci vyšplhat na můstek HS97. Rozdíly v cíli byly při tomto formátu minimální, ale nakonec do něj stejně jako první dorazil Jarl Riiber o půl vteřiny před Němcem Vinzenzem Geigerem a svým krajanem Jörgenem Grabaakem (+0,6 s). Další aspiranti na výhru však ztráceli jen vteřinky.

Skokanská část byla velice náročná. Větrné poryvy nemilosrdně braly naději na dobré umístění i největším hvězdám. Dlouho vedl výkonem 93 m Nor Jens Ofrebro před Němcem Manuelem Faisstem s 91 m. Když přišla na řadu elitní desítka, začala i silná chumelenice, v níž nikdo z vedoucích sdruženářů nedokázal uspět. Podařilo se to skvělým způsobem až tomu poslednímu na věži – Riiber krásným pokusem dopadl na značku 96 m a potvrdil své mimořádné kvality.

Světový pohár v Otepää, 6. závod – Mass start 10 km/HS97: 1. Riiber 123,6 bodu, 2. Björnstad (oba Nor.) 110,1, 3. Faisst (Něm.) 106,4, 4. Jamamoto (Jap.) 106,2, 5. Herola (Fin.) 103,9, 6. Muhlethaler (Fr.) 101,4, 7. A. Watabe (Jap.) 100,5, 8. Fritz (Rak.) 99,1, 9.-10. Weber (Něm.) a Lamparter (Rak.) po 98,8.

Pořadí Světového poháru po 5 bodovaných závodech: 1. Riiber 400 bodů, 2. Lamparter 301, 3. Weber 225, 4. Frenzel (Něm.) 185, 5. Faisst 183, 6. J. Oftebro (Nor.) 178, 7. Jamamoto 174, 8. Geiger 170, 9. Seidl 154, 10. Greiderer (oba Rak.) 144… 31. Portyk 13. Bodovalo celkem 40 závodníků.

Také SP žen v norské režii

V Otepää šlo do akce také pětadvacet žen, ve třetím dějství premiérového ročníku je v sobotu 11. prosince čekal individuální závod HS97/5 km. Jenže i v jejich případě bylo všechno jinak. Kvůli větru zvolili estonští organizátoři také variantu mass start – nejprve běh na 5 km a poté skok. Stejně jako v předchozích dvou závodech zvítězila Norka Gyda Westvoldová Hansenová. Tereza Koldovská (na snímku NordicFocus), tradičně nejmladší aktérka ženské soutěže, obsadila 21. příčku.

Westvoldová Hansenová skončila v běžecké části až čtvrtá, ztráta 1,8 vteřiny na vítěznou krajanku Hagenovou však nebyla fatální. Na můstku však drtivě zaútočila skokem dlouhým 95 m, zatímco průběžně vedoucí krajanka Ida Marie Hagenová se dostala jen na 85 m. Navíc jí pomohla i diskvalifikace Mari Leinanové Lundové kvůli nepovolené kombinéze.

Tereza Koldovská obsadila v běhu 23. pozici, ve skoku zvládla 67,5 m, ale po odstoupení několika závodnic nakonec získala dosud nejlepší umístění v sezoně – 21. příčku.

Světový pohár žen v Otepää, 3. závod – Gundersen HS97/5 km: 1. Westvoldová Hansenová 113,8 bodu, 2. Hagenová (obě Nor.) 93,4, 3. Kasaiová (Jap.) 84,9, 4. Marte Leinanová Lundová (Nor.) 82,9, 5. Sieffová (It.) 78,0, 6. Volavšeková (Slovin.) 77,4… 21. Koldovská (Česko) 32,8.

Pořadí Světového poháru žen po 3 závodech: 1. Westvoldová Hansenová 300 bodů, 2. Hagenová 170, 3. Mari Leinanová Lundová 160, 4. Sieffová 141, 5. Marte Leinanová Lundová (Nor.) 140, 6. Hirnerová (Něm.)128… 22. Koldovská 22. Hodnoceno je 30 závodnic.