SP v Oberstdorfu: Churavý sahal po skoku na stupně, v běhu mu však utekly

6 min 40 s

V Oberstdorfu byla na programu generálka sdruženářů před startem v Soči, ale z nominovaných olympioniků se zúčastnili jen dva – Pavel Churavý a Tomáš Slavík (na snímku). Česká jednička Miroslav Dvořák zvolil místo Světového poháru domácí přípravu, benjamínka Tomáše Portyka namísto mistrovství světa juniorů čeká léčba zlomeného prsteníčku. Churavý se Slavíkem, které tentokrát doplnili Petr Kutal s Lukášem Ryplem, však naznačili slibný nárůst formy a v nedělním individuálním závodě oba bodovali.

Do Oberstdorfu nedorazili někteří favorité – chyběl kompletní tým USA a Norové doma nechali všechna svá esa: Klemetsena, Moana, Kroga i Koksliena. Ve výborně připraveném areálu byl sobotní závod vyhrazen štafetám HS137/4 x 5 km.

Po skoku vévodila čtveřice Francie (Lacroix, Laheurte, Braud, Lamy Chappuis) především zásluhou skvělého skoku Lamy Chappuise 138 m. Druhé Rakousko (Bieler, Pichlmayer, Denifl, Stecher) však zaostávalo před během jen 17 vteřin, protože Denifl přistál dokonce na 139,5 m.  Odstup třetího Německa (Edelmann, Rydzek, Riessle, Frenzel) byl 28 vteřin. Češi skončili z jedenácti družstev devátí, když Kutal skočil 101 m, Rypl 105 m, Slavík 111,5 a Churavý 120 m. Do stopy vybíhali se ztrátou 2:30 min.

V běhu se vedoucí trio rychle sjelo a zbývajícím soupeřům ujíždělo. Vedoucí muž Světového poháru Eric Frenzel na posledním úseku nejen dohnal menší ztrátu, kterou nasbíral Riessle,ale drtivým finišem před Lamy Chappuisem a Stecherem opět potvrdil, kdo je králem této sezony. České kvarteto výkonnostně na výrazně lepší umístění nemělo. Předjelo sice Poláky, ale fotofiniš potvrdil, že Churavý – ač na svém úseku zajel čtvrtý nejrychlejší čas – prohrál o špičku lyže s Itaem Runggaldierem.

Slavíkova úspěšná stíhačka

Do nedělního individuálního závodu Gundersen HS137/10 km však Pavel Churavý vykročil famózně. Jeho skok o délce 131 m ho vynesl na druhou příčku za Rakušana Christopha Bielera, jenž přistál na 133,5 m. Před běžeckou částí tak byl jeho odstup na leadra pouhých jedenáct vteřin. Tři vteřiny za ním mu však dýchal na záda Eric Frenzel.

Ostatním českým sdruženářům se už tolik nedařilo. Tomáš Slavík vybíhal ze 32. pozice společně s Lamy Chappuisem (oba +1:50 min) a Petr Kutal ze 44. (+3:21). Lukáš Rypl, jenž byl na můstku až 50. (+4:00) ze závodu odstoupil.

Šestatřicetiletý veterán Churavý však pořadí v trojlístku nejlepších udržel jen do závěru prvního okruhu (2,5 km). Postupně ho předjížděli další závodníci a nakonec v cíli uhájil 21. příčku. Naopak – výborně zabojoval Tomáš Slavík, jehož stíhačka se zastavila na 22. místě o pouhou desetinu vteřiny za Churavým. Slavík tak předvedl v pravý čas svůj nejlepší výkon v sezoně.

Oberstdorf – družstva HS137/4 x 5 km: 1. Německo (Edelmann, Rydzek, Riessle, Frenzel) 49:34,3, 2. Francie (Lacroix, Laheurte, Braud, Lamy Chappuis)+1,3, 3. Rakousko (Bieler, Pichlmayer, Denifl, Stecher) +2,0, 4. Norsko 2:16,7, 5. FInsko 2:20,4, 6. Japonsko 2:21,6,... 9. Česko (Kutal, Rypl, Slavík, Churavý) +4:51,7.

Oberstdorf – 13. závod, Gundersen HS137/10 km: 1. Frenzel (Něm.) 27:32,2 min., 2. Schmid (Nor.) +0,5, 3. A. Watabe (Jap.) +4,6, 4. Bieler +7,6, 5. Denifl (oba Rak.) +11,0, 6. Rydzek (Něm.) +17,5, ...21. Churavý +1:36,6, 22. Slavík +1:36,7, 44. Kutal +5:17,3, Rypl (všichni ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí Světového poháru (po 13 ze 17 závodů): 1. Frenzel 853 b., 2. A. Watabe 501, 3. Klemetsen (Nor.) 487, 4. Lamy Chappuis (Fr.) 459, 5. Rydzek 443, 6. Kokslien (Nor.) 429, ...19. Dvořák 184, 42. Portyk (oba ČR) 39, 50. Churavý 27, 64. Slavík 12.