SP sdruženářů na Holmenkollenu: Riiber opět zvítězil, Portyk a Pažout sbírali body

5 min 15 s

Při své předposlední zastávce zavítal Světový pohár v severské kombinaci na slavný Holmenkollen. V sobotu 5. března zde byl na programu individuální závod HS134/10 km. Pro jeho vítěze Jarla Magnuse Riibera z Norska to byla jedinečná příležitost udělat další krok k posunu do čela celkové klasifikace. Jeho plán mu vyšel, ale jen částečně – druhou příčku totiž obsadil dosavadní lídr Johannes Lamparter z Rakouska, který tak stále hájí svou vedoucí pozici. Českou reprezentaci tentokrát opustil kvůli studijním vysokoškolským povinnostem desátý muž z minulého závodu v Lahti Jan Vytrval. Na bodované příčky v Oslo dosáhli 27. Tomáš Portyk i 30. Ondřej Pažout (na snímku NordicFocus), zatímco Lukáš Daněk skončil na 39. pozici.

Do skokanské části se na můstku HS134 za poměrně příznivých větrných podmínek zapojilo 49 sdruženářů. V domácím prostředí znovu exceloval Jarl Riiber, jenž skokem na značku 139 m prakticky rozhodl i o svém celkovém prvenství. Průběžzné druhé místo si zajistil Estonec Kristjan Ilves se 129 m, ale se ztrátou 56 vteřin, třetí Johannes Lamparter dosáhl stejného výkonu, ale jeho odstup byl 1:12 min. Na mnoha aktérech se už negativně podepsal konec sezony, hluboko v pořadí klesli například Němci Geiger, Weber či Riessle.

Z českého tria předvedli průměrné skoky Tomáš Portyk i Ondřej Pažout, nedařilo se Lukáši Daňkovi. Portyk na 25. pozici skočil 121,5 m (+2:40 min), Pažout o jednu příčku za ním 119,5 m (+2:42 min) a Daněk na 41. místě 104 m (+4:44 min). Ve stopě tak bylo jasné, že Portyk s Pažoutem budou hájit především postavení v bodované třicítce. To se jim také podařilo, když před ně pronikli tempaři Geiger, Riessle, Hirvonen či Joebstl. Daněk měl z Čechů nejrychlejší běžecký čas – celkově jednadvacátý, což však stačilo jen k menšímu vylepšení pozice.

O Riiberově vítězství nebylo pochyb. V pohodě sám na špici ukrajoval kilometry, a přestože to Lamparter za jeho zády zkoušel, brzy pochopil, že nemá naději. Proto se koncentroval především na to, aby odrazil nástup norských stíhačů J. Oftebra a Grabaaka.

Světový pohár mužů v Oslo, 19. závod – individuální závod, Gundersen HS134/10 km: 1. Riiber (Nor.) 23:00,2 min, 2. Lamparter (Rak.) +53,9 s, 3. J. Oftebro +1:05,4 min, 4. Grabaak (oba Nor.) 1:14,8, 5. Orter +1:19,3, 6. Seidl +1:25,2, 7. Rehrl (všichni Rak.) +1:26,7, 8. Rydzek (Něm.) +1:29,0, 9. Ilves (Est.) +1:28,0, 10. Frenzel (Něm.) +1:41,2… 27. Portyk +3:12,1, 30. Pažout +3:22,6, 39. Daněk (všichni Česko) +4:56,3.

Pořadí Světového poháru mužů po 17 bodovaných závodech: 1. Lamparter 1170 bodů, 2. Riiber 1083, 3. Geiger 869, 4. Grabaak 665, 5. Ilves (Est.) 567, 6. Frenzel (Něm.) 554, 7. Weber 515, 8. J. Oftebro (Nor.) 500, 9. Schmid (Něm.) 450, 10. Rydzek 435 … 32. Portyk 61, 41. Vytrval 33, 49. Daněk 10, 54.-55. Pažout 2. Bodovalo celkem 59 závodníků.