Smůla na MS juniorů: V úvodním závodu skončil sdruženář Tomáš Portyk v kotrmelcích

6 min 57 s

Mistrovství světa juniorů v rumunském Rašnově provázejí poněkud netypické okolnosti. Nepřízeň počasí, nedostatek sněhu a silný vítr zkomplikovaly pořadatelům závěrečné přípravy. Můstek HS100 dokázali připravit až v průběhu pondělního dopoledne 22. února. Závodníci si ho však mohli v oficiálním tréninku vyzkoušet pouze jediným skokem. Vedení šampionátu totiž z obavy, že můstek nevydrží, rozhodlo, že ještě ten den se uskuteční provizorní skokanské kolo závodu HS100/5 km, jenž byl v plánu až v pátek 26. února. Ba co víc, že se bude konat také skokanská část individuálního závodu HS100/10 km, který měl být na programu ve středu 24 února!

Trenér Marek Šablatura postavil do individuálního závodu HS100/10 km čtyři reprezentanty, z nichž se největší šance dávaly Tomáši Portykovi (na snímku), považovanému za jednoho z hlavních aspirantů na medaili. Devatenáctiletý sdruženář v předešlých pokusech na můstku potvrzoval své kvality, ale při soutěžním skoku jakoby se proti němu všechno spiklo. Právě při jeho pokusu zadul ostrý poryv větru, který ho vynesl hodně do výšky. Délka skoku 97,5 m byla sice nejdelší ze všech 50 účastníků, ale problémem byla vzduchová díra, do níž se při dopadu popadl. Místo elegantního telemarku totiž následoval nesmírně krkolomný pád na obličej a poté množství kotrmelců a nárazů. Naštěstí však odnesl pád „jen“ odřeninami, naraženinami, modřinami a – zlomenou lyží. Průběžné 23. místo se ztrátou dvou minut však znamenalo konec nadějí na přední umístění.

Další čeští sdruženáři však hodně zabojovali a předvedli se v dobré formě. Lukáš Daněk skočil 86 m a obsadil 11. pozici (+1:08 min.), Ondřej Pažout byl 13. s 85 m (+1:19) a Jan Vytrval 20. s 83,5 m (+1:54 min.). Na špici se usadil estonský reprezentant Kristjan Ilves se zkušenostmi ze seniorského Světového poháru, jenž přistál na 94 m, před Němcem Terencem Weberem, který skočil 95 m (+5 s) a Japoncem Hisakim Nagaminem – 94 m (+14 s). Jako čtvrtý se usadil s 92 m další Němec Vinzenz Geiger (+22 s).

Běžecká část na 10 km byla na programu nezvykle až v úterý 23. února. Podle očekávání do ní otřesený Tomáš Portyk nenastoupil. Na špici nastoupili k ataku oba Němci a dotáhli se rychle na Ilvese, zatímco Japonec beznadějně ztrácel. Mnohem drtivější nástup však předvedl Rakušan Bernhard Flaschberger, jenž v cíli druhého kola stáhl z 8. příčky ztrátu 50 vteřin a ve třetím už měl na Geigera náskok 15 vteřin! V posledním okruhu ho suverénně navýšil až na minutu, Němci uhájili stříbro a bronz.

Čeští mladíci si ve stopě svá postavení neudrželi, solidně zabojoval Lukáš Daněk, který se udržel ve dvacítce nejlepších.

Ve středu 23. února jsou na pořadu štafety HS100/4x5 km s českou účastí. V pátek zakončí sdruženářský program individuální závod HS100/5 km. Snad se do té doby potlučený Tomáš Portyk dá dohromady a využije své poslední příležitosti k zisku juniorské medaile. A kdyby se započítávalo provizorní kolo, nebyl by k ní daleko – skončil v něm druhý za Ilvesem se ztrátou jediné vteřiny! Slibně jsou na tom také 6. Daněk a 7. Pažout (oba +58 s).

Výsledky, MS juniorů, Rašnov – Gundersen HS 100/10 km: 1. Flaschberger (Rak.) 28:02,1, 2. Geiger +59,6 s, 3. Weber (oba Něm.) +1:08,5 min., 4. Hirvonen (Fin.) +1:08,8, 5. N. I. Mraz (Rak.) +2:37,3, 6. Hahn (Něm.) +3:02,0,… 17. Daněk +4:10,3, 22. Pažout +5:13,1, Vytrval (všichni Česko) závod nedokončil.