Sdruženářům nevyšla skokanská část. Vytrval v novém závodě vybojoval posun o 18 míst

5 min 5 s

Světový pohár v severské kombinaci má za sebou první ostrý závod v nové sezoně. Ve finské Ruce se v pátek odjel zcela nový typ závodu, který se nazývá compact. Českým sdruženářům příliš štěstí nepřinesl kvůli nepovedené skokanské části. Jan Vytrval se nakonec po velmi slušném běhu posunul na 32. místo.

Zástupci severské kombinace si před novou sezonou připravili dvě velké novinky. Tou první je, že se od nové sezony boduje prvních čtyřicet míst místo třiceti. Tou druhou je pak závod individual compact, v němž se výsledky ze skokanské části nepřepočítávají na ztrátu v sekundách, ale ztráta se počítá na základě pořadí.

Jako příklad můžeme použít samotné čelo závodu po skoku. Přestože tedy Johannese Lampartera a Jarla Magnuse Riibera dělilo po skoku pět sekund, což v klasickém gundersenovi dělá 20 sekund, v compactu je to jen šest sekund. Třetí Eero Hirvonen ztrácel sekund dvanáct, čtvrtý Joergen Graabek sedmnáct, a tak dále. Od 21. místa se pak startuje ve vlnách po pěti sekundách.

Českým sdruženářům premiéra tohoto závodu nevyšla vůbec podle představ. Na vině přitom byla skokanská část, ve které se Ondřejovi Pažoutovi, Tomášovi Portykovi a Janu Vytrvalovi příliš nevedlo.

Alespoň přes 100 metrů skočil jen Portyk, který se 102 metry obsadil 44. pozici. O dvě příčky za ním byl Pažout s 97 metry a Jan Vytrval obsadil 50. místo za 89 metrů. Všichni tři do běžecké části, která měřila 7,5 kilometru, vyrazili ve vlně se ztrátou minuty a 30 sekund.

Na body se povedlo prokousat nakonec pouze Janovi Vytrvalovi, který se prezentoval velmi slušnou běžeckou formou. Oproti startu stáhnul na čelo závodu třináct sekund a posunul se z 50. místa na konečnou 32. pozici. Hodně pozitivní bylo zejména to, že měl osmnáctý nejrychlejší běžecký čas.

Tomáš Portyk s Ondřejem Pažoutem se oproti skoku naopak výrazně propadli. Portyk obsadil konečné 50. místo a Pažout byl o dvě příčky za ním. Závod vyhrál Jens Luraas Oftebro, který byl po skoku pátý, ale manko 22 sekund snadno stáhnul (v klasickém gundersenu by ztrácel podle přepočtu 44 sekund).

V sobotu se v Ruce bude závodit v klasickém gundersenu. Skok na velkém můstku tentokrát doplní desetikilometrová běžecká část.