Pažout s Vytrvalem skončili v provizorním kole v Lillehammeru ve čtvrté desítce

4 min 19 s

Čeští sdruženáři se po několika týdnech ve Finsku, kde své působení zakončili závody v Kuusamu, přesunuli k další zastávce Světového poháru do norského Lillehammeru. V pátečním provizorním kole na středním můstku před víkendovými závody skončili Ondřej Pažout a Jan Vytrval ve čtvrté desítce.

Po závodech ve Finsku se od týmu odpoutali Jiří Konvalinka s Tomášem Portykem a do Norska na dva závody odcestovali pouze Ondřej Pažout s Janem Vytrvalem. Na ty v pátek čekalo provizorní kolo na středním můstku HS98, na němž proběhne i sobotní gundersen.

Po drtivou většinu pátečních skoků foukalo sdruženářům mírně do zad, avšak před skoky českých závodníků byly povětrnostní podmínky o něco přívětivější. Přestože se vítr dost točil, Pažout i Vytrval skákali s drobnou podporou pod lyže.

Pažout využil podmínek ke skoku dlouhému 94 metrů, avšak z vyššího nájezdu (desítky) než řada ostatních, kteří tak měli výnamnou bodovou kompenzaci. To je hlavní důvod, proč Pažoutových 94 metrů stačilo jen na 37. místo. Nedostal totiž bonus 11,2 bodu za nájezdovou lavičku a zároveň žádné body za zadní vítr.

Vytrval naopak skákal z osmičky a měl oproti Pažoutovi k dobru 11,2 bodu za nájezd. Metrově však za svým reprezentačním kolegou zaostal o pět metrů a obsadil 38. místo. V přepočtu na sekundy však byl za Pažoutem o pouhou sekundu, na čelo ztratil dvě minuty a 19 sekund.

S ohledem na běžeckou formu Vytrvala by takový skok nebyl v sobotu vůbec špatným základem do desetikilometrové běžecké části. Pětadvacetiletý český reprezentant totiž v Kuusamu patřil k vůbec nejlepším běžcům, čímž se mu dařilo napravovat nepříliš povedené skokanské části.

Sobotní gundersen začne v 10:50 skokanskou částí, od 14:05 je na programu desetikilometrový běh.