Na MS juniorů ve sdruženářské premiéře Jan Šimek třináctý

5 min 12 s

Na mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování v Oberwiesenthalu vstoupili do soutěží ve středu 4. března také mladí sdruženáři. V úvodním individuálním závodě chlapců HS105/10 km podal solidní výkon český reprezentant Jan Šimek, který skončil třináctý. Dlouho bojoval na hranici elitní desítky, ale v závěru mu přece jen došly síly. Stupně vítězů ovládli pravidelní účastníci seniorského Světového poháru v čele se suverénním vítězem, Norem Jensem Oftebro (na snímku). Nejlepšího umístění v soutěži dívek v závodě HS105/5 km dosáhla na 20. pozici Tereza Koldovská.

Jens Oftebro dominoval v konkurenci 58 aktérů na můstku HS105 a ujal se vedení pokusem dlouhým 104,5 m. Jeho náskok před druhým Japoncem Daimacu Takehanou (103 m) byl 52 vteřin. Ze čtveřice svěřenců trenéra Martina Zemana výborně zaskákal Jan Šimek – 97,5 m ho posadilo na desátou příčku s odstupem +1:48 min. Dobře si vedl i Jiří Konvalinka, jenž byl se skokem 93,5 m (+2:08 min) sedmnáctý. Zbývajícím dvěma reprezentantům se však na můstku příliš nevedlo. Petr Šablatura byl výkonem 76 m až na průběžné 50. pozici (+4:21 min) a Matěj Čejchan na 52. s 67,5 m (+6:06 min).

Běžecká část začala nečekaně diskvalifikací Japonce Takehany za předčasný start. Nor Oftebro v čele svůj náskok strojovým tempem neustále navyšoval až do cíle. Za ním si pro stříbro doběhl Rakušan Johannes Lamparter a o bronzu se rozhodlo až po předlouhém zkoumání cílové kamery..

Jan Šimek se dlouho pral o udržení své lichotivé pozice, zdolal při tom několik bodujících účastníků Světového poháru, ale nakonec o tři místa v pořadí klesl. I tak zasluhuje ocenění za svůj bojovný výkon. Ve stopě si výrazně vylepšil umístění Petr Šablatura, zatímco Matěj Čejchan skončil na prahu šesté desítky. Jiří Konvalinka do běžecké části nenastoupil.

Juniorky měly na programu závod HS105/5 km. Zvítězila v něm Němka Jenny Nowaková. Ze dvou českých účastnic, které mohou na MSJ startovat i následujících letech, byla úspěšnější Tereza Koldovská, která skočila 70 m a na 22. místě ztrácela +3:32 min. Jolana Hradilová zaznamenala na můstku výkon 56,5 m a na 34. příčce měla odstup +6:41 min. V cíli běhu se Koldovská posunula na 20. místo, Hradilová uzavírala celkové pořadí.

MSJ, Oberwiesenthal – junioři, HS105/10 km: 1. Oftebro (Nor.) 24:00,1 min, 2. Lamparter (Rak.) +1:26,0 min, 3. Blondeau (Fr.) +2:20,1, … 13. Šimek + 2:59,6, 42. Šablatura +5:48,8, 52. Čejchan +7:43,8, Konvalinka (všichni Česko) do běhu nenastoupil.

MSJ, Oberwiesenthal – juniorky, HS105/5 km: 1. Nowaková (Něm.) 14:12,3 min, 2. Westvoldová (Nor.) +45,2 s, 3. Hirnerová (Rak.) +51,2, … 20. Koldovská +4:14,6 min, 33. Hradilová (obě Česko) +7:45,4.