Na Kontinentálním poháru mladíci zabojovali – Pažout těsně pod stupni vítězů

4 min 54 s

Na Kontinentálním poháru v Klingenthalu si vedou výborně mladí čeští reprezentanti v severské kombinaci, svěřenci trenéra Marka Šablatury. V pátečním závodě 16. prosince obsadil Lukáš Daněk celkové jedenácté místo, o den později skončil Ondřej Pažout (na snímku) jen těsně čtvrtý – od stupňů vítězů ho přitom dělily pouhé čtyři vteřiny!

V pátečním individuálním závodu Gundersen HS140/5 km se v poli 65 účastníků objevil čtyřlístek českých sdruženářů. Skok ovládl Němec Maximilian Pfordte výkonem 137,5 m před Rakušanem Florianem Dagnem se 136,5 m (+17 s). Lukáš Daněk obsadil 14. pozici se 123,5 m (+1:49 min.), Martin Zeman byl 38. se 111,5 m (+3:27 min.) a David Zemek 55. se 100 m (+5:04 min.). Tentokrát se však soutěžní kolo nepovedlo nejlepšímu z českých skokanů Ondřeji Pažoutovi, jenž se dostal pouze na značku 103 m s velkou ztrátou 4:50 min. – do běžecké části už proto nenastoupil.

Na pětikilometrové trati uhájil Pfordte svou vedoucí pozici, zatímco před Dagna se na druhou příčku vmáčkl Japonec Go Jamamoto. Ve stopě zabojoval také Lukáš Daněk, který o necelou vteřinu nestihl umístění v desítce nejlepších.

V sobotním závodě v Klingenthalu čekal 62 sdruženářů po velkém můstku běh na 10 km. A „opravnou zkoušku“ zvládl na výbornou Ondřej Pažout. Ve skokanské části dominoval Němec Tobias Simon se 129,5 m před Japoncem Go Jamamotem se 129 m (+4 s), ale český mladík se maximálně koncentroval a skončil hned za nimi třetí se 129 m (+22 s). Polepšili si také 27. Martin Zeman se 115 m (+1:58 min.) i 45. Davis Zemek se 108,5 m (+2:53 min.). Lukáš Daněk tentokrát do závodu nenastoupil.

Ani v běhu Simon s Jamamotem nenašli přemožitele. Zezadu se mocně tlačili kupředu sdruženáři, kteří ve skoku obsadili pozici ve druhé desítce, ale Ondřej Pažout své výborné postavení na špici neztrácel. Srdnatě bojoval, místo v elitní trojici bylo blízko, ale v závěru přece jen neodolal drtivému nástupu Rakušana Thomase Joebstla, jenž se na bronzovou pozici prodral ze 13. místa (+1:11 min.). Martin Zeman si své umístění ve stopě vylepšil, naopak David Zemek do cíle nedorazil.

Kontinentální pohár, 16. 12. 2016 – Klingenthal, Gundersen HS140/5 km: 1.Pfordte (Něm.) 10:58,9 min., 2. Jamamoto (Jap.) +16,4 s, 3. Dagn (Rak.) +18,3, … 11. Daněk +1:29,0 min., 36. Zeman +3:09,9, 53. Zemek +5:01,6, Pažout (všichni Česko) nenastoupil k běhu.

Kontinentální pohár, 16. 12. 2016 – Klingenthal, Gundersen HS140/10 km: 1. Simon (Něm.) 23:22,0, 2. Jamamoto +10,1 s, 3. Joebstl (Rak.) +38,3, 4. Pažout +42,4, … 22. Zeman 1:40,1 min., Zemek běžeckou část nedokončil.