Letní Grand Prix: Ondřej Pažout a Jan Vytrval stále při chuti – elitní desítka byla na dosah

7 min 49 s

Ondřej Pažout a Jan Vytrval (oba na snímku) jsou na Letní Grand Prix v severské kombinaci při chuti. Svěřenci trenéra Marka Šablatury vynechali středeční intermezzo v Tschaggunsu-Partenenu a místo toho absolvovali přípravu a klidný přesun do Planice. A zde v dalším pokračování série opět zazářili – Pažout, který až do samotného závěru atakoval elitní desítku, obsadil 12. příčku, a Vytrval skončil jen o jeden stupínek za ním. Tomáš Portyk, jemuž se stále nedaří skokansky, vydřel alespoň bod za 30. místo a pouhé čtyři vteřiny k bodovému zápisu scházely i Lukáši Daňkovi na 32. pozici. V individuálním závodu na HS138/10 km startovalo 58 sdruženářů a do hry zde vstoupili i další aktéři světové špičky včetně vítěze Jarla Riibera z Norska.

Planický můstek HS138 nejvíce svědčil Rakušanu Franzi-Josefu Rehrlovi, jenž si vybojoval průběžné vedení pokusem dlouhým 129,5 m. Závodníci za ním sice dopadli dál, ale využili lepších povětrnostních podmínek – 2. Espen Andersen z Norska 132,5 m (+5 s), 3. Christian Deuschl z Rakouska 132 m (+6 s), 4. Kodai Kimura z Japonska 135 m (+15 s). Poprvé se do Letní Grand Prix zapojil i mistr světa a obhájce prvenství ze Světového poháru Jarl Riiber z Norska – 131 m mu vyneslo pátou příčku s odstupem 15 vteřin.

Na můstku tvrdě úřadovala jury, která diskvalifikovala kvůli nevyhovujícím kombinézám osm aktérů. A byla mezi nimi i taková esa jako Frenzel, Grabaak, Gerard nebo Björnstad. Do jedné minuty se vtěsnalo hned 14 účastníků a mezi nimi na výborné 6. pozici také Ondřej Pažout. Ten potvrdil skvělou skokanskou formu výkonem 130,5 m (+22 s) – ve zkušebním kole přitom dopadl na značku 127,5 m a den předtím v provizorním na 129,5. Zabral také Jan Vytrval, jehož 124,5 m na 21. místě (+1:24 min) vytvořilo vzhledem k jeho běžeckým kvalitám solidní východisko k útoku na vyšší příčky. Tomáši Portykovi zatím stále chybějí metry – v závodě skočil 119,5 m, což stačilo na 31. pozici (+2:10 min), v provizorním kole to bylo o něco lepší se 122,5 m. Škoda, že výkon ze zkušebního kola (123 m) nezopakoval Lukáš Daněk, výkon 113,5 m (+2:53 min) mu zajistil 37. příčku.

V běžecké části jezdila v čele skupinka nejlepších skokanů, z níž sice odpadl Deuschl, ale naopak se do ní dotáhli Nor Einar Oftebro a také rakouský veterán Bernhard Gruber, pro něhož byla Planica letní závodní premiérou. Ve finiši prokázal své kvality favorizovaný Jarl Riiber, o zbývající místenky na stupních vítězů se podělili Rakušané Rehrl s Gruberem. Překvapením je pátá pozice nové japonské tváře – osmnáctiletého Kimury.

V běhu se však neztratili ani Češi. Ondřej Pažout až do samotného závěru srdnatě bojoval o umístění mezi desítkou nejlepších s vyhlášenými běžci Riesslem, Costou či Muhlethalerem. Tentokrát však už byl k průlomu mezi absolutní elitu velice blízko. Jan Vytrval, který disponuje výtečným fyzickým fondem, se v každém okruhu posouval pořadím kupředu a výrazně sjížděl i borce z Pažoutovy skupiny. Celkově třetí nejrychlejší čas ho nakonec vynesl hned za svého krajana na 13. pozici. Tomáš Portyk ve finiši udolal o desetinu vteřiny Němce Martina Hahna a získal alespoň bod. Na ten ztrácel čtvrtý z českého kvarteta Lukáš Daněk jen čtyři vteřiny.

V neděli 8. září vyvrcholí seriál závěrečným závodem v Planici HS138/10 km.

6. závod Letní Grand Prix – Planica, individuální Gundersen HS138/10 km: 1. J. Riiber (Nor.) 23:47,8 min, 2. Rehrl +2,0 s, 3. Gruber (oba Rak.) +5,2, 4. Andersen (Nor.) +6,5, 5. Kimura (Jap.) +7,9, 6. Oftebro (Nor.) +16,5, 7. Riessle (Něm.) +34,4, 8. Muhlethaler (Fr.) +34,7, 9. Costa (It.) +35,7, 10. Ilves (Est.) +36,7 … 12. Pažout +45,7, 13. Vytrval +49,4, 30. Portyk +2:42,0, 32. Daněk (všichni Česko) +2:46,0.

Celkové pořadí Letní Grand Prix (po 6 závodech): 1. Rehrl 415 bodů, 2. A. Watabe (Jap.) 278, 3. Costa (It.) 269, 4. Riessle 230, 5. Gerard (Fr.) 203, 6. Muhlethaler 189, 7. Kupczak (Pol.) 137, 8. Jöbstl (Rak.) 123, 9 J. Watabe (Jap.) 122, 10. H. Riiber (Nor.) 120… 22. Pažout 63, 27.-28. Vytrval 58, 46. Portyk 17. Bodovalo celkem 72 závodníků.