Koldovská na světovém šampionátu uzavřela třetí desítku. Dominanci potvrdila Westvold Hansenová

4 min 37 s

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve slovinské Planici otevřelo v pátek brány rovněž severské kombinaci. Prvním závodem v této disciplíně byl individuální závod žen se skokem na středním můstku a během na pět kilometrů. Tereza Koldovská neprolomila svou skokanskou smůlu, kvůli čemuž šla do běžecké části až z 29. místa a v bílé stopě si pohoršila na 30. místo. Zlatou medaili slaví Norka Gyda Westvold Hansenová.

Koldovské nevyšla už dopolední skokanská část, ve které skočila jen 70,5 metru a byla hrubě nespokojená se svým výkonem. V tréninku se jí totiž povedlo skočit o tři a půl metru dál a věřila, že by mohla svou skokanskou smůlu v této sezoně prolomit. Bohužel se tak ale nestalo a do běžecké části musela vybíhat s vysokou ztrátou na sdruženářky před sebou.

Na těžkém a mokrém sněhu v Planici se pak v bílé stopě osmnáctiletá Češka ještě o jednu příčku propadla a nechala za sebou jen Finku Annu Kerkovou. Závod tak zakončila hodně nespokojená. Zároveň tím její působení ve Slovinsku skončilo, jelikož ženy budou závodit už jen v mixu, v němž se česká reprezentace nepředstaví.

Titul mistryně světa obhájila Gyda Westvold Hansenová. Její cesta za zlatou medailí přitom byla protkána obtížemi. Kvůli větru už ve skokanské části musela skákat z nižšího nájezdu, přičemž vítr se při skoku Norky otočil zpět do jejích zad. Skočila tak pouze 91 metrů a byť se díky kompenzacím dostala do čela, náskok měla pouhých 20 sekund.

V běžecké části si postupně budovala vyšší náskok, ale v prvním okruhu dost nepříjemně spadla ve sjezdu. Kvůli tomu vznikla dalším sdruženářkám naděje, které ale využít nedokázaly. Hansenová potvrdila roli největší favoritky a zvítězila s náskokem 11,5 sekundy před Němkou Nathalií Armbrusterovou a o necelých 16 sekund před Japonkou Harukou Kasaiovou.

Severská kombinace bude součástí programu mistrovství světa i v sobotu, kdy budou závodit muži. V neděli pak proběhne zmíněný mix.