Junioři na MS v Lahti: Češi výborní na můstku, ve stopě však nestačili favoritům

4 min 57 s

Čtvrtek 11. února nabídl na juniorském mistrovství světa v severské kombinaci v Lahti individuální závod chlapců HS100/10 km. Vzhledem k letošní mimořádně kvalitní mezinárodní konkurenci převratné výsledky českých mladíků nefigurovaly ani v kalkulaci jejich trenéra Martina Zemana. V souboji se sdruženáři, kteří se už výrazně prosazují i v seniorském Světovém poháru (Lamparter, Baud, Skoglund, Rettenegger a spol.) se však paradoxně nakonec velice solidně umístili celkově šestnáctý Jiří Konvalinka (na snímku) a sedmnáctý Petr Šablatura. Naopak Jan Šimek, třináctý na minulém MS juniorů, od něhož se očekávalo nejlepší umístění, skončil daleko vzadu jako čtyřiačtyřicátý.

Zlato získal hlavní favorit, devatenáctiletý rakouský talent Johannes Lamparter. Za ním se seřadilo sedm dalších sdruženářů, kteří sbírají pravidelně body mezi muži ve Světovém poháru. Lamparter se ujal vedení hned po skoku, když zdolal 95 m. Francouz Matteo Baud sice dopadl do vzdálenosti 96,5 m, ale ztrácel sedm vteřin.

Na můstku HS100 však mezi 52 aktéry excelovali také Češi. Třetí pozici totiž obsadil Jiří Konvalinka výkonem 94,5 m s odstupem 22 vteřin. Nebyla to náhoda, neboť ve zkušebním kole skočil dokonce 96,5 m. Dařilo se také Petru Šablaturovi, jenž doplachtil na značku 91 m, což představovalo průběžné desáté místo se ztrátou 48 vteřin na lídra. Jediný, komu se nedařilo, byl Jan Šimek. Dobrá forma, kterou měl ještě počátkem ledna na harrachovském Youth Cupu, ho opustila, musel se spokojit pouze s délkou 76,5 m (+3:02 min) a až 44. příčkou. Můstek v Lahti mu vůbec neseděl, protože v tréninku se dostal nejvíc na 80,5 m a v provizorním kole na 77,5 m.

Výborné výchozí postavení v běžecké části čeští reprezentanti neudrželi. Rakušan Lamparter patří i mezi seniory mezi vyhlášené tempaře a v poklidu si dojel do cíle pro vítězství. Vynikající kvality ve stopě prokázali i jeho krajané Rettenegger a Einkemmer, Nor Skoglund, Francouz Baud či Finové Niittykoski a Reponen. Duel o nejlepší umístění českého závodníka vyhrál šestnáctý Jiří Konvalinka o pouhé čtyři desetiny vteřiny před sedmnáctým Petrem Šablaturou. Jan Šimek sice v běhu zabojoval, dokázal se posunout o deset míst, přesto je však pro něj až 34. pozice zklamáním.

Lahti – MS juniorů, závod chlapců HS100/10 km: 1. Lamparter (Rak.) 26:24,3 min, 2. Baud (Fr.) +49,4 s, 3. Rettenegger (Rak.) +55,9, 4. Niittykoski (Fin.) 1:29,5 min, 5. Skoglund (Nor.) +1:48,3, 6. Einkemmer (Rak.) +1:55,5… 16. Konvalinka +3:26,9, 17. Šablatura +3:27,3, 34. Šimek (všichni Česko) +5:05,6.