EYOF2023: Sdruženář Doležal slaví na olympijském festivalu mládeže zlato!

4 min 48 s

Česká výprava na Evropském olympijském festivalu mládeže v italské Friuli Venezii Giulii slaví zisk zlaté medaile! Nejcennější kov přidal do sbírky české reprezentace sdruženář Lukáš Doležal, který si podmanil úterní individuální závod.

Šestnáctiletý Doležal, který byl v této sezoně druhý na Alpen Cupu v Seefeldu a vyhrál dva závody Youth Cupu II v Harrachově, patřil k adeptům na cenný kov už před závodem. Mezi sdruženářskými talenty z celkem 11 zemí začal tuto pozici potvrzovat už v první části závodu.

Doležalovi se povedlo ve skoku na středním můstku skočit 93,5 metru, čímž si zajistil vedení před Rakušanem Maximilianem Slamikem a Slovincem Urbanec Zajecem. Jeho náskok sice nebyl výrazný a činil pět sekund, ale například na čtvrtého Gregora Kadivece už měl Doležal k dobru přes půl minuty. A s tím se rozhodně dalo pracovat.

Nakonec ale český reprezentant nenašel přemožitele ani v šestikilometrové běžecké části, své vedení na nejbližší pronásledovatele dokonce navýšil a jediný, kdo mu dělal trochu problémy, byl Rakušan Paul Walcher, jenž do bílé stopy nastupoval z pátého místa se ztrátou 34 sekund. Ani ten ovšem nedokázal Doležala doběhnout a český reprezentant se v cílovém prostoru mohl radovat ze svého největšího úspěchu dosavadní kariéry.

Lukáš, který se v létě dokonce zúčastnil jednoho závodu Grand Prix v Oberwiesenthalu a mezi dospělými sdruženáři obsadil 38. místo, si pro zlatou medaili na Evropském olympijském festivalu mládeže doběhl s náskokem přes 11 sekund na Walchera. Třetí Slamik na něj ztratil dokonce 44 sekund.

V závodě chlapců startovali i další tři Češi. Jan John obsadil ve skoku 26. místo, ale v běhu se dokázal výrazně posunout a nakonec vybojoval 12. příčku. Ondřej Balatka obsadil 21. místo a Jan Kabeláč skončil na 28. pozici.

V závodě dívek se představila Karolína Horká. S 67 metry po skokanské části figurovala na 18. místě, na čtyřkilometrové běžecké trati se nakonec posunula na 15. příčku.