Druhé dějství v Otepä: Riiber zvítězil pošesté, Portyk znovu bodoval

5 min 46 s

Ani ve druhém individuálním závodu Světového poháru v severské kombinaci v estonském Otepä v neděli 6. ledna se Tomáš Portyk s tamějším můstkem HS97 úplně neskamarádil. Dvojnásob škoda, neboť při výborném běžeckém výkonu – dvanáctém nejlepším ze 49 účastníků (!) – by ho kvalitnější skok posunul podstatně výše než na celkové 26. místo. Pošesté v této sezoně suverénně zvítězil neporazitelný norský mladík Jarl Riiber (na snímku). Druhý z českých reprezentantů Jan Vytrval si vedl lépe než v sobotu a skončil 36. – půl minuty za poslední bodovanou pozicí.

V neděli se počasí v Otepä uklidnilo, a ačkoliv areál sevřel mráz minus 9 stupňů Celsia, větrné poryvy už byly v normálu. Jarl Riiber ovládl hned úvodní skokanskou část, když všem soupeřům ulétl pokusem dlouhým 98 m. Za ním skončili Němci Manuel Faisst s 95,5 m (+30 s) a Johannes Rydzek s 94,5 m (+36 s), což slibovalo zajímavou stíhačku. Z dalších favoritů byl Japonec Akito Watabe osmý s 94 m (49 s).

V kvalifikaci se Tomáši Portykovi skok vydařil, když dopadl na značku 92,5 m a byl třináctý. Jenže v samotné soutěži skočil jen 85 m, což znamenalo 25. příčku a ztrátu rovné dvě minuty. Jan Vytrval také nezopakoval pokus z kvalifikace (87 m) a zdolal 85,5 m (+2:20 min).

Ve stopě kroužil Riiber neustále v čele. Tempař Rydzek se sice brzy posunul na druhé místo a na začátku posledního okruhu stáhl ztrátu na dvacet vteřin, ale to bylo vše – víc mu Nor, který se běžecky výrazně zlepšil, nedovolil. Faisst tentokrát nestačil a ve skupince pronásledovatelů prokázal v závěru v bitvě o třetí příčku nejvíce sil i taktickou vyspělost Akito Watabe.

Tomáš Portyk na trati bojoval a sáhl si na dno sil. Na začátku jezdil po boku Nora Magnuse Moana a Itala Lukase Runggaldiera, v polovině závodu se na ně dotáhla skvělá běžecká družina v čele Pittinem, Hirvonenem, Gerstgrasserem, Krogem, Fletcherem a spol. Česká sdruženářská jednička se stále pohybovala na konci třetí desítky. Ve finiši, kdy se jelo „na krev“, Portykovi sice unikl o šest vteřin Runggaldier, ale díky nasazení udolal nejen Poláka Kupczaka (ještě 1,4 km před cílem 18.), domácího reprezentanta Kristjana Ilvese, ale i vyhlášeného norského běžce Magnuse Moana. A nakonec na cílové čáře prohrál s Runggaldierem jen o špičku boty. Jan Vytrval se po celou trať držel v polovině čtvrté desítky a od 30. pozice ho dělilo půl minuty.

Otepä – 8. závod SP, Gundersen HS97/10 km:J. M. Riiber (Nor.) 22:31 min,1, 2. Rydzek (Něm.) +20,9, 3. A. Watabe (Jap.) +43,6, 4. Geiger (Něm.) +43,7, 5. Seidl (Rak.) +44,0, 6. Björnstad (Nor.) +44,1, 7. Rehrl +50,3, 8. Fritz (oba Rak.) +54,0, 9. Riessle +1:02,9 min, 10. Faisst (oba Něm.) +1:05,7 ...26. Portyk -1:35,8, 36. Vytrval (oba Česko) -2:31,6.

Průběžné pořadí SP: 1. J. M. Riiber 680 bodů, 2. Rydzek 401, 3. A. Watabe 357, 4. Seidl 345, 5. Rehrl 318, 6. Geiger 268, 7. Grabaak 267, 8. Björnstad (oba Nor.) 237, 9. Riessle 229, 10. Frenzel (oba Něm.) 227 ...26. Portyk 66, 53. Vytrval 3. Bodovalo celkem 56 závodníků.