Druhé dějství Seefeld Tripple: „dominátor“ Riiber až desátý, Tomáš Portyk opět v elitní dvacítce

6 min 48 s

I norský sdruženářský „dominátor“ Jarl Riiber je porazitelný. Důkazem byl průběh druhého závodu Seefeld Tripple v sobotu 29. ledna, který ovládl německý reprezentant Vinzenz Geiger, zatímco Nor skončil až na 10. příčce. Z tria českých zástupců – už bez Jana Vytrvala – si nejlépe vedl Tomáš Portyk (na snímku NordicFocus), jenž se po skoku usadil na desátém místě a v běhu vybojoval 19. pozicí své druhé umístění v této sezoně Světového poháru v elitní dvacítce. Lukáš Daněk ani Ondřej Pažout, kteří bodovali v pátek, tentokrát zaujali posty ve čtvrté a páté desítce.

Na můstku HS109 tak jako v předchozích dnech úřadoval vítr, ale jeho intenzita už nebyla tak silná jako při zrušeném sobotním soutěžním kole. Favorité skákali z desáté nájezdové lavičky a nejlepší výkon z nich předvedl Estonec Kristjan Ilves se 104 m. Průběžné druhé místo patřilo Němci Terencu Weberovi se 101 m (+40 s), třetí si zajistil Rakušan Martin Fritz se 103 m (+46 s), čtvrté jeho krajan Johannes Lamparter se 101 m (+55 s) a páté další Němec Viánzenz Geiger se 100,5 m (+56 s). Na Jarla Riibera zbyla po skoku 100 m až 13. pozice (+1:10 min).

Před norskou hvězdu se dostal i Tomáš Portyk, který z nájezdové „dvanáctky“ vystřihl výborný pokus o délce 106,5 m, na lídra ztrácel 1:06 min a společně s Rakušanem Mariem Seidlem se dělil o 9.-10. příčku. Výkony dalších dvou českých reprezentantů byly spíše průměrné. Ondřej Pažout dopadl na značku 96,5 m (+2:29 min) a obsadil 34. místo, Lukáš Daněk s 94 m (+2:42 min) byl 38.

Ve stopě si Estonec Ilves užil vedoucí pozici pouze čtyři kilometry. Poté už ho dostihla skupina pronásledovatelů kroužící po trati v pekelném tempu – tvořili ji Geiger, Fenzel, Weber, Lamparter a Fritz. V polovině závodu se na ně dotáhli i Grabaak s Riiberem, ale to také bylo vše, co norský suverén v tomto měření sil dokázal. Vzápětí totiž nečekaně odpadl a boj o stupně vítězů vzdal. Ve finiši „na krev“ prokázal své sprinterské kvalit Geiger a mladého Rakušana Lampartera opět udolal.

Vysoké postavení Tomáše Portyka současně znamenalo, že se ním zhoufovali další vynikající běžci. Po 2,5 km ho předjeli neprve Riiber s Grabaakem, po 5 i 7,5 km km byl ještě 14., když před sebe pustil Herolu s Klapferem, ale v posledním okruhu už mu navfzdory vší snaze přece jen síly chyběly. Proklouzli tak před něj také Oftebro, Greiderer, Rydzek, Skoglund a A. Watabe. Přesto znamená celková 19. pozice lichotivé umístění i příslib rostoucí formy. Lukáš Daněk se před Ondřeje Pažouta dostal už po třech kilometrech, výrazněji vylepšit své umístění však už nedokázal a skončil 37. Pažout, páteční skokanské překvapení, se v sobotu propadl až na 45. místo.

Světový pohár mužů v Seefeldu, 15. závod – Gundersen HS109/10 km: 1. Geiger (Něm.) 24:49,3 min, 2. Lamparter (Rak.) +1,7 s, 3. Grabaak (Nor.) +4,2, 4. Frenzel +11,1, 5. Weber +22,6, 6. Schmid (všichni Něm.) +22,9, 7. Fritz (Rak.) +25,8, 8. Herola (Fin.) +1:06,9 min, 9. Rehrl (Rak.) +1:11,5, 10. J. Riiber (Nor.) +1:18,9… 19. Portyk +2:02,2, 37. Daněk +3:47,3, 45. Pažout (všichni Česko) +4:37,8.

Pořadí Světového poháru mužů po 14 bodovaných závodech: 1. Lamparter 870 bodů, 2. Riiber 763, 3. Geiger 676, 4. Frenzel 470, 5. Weber 459, 6. Ilves 444, 7. Grabaak 375, 8.-9. A. Watabe (Jap.), Schmid po 372, 10. R. Jamamoto (Jap.) 331 … 30. Portyk 54, 47. Daněk 10, 49. Vytrval 7, 56.-58. Pažout 1. Bodovalo celkem 58 závodníků.

Poznámka: Také ve druhém závodu Seefeld Triple se uděloval pouze poloviční počet obvyklých bodů.