Daněk obhájil mistrovský titul, mezi ženami se radovala Koldovská

7 min 30 s

Mistrovský víkend v Lomnici nad Popelkou je u konce! Mužský titul na můstku K70 obhájil Lukáš Daněk, ženám vládla Tereza Koldovská. Juniorskou kategorii si podmanil Jan John, tu dorosteneckou pak Jáchym Hrdina. Mezi žáky ve věku 13 a 14 let se radoval Jiří Kubalák.

Nejmladší kategorie, ve které se sdruženáři utkali o mistrovské tituly, byla pro chlapce ve věku 13 a 14 let. Už po skokanské části bylo jasné, že o cenné prvenství se porvou závodníci z Nového Města na Moravě.

Před běžeckou částí disponoval Jiří Kubalák (63,5 m) náskokem pěti vteřin před druhým Markem Hradilem (61 m). Průběžné stupně vítězů uzavíral po skocích Martin Balatka (52 m) z Desné, avšak toho ztráta 46 vteřin vyřadila ze hry o titul.

Na 4 km dlouhé trati Kubalák nedal svým soupeřům sebemenší šanci, když ji dokončil v čase 13:48,5. Se ztrátou necelých třiceti vteřin projel cílem Hradil, o minutu a 42 vteřin později přijel do cíle Balatka.

Taktéž mezi ženami se diváci vyrovnanějšího souboje nedočkali. 75,1 bodu sice dostalo po skokanské části na první místo Jolanu Hradilovou (55,5 m), Tereza Koldovská (50,5 m) a Barbora Štěpánková (52 m) se však držely se ztrátou 16 sekund na dostřel.

Po nevydařeném skoku Koldovské bylo pro běžeckou část v kategorii žen zaděláno na zajímavé drama. Nicméně v běžecké části se projevilo prodělané nachlazení Hradilové z posledních dní a Koldovská si dobrým během dojela bezpečně pro titul. Třetí místo obsadila Julie Ošmerová.

„Spokojená nejsem, jsem dost zklamaná ze skoku. To byla tragédie. Jsem ráda za vítězství, ale se skokem ne. V trénincích se mi daří, pak ale přijde závod a já mám vypnuto,“ popsala své smíšené pocity Koldovská.

O své výhře v dorostenecké kategorii rozhodl Jáchym Hrdina (65,5 m) už samotným skokem. 104,6 bodu mu zajistilo náskok minuty a 49 sekund na druhého Josefa Buchara (54,5 m), druhá část mistrovského závodu pak měla být spíše formalitou.

A to se potvrdilo. Hrdina prosvištěl šestikilometrovou tratí v čase 20:32,5, stříbrnou příčku pak vybojoval se ztrátou dvou minut a 25,4 sekundy jeho týmový kolega z Lomnice nad Popelkou Josef Buchar. Třetí příčka připadla Dominiku Lukešovi (22:35,3).

Juniorskou kategorii ovládl Jan John (61 m). Radim Sudek dokonce předskočil svého soupeře o tři metry, kvůli nižšímu bodovému ohodnocení ovšem startoval o dvě vteřiny později. Nicméně v běhu už držet krok nedokázal, John zvítězil s náskokem tří minut a jedné vteřiny. Bronz získal na desetikilometrovém okruhu Jan Kabeláč (34:51,1).

„Skoky se mi povedly, i s během jsem spokojený. Bohužel máme v týmu velkou marodku, takže z původních sedmi závodníků nastoupili jenom tři, takže jsem to měl trochu zlehčené,“ nechal se slyšet John.

Ve skokanské části hlavní dospělé kategorie MČR využil domácího prostředí Tomáš Portyk a se 72 metry šel do vedení. Druhé místo patřilo obhájci loňského prvenství Lukáši Daňkovi (71,5 m), vůbec špatný pokus pak nepředvedl třetí Matěj Fadrhons (68,5 m).

Běh Portyk nezvládl a musel se mířit až s třetím místem, když v cíli ztratil necelých 33 vteřin. Famózně si na trati vedl Jan Vytrval, jenž smazal náskok Lukáše Daňka a bojoval o titul až do posledních metrů. Finiš vyšel lépe Daňkovi, který projel cílem o půl vteřiny rychleji a mohl se radovat z mistrovské obhajoby.

„Je to pro mě důležité. Měl jsem v posledních měsících trochu problémy, změnil jsem přípravu. Cítil jsem se unavenější, byl jsem i deset dní zpátky nachlazený. Nevěděl jsem, co mohu od sebe čekat, ale nakonec je z toho dobrý pocit,“ řekl Daněk po obhajobě.