Alpen Cup: Konvalinka urval prvenství, Doležal s Koldovskou těsně pod stupni vítězů

6 min 42 s

První den Alpen Cupu v Harrachově byly domácí barvy pořádně vidět. Mužům kraloval Jiří Konvalinka, který vyhrál o téměř půl minutu. Pěkné čtvrté místo vybojoval Lukáš Doležal, mezi ženami obsadila stejnou příčku Tereza Koldovská. Nejrychlejším během se blýskl Jan John, ten si po skoku polepšil o 25 pozic na konečnou 24. pozici.

Fantasticky založil ve skokanské části Jiří Konvalinka. Doskočil do vzdálenosti 99 metrů a první polovinu závodu opanoval s náskokem 23 vteřin na Slovince Matice Garbajse.

Druhým nejlepším Čechem byl Jáchym Hrdina, který s 87 metry okupoval 14. příčku a do druhé desítky se ještě vměstnal 17. Lukáš Doležal (84 m). Ve třetí desítce se nacházel Radim Sudek (85,5 m), v páté Ondřej Balatka (76,5 m) a Jan John (76,5 m) a v šesté Jan Kabeláč (65 m), Jakub Hnyk (58,5 m), Josef Buchar (57 m) a Dominik Lukeš (57 m).

Jiří Konvalinka prokázal výbornou formu i na lyžích. Nejenže solidní náskok udržel, ale ještě jej vylepšil, prvenství vybojoval s náskokem 28,3 vteřiny na stříbrného Rakušana Paula Walchera, stupně vítězů doplnil Němec Richard Stenzel.

„Cítím se parádně. Využil jsem znalosti domácího prostředí, znám můstek i trať. V posledním kole mi bylo řečeno, že mám náskok, takže jsem si dokonce mohl dovolit i lehce zvolnit. Doufám, že mi forma vydrží i pro světový šampionát, který pro mě bude pořádnou zkouškou ohněm,“ svěřil se vítěz závodu Jiří Konvalinka.

Parádní běžecký výkon předvedl rovněž Lukáš Doležal. Postupně pokořil třináct soupeřů, ze sedmnáctého místa si polepšil na konečné čtvrté místo a za bednou zaostal rozdílem patnácti sekund.

Není překvapením, že hlavně s průběhem běžecké části byl Jiří Doležal spokojený. „Dostal jsem se na pozici, kterou jsem ani nečekal. Běželo se mi skvěle, nicméně je třeba zapracovat ještě na vyrovnanosti skoků,“ prohlásil.

Vůbec nejlepší běžecký čas zaznamenal Jan John. Český sdruženář předjížděl jednoho soupeře za druhým, z chvostu páté desítky se vyšplhal až na 24. pozici. Ve třetí desítce skončil ještě 28. Radim Sudek, 33. doběhl Jáchym Hrdina, 41. Ondřej Balatka, 51. Jakub Hnyk, 52. Josef Buchar, 53. Dominik Lukeš a Jan Kabeláč byl diskvalifikován z důvodu špatného startu.

„Závod hodnotím pozitivně. Tři koly se mi povedly, ve čtvrtém jsem lehce ztratil a bohužel propadl pořadím asi o šest pozic,“ zhodnotil své počínání Radim Sudek.

K domácímu závodu se vyjádřil i Jan John. „Myslím, že skok vyšel poměrně dobře. Moc dobře vím, že běh mám lepší a předvedl jsem víceméně to, co jsem od sebe očekával,“ řekl nejrychlejší muž běžecké části.

Konal se i závod žen, do nějž zasáhla Tereza Koldovská.  Po skokanské části okupovala 13. příčku za skok do vzdálenosti 65,5 metru. Výrazného zlepšení dosáhla na lyžích, zaznamenala druhý nejrychlejší čas a odměnou byl posun na čtvrté místo. Zvítězila Slovinka Teja Pavecová.

„Skokanská část se mi vůbec nepovedla, bohužel se skoky se trápím už delší dobu. S běžeckou částí jsem spokojená, nedoufala jsem před ní ani v šesté místo, takže konečnou čtvrtou příčku beru jako úspěch,“ zhodnotila závod Tereza Koldovská.

Oficiální výsledky závodu mužů naleznete ZDE, závodu žen ZDE.