×
Mistrovství ČR: Výjezd na Ještěd ovládli Martin Jakš a Kateřina Smutná

Mistrovství ČR: Výjezd na Ještěd ovládli Martin Jakš a Kateřina Smutná

01.10.2017

Martin Jakš bral na mistrovství České republiky v běhu na kolečkových lyžích dva tituly. Zkušený reprezentant byl po vítězství v závodě na 15 kilometrů volně nejrychlejší také ve výjezdu na Ještěd. Dva mistrovské tituly si během prodlouženého víkendu na přelomu září a října připsala také Kateřina Janatová a po jednom prvenství brali Kateřina Smutná a Luděk Šeller.

Tradiční vyvrcholení mistrovství ČR v podobě výjezdu na Ještěd nabídlo podívanou, při které se utkali nejen profesionální závodníci z reprezentace, ale také dálkoví běžci a amatérští nadšenci. Kategorie mužů, žen, juniorů a juniorek hromadně odstartovaly tradičně z Janova Dolu u Osečné.

S porcí dvanácti kilometrů náročného stoupání se nejlépe vypořádal Martin Jakš, který dorazil na vrchol Ještědu za 39 minut a 32 vteřin a přivezl si suverénní náskok.  Stříbrný Jonáš Bešťák zaostal o 44 sekund, třetí Adam Fellner protnul cílovou pásku se ztrátou 52 sekund. „Od začátku jsem jel tempo, pak jsme zůstali spolu s Peterem Mlynárem a chvíli jsme se střídali. Přes Výpřež jsem už jel hodně sám vepředu. Žádný zdrcující finiš se nekonal a dojížděl jsem sám,“ popisoval průběh závodu Jakš.

Titul v kategorii žen obhájila Kateřina Smutná, která byla na Ještědu nejrychleji už minulý rok. Tehdy si připsala suverénní vítězství s téměř dvouminutovým náskokem. Tentokrát to bylo o něco těsnější, zkušená česká závodnice si však triumf v poklidu pohlídala. K vysílači Smutná dorazila za 46 minut a 27 sekund, druhou Kateřinu Berouškovou za sebou nechala o více než půl minutu a pro třetí místo si dojela Karolína Grohová. „Z vítězství mám radost, ale i tak to pro mě dnes nebylo zrovna ideální. Po včerejší třicítce se mi jelo těžce. V posledním kilometru už jsem se úplně necítila. Pokusila jsem se zrychlit, ale vůbec to nepomohlo,“ uvedla Smutná.

Vítězce obou předchozích závodů mistrovství ČR Kateřině Janatové tentokrát stupně vítězství těsně unikly a obsadila čtvrtou příčku. Janatová se z mistrovského titulu radovala ve čtvrtečním prologu i v pátek, kdy v areálu Vesec ovládla závod na 10 kilometrů volně. Mužům v úvodním prologu kraloval Luděk Šeller, jenž zvítězil před dalšími skvělými sprintery Dušanem Kožíškem a Janem Bartoněm. V pátek už na volné patnáctce stejně jako o dva dny později ve výběhu na Ještěd dominoval podle předpokladů Martin Jakš.

Spokojenost, shodovali se trenéři

Dobré výsledky si pochvaloval trenér mužské reprezentace Zbyněk Valoušek. „Mistrovstvím ČR jsme zakončili letní přípravu. Ve čtvrtečním sprintu ukázal v kvalifikaci rychlost Jan Bartoň, který je naším předním sprinterem. Čtyřčlenné finále ale nakonec ovládl na úzké trati taktickou jízdou start cíl Luděk Šeller, který je do budoucna příslibem pro závody ve sprintu,“ popisoval. „Páteční závod volnou technikou velmi dobře zajel Martin Jakš i přesto, že se na trati musel dvakrát vypořádat s výměnou holí. Spokojený jsem byl také s výstupem mladších závodníků z týmu,“ řekl. „Letní závody jsou především dobrým testem a tréninkem. Vnímám je i jako skvělou společenskou akci, na níž se po letní přípravě potkáme se závodníky i trenéry z celé republiky,“ dodal.

S výkony svých svěřenkyň byl spokojený i trenér reprezentace žen Jan Franc. „Týmové vystoupení jak na testech, tak na mistrovství ČR hodnotím pozitivně. Především bych vyzdvihnul výkony Kateřiny Janatové, která si na mistrovství dojela pro dvě zlaté medaile,“ řekl Franc. „Uvědomuji si ale, že je před námi ještě hodně práce. Teď je důležité, aby všichni zůstali zdraví, protože trénink bude v říjnu a listopadu náročný,“ dodal.

„Absolvovali jsme dva těžké víkendy a únava je na závodnících znát. Zdraví zatím drží, nikdo není zraněný, jen sem tam nějaká rýmička. V říjnu a listopadu chceme udržet vysoký tréninkový objem až do prvního Světového poháru,“ uzavřel šéftrenér reprezentace Ilkka Jarva.

KK, TH

 

Výsledky MČR v běhu na kolečkových lyžích 2017:

Čtvrtek – prolog volnou technikou

Kategorie muži

1. Luděk Šeller (DULI)

2. Dušan Kožíšek (DULI)

3. Jan Bartoň (DULI)

Kategorie ženy

1. Kateřina Janatová (DULI)

2. Karolína Grohová (DULI)

3. Kateřina Beroušková (SCPL)

Kategorie junioři

1. Adam Matouš (SKIJ)

2. Jiří Mánek (SKSV)

3. Ondřej Černý (SNKV)

Kategorie juniorky

1. Tereza Řezníková (SKSV)

2. Tereza Tvarůžková (BAPU)

3. Tereza Beranová (TRUT)

Pátek – závod volnou technikou

Kategorie muži (15 km)

1. Martin Jakš (DULI)

2. Petr Knop (DULI)

3. Jonáš Bešťák (DULI)

Kategorie ženy (10 km)

1. Kateřina Janatová (DULI)

2. Kateřina Beroušková (SCPL)

3. Markéta Davidová (SKPJ)

Kategorie junioři (15 km)

1. Tomáš Kalivoda (SKSV)

2. Jiří Mánek (SKSV)

3. Vladimír Kozlovský (FEJE)

Kategorie juniorky (10 km)

1. Tereza Řezníková (SKSV)

2. Tereza Tvarůžková (BAPU)

3. Pavlína Votočková (SKIJ)

Neděle - výjezd na Ještěd

Kategorie muži

1. Martin Jakš (DULI)
2. Jonáš Bešťák (DULI)
3. Adam Fellner (FEJE)

Kategorie ženy

1. Kateřina Smutná (DULI)
2. Kateřina Beroušková (SCPL)
3. Karolína Grohová (DULI)

Kategorie junioři

1. Vladimír Kozlovský (FEJE)
2. Tomáš Kalivoda (SKSV)
3. Kim Žalčík (FEJE)

Kategorie juniorky

1. Tereza Tvarůžková (BAPU)
2. Tereza Řezníková (SKSV)
3. Zuzana Holíková (SKSK)Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři