×
Skvělý vstup českých běžkařů do Tour de Ski! Sourozenci Novákovi v TOP 30!

Skvělý vstup českých běžkařů do Tour de Ski! Sourozenci Novákovi v TOP 30!

30.12.2017

Parádní úvod Tour de Ski v podání sourozenců Novákových! Petře Novákové a jejímu bratrovi Michalu Novákovi se v prvním sobotním sprintu volnou technikou ve švýcarském Lenzerheide podařilo postoupit z kvalifikace. V následujících rozjížďkách Petra dosáhla na 17. příčku, Michal si poprvé v životě vyjel body a obsadil 29. místo!

Ve švýcarském Lenzerheide byl zahájen již dvanáctý ročník etapového závodu Tour de Ski. V úvodním závodě, kterým byl sprint volnou technikou, nastoupilo na start osm českých reprezentantů. Nejlepších umístění dosáhli sourozenci Novákovi.

Z českých reprezentantek jako jediná prošla kvalifikací Petra Nováková, která v následných rozjížďkách dosáhla na konečně 17. místo. „Po té době, co jsem se loni nedostávala do rozjížděk a předloni se mi to povedlo jen párkrát, je teď neskutečný pocit být zase zpátky i ve sprintu. Byl to skatový sprint a ten mi vždycky šel, snad v něm budu postupovat i v průběhu zimy,“ uvedla Nováková.

„Změnila se hodně podmínka, začalo strašně sněžit. Oproti včerejšku to bylo měkčí a muselo se jet s rozvahou. První kolo jsem nepřepálila, jela jsem ho opravdu s klidem,“ popisovala svou taktiku v závodě. „Jsem neskutečně šťastná, že jsem zpátky ve sprintech a takhle na začátek sezony je to úplně perfektní,“ neskrývala nadšení.

„Trochu jsem se v rozjížďkách bála se cpát dopředu, takže jsem pokaždé tahala vzadu ocas. Nakonec se mi ale podařilo z šestého místa zafinišovat na čtvrté,“ dodala. „Jsem strašně šťastná a uvidíme, co přinese zítřejší klasika. Pro mě je to úplně perfektní vstup do Tour de Ski,“ těší se do dalšího závodu Nováková. Karolína Grohová dojela na 57. příčce, Kateřina Beroušková na 60.pozici a nováček v Tour Kateřina Janatová hned za ní na 61. místě.

Sprint ovládla Švýcarka Laurien van der Graafová, druhou příčku obsadila Američanka Sophie Caldwellová a nejlepší trojici uzavřela Norka Maiken Caspersen Fallaová.

Z mužů si nejlépe vedl Michal Novák, který stejně jako jeho sestra Petra prošel jediný kvalifikací na 24. místě. V rozjížďkách pak obsadil konečnou 29. příčku. „S dnešním závodem jsem velmi spokojený. Kvalifikace se povedla přesně podle mých představ, fyzicky jsem se cítil výborně,“ řekl Novák. „V rozjížďce se mi v prvním kole podařilo dostat na dobré místo ve skupině, bohužel mi pak ve druhém kole došly síly. Je stále na čem pracovat,“ dodal. Martin Jakš dosáhl na 55. příčku, Aleš Razým skončil na 62. místě a Petr Knop na 78. pozici.

Vítězství dosáhl Rus Sergey Usťugov, na druhém místě skončil Ital Frederico Pellegrini a na třetí příčce Francouz Lucas Chanavat.

Závodníky čekají v Lenzerheide další dva závody. V neděli se pojede 10/15 kilometrů klasicky a ani na Nový rok si reprezentanti neodpočinou, protože je na programu 10/15 kilometrů stíhací závod volnou technikou.

 

KKGenerální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři