×
Proběhla tisková konference běžců na lyžích

Proběhla tisková konference běžců na lyžích

30.10.2017

S finským šéftrenérem Ilkkou Jarvou a s poměrně mladým týmem vstoupí čeští běžci na lyžích do nové sezony. Ta začne na konci listopadu prvním podnikem Světového poháru ve finské Ruce a vyvrcholí v únoru, kdy jsou na programu olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu.

Vedení běžeckého lyžování na jaře sáhlo k razantní změně a v dubnu přivedlo finského trenéra Ilkku Jarvu. Jeho úkolem bylo během předsezónní přípravy dodat týmu nový impulz, zkvalitnit tréninkový proces a nastavit jednotný systém. „Letní příprava proběhla podle plánu. Lidé tu chtějí tvrdě pracovat, to je přesně to, co potřebujeme. Cítím z týmu velký potenciál, ale změny v našem sportu probíhají pomalu. Nicméně máme mladý tým, který má dostatek energie se zlepšovat,“ říká šéftrenér reprezentace.

Do českého prostředí přinesl skandinávské metody a společně s trenérem mužů Zbyňkem Valouškem a koučem žen Janem Francem se vrátil zpět k formátu společných soustředění. „Finové se zaměřují více na analýzu tréninkového procesu, čeští sportovci naopak mají ve zvyku rovnou tvrdě makat, než aby o tréninku příliš přemýšleli. Já jsem pro kombinaci obou těchto cest,“ vysvětluje Jarva. „Spolupráce s českými trenéry je velmi dobrá. Oba přináší do práce velké nadšení a jsou to dříči. Velice oceňuji jejich trenérský přístup, otevřenost k novým metodám a vztah, který si k závodníkům vytvořili,“ dodává. 

V nadcházející sezoně se bude reprezentace muset obejít bez zkušených závodníků Kateřiny Smutné a Lukáše Bauera, kteří se budou věnovat dálkovým závodům maratonské série Ski Classics. „Oběma je potřeba poděkovat za vše, co pro české běžecké lyžování udělali. Věřím, že na jejich úspěchy v budoucnu dokáží navázat závodníci z té nové generace,“ říká sportovní ředitel Úseku běžeckých disciplín SLČR Lukáše Sacher.

Roli nejzkušenějšího člena národního týmu převzal po Bauerovi Martin Jakš, jenž je jediným doposud aktivním členem památné bronzové olympijské štafety z Vancouveru 2010. „Pamatuju si, když jsem před lety do reprezentace, kterou tehdy tvořili Lukáš Bauer, Martin Koukal nebo Jirka Magál, sám vstoupil jako benjamínek. Teď jsem tím nejstarším já. Když se na kluky podívám, nevnímám ten věkový rozdíl, ale pak si řeknu, že deset let už je docela dost,“ směje se Jakš. „Partu máme i teď dobrou, ve všem si vyhovíme,“ dodává.

Právě na jednatřicetiletého matadora bude reprezentace v nadcházející sezoně nejvíce spoléhat. Minulou zimu ho poznamenaly zdravotní problémy v přípravě. Také do letošní letní tréninkové fáze nastoupil o něco později kvůli zraněnému kolenu, od té doby ale zdraví drží, jak má. „Dřív jsem míval problémy hlavně na podzim, kdy se zhorší počasí a v tréninku se přitvrdí. Důležité pro mě je se dobře připravit a podzim přežít ve zdraví. Pokud se to povede, budu mít od sezony vysoká očekávání. Na olympiádě chci uspět a snažím se trénovat tak, aby se to podařilo,“ říká někdejší mistr světa v kategorii do 23 let.

Společně s mužským týmem absolvovala řadu soustředění také ženská reprezentace, která bude stavět na Petře Novákové či Karolíně Grohové. Tím zatím posledním byl kemp na rakouském ledovci Dachstein. Na začátku příštího týdne se oba výběry vydají na závěrečné soustředění do finského Vuokatti, na které už naváže první podnik Světového poháru nové sezony. Ten je na programu tradičně ve finské Ruce od 24. do 26. 11.

 

Složení reprezentačních družstev ÚBD SLČR 

RD - muži:

Martin Jakš, Petr Knop, Michal Novák, Miroslav Rypl, Luděk Šeller, Jonáš Bešťák, Jan Bartoň 

RD - ženy:

Petra Nováková, Karolína Grohová, Kateřina Janatová, Zuzana Staňková

RD - junioři:

Barbora Havlíčková, Zuzana Holíková, Tereza Tvarůžková, Tereza Řezníková, Pavlína Votočková, Tomáš Kalivoda, Adam Matouš, Ondřej Černý, Jiří Mánek, Vladimír Kozlovský         

RD - OH naděje:

Tomáš Dufek, Tomáš Lukeš, Samuel Jirouš, Jakub Strouhal, Tomáš Lengyel, Barbora Antošová, Karolína Poulíková, Adéla Nováková, Marta Slonková, Kateřina TůmováGenerální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři