×
Nováková s Jakšem zdolali Alpe Cermis, na Tour de Ski oba v TOP 20

Nováková s Jakšem zdolali Alpe Cermis, na Tour de Ski oba v TOP 20

07.01.2018

V neděli vyvrcholil 12. ročník Tour de Ski v italském Val di Fiemme stíhacím závodem volně. Po zdolání náročného výjezdu po sjezdovce na vrchol Alpe Cermis, si pro nejlepší umístění z českých závodníků přijela Petra Nováková, která v celkovém pořadí Tour obsadila 13. pozici. Martin Jakš dojel na 16. místě.

V italském Val di Fiemme byl zakončen etapový podnik Tour de Ski stíhacím závodem volně. Z české reprezentace žen jej dokončily dvě závodnice - Petra Nováková a Kateřina Beroušková. V mužském zastoupení vystoupali na vrchol sjezdovky všichni čeští reprezentanti Martin Jakš, Petr Knop, Aleš Razým a Michal Novák.

Nejlepším umístěním na Tour se může pyšnit Petra Nováková, která si po sobotní distanci udržela 13. pozici. I přes smůlu v předchozích dvou závodech v podobě vyplé lyže a nepovedené mázy potvrzuje, že se v této sezoně rovná svou výkonností světové špičce. „Dneska jsem vyrazila třináctá a třináctá také dojela. Měla jsem před sebou patnáct vteřin Němku Stefanie Böhlerovou a nějakých třicet vteřin Rusku Natalii Nepryajevovou. Původně jsem měla v plánu je pomalu dojet a svézt se s nimi aspoň na té rovině. Akorát jsme celou dobu jely přibližně stejné tempo, takže jsem vlastně zůstala pořád sama až pod kopec, kde už jede každý to své,“ popisovala Nováková. „Bylo to hodně náročné, včera mi sebrala hodně síly ta klasika, ale nemyslím si, že bych si nějak polepšila, kdybych včera měla lepší lyže,“ uvedla.

„Jsem ráda, že jsem Tour konečně dokončila, protože to byl jeden z mých cílů. S výsledkem jsem spokojená, hlavně se těším, až zítra dojedeme domu a lehnu si u fyzioterapeutky na lehátko a budu tam od rána do večera,“ směje se Nováková. Kateřina Beroušková skončila na 32. pozici.

Suverénní vítězkou letošní Tour se stala norská závodnice Heidi Wengová, její krajanka Ingvild Flugstad Östbergová obsadila druhé místo a trojici nejlepších uzavřela Američanka Jessica Digginsová.

Z mužů se nejvýše umístil zkušený Martin Jakš, který v konečném výsledku obsadil 16. místo. „Dnes bylo blízko i místo třinácté, ale neměl jsem nejlepší den a nejelo se mi moc dobře. Po tom, s čím jsem do Tour šel, jsem ale s výsledkem spokojen. I přesto, že je trochu zkreslený tím, že poměrně dost závodníků odstoupilo, a to i z předních pozic,“ uvedl Jakš. „Myslím, že pár závodů bylo slušných a zazávodil jsem si opravdu dobře. Teď bude důležité si hlavně pořádně odpočinout, poté začne příprava k olympiádě,“ dodal Jakš. Druhým nejúspěšnějším Čechem byl Petr Knop na 31. pozici. Aleš Razým skončil na 36. příčce a Michal Novák na 39. pozici.

O vítězství se nenechal připravit Švýcar Dario Cologna, druhou příčku vybojoval Nor Martin Johnsrud Sundby a na třetím místě skončil Kanaďan Alex Harvey.

KK

 

 Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři