Martin Jakš si na Tour de Ski polepšil. V druhé etapě dojel na 26. místě

5 min 38 s

Martin Jakš si výrazně polepšil v průběžném hodnocení Tour de Ski. V nedělní druhé etapě prestižního seriálu skončil český běžec na lyžích na 26. místě. Petře Novákové znovu těsně unikly body, když stejně jako v sobotním sprintu dojela 34. Závody na 15 a 10 kilometrů klasicky s hromadným startem ve švýcarském Val Müstair ovládli Rus Sergej Usťugov a Norka Ingvild Flugstad Östbergová.

V první etapě Tour de Ski obsadil Martin Jakš ve sprintu 53. příčku, nedělní závod s hromadným startem se mu však podařil o poznání lépe. Český reprezentant skončil šestadvacátý a výrazně si polepšil v průběžném hodnocení Tour, ve kterém už mu patří 31. místo.

„Dneska se mi nejelo špatně, ale nepodařilo se mi včas propracovat dopředu. A když se první skupina dvaceti lidí někdy ve třetím kole odtrhla, tak jsem na to už bohužel neměl a ztráta v posledním kole narostla. Doufal jsem, že se mi podaří dojet s menší ztrátou, ale asi to odpovídá i dosavadním výsledkům,“ popisoval po závodě Jakš, který za vítězným Sergejem Usťugovem zaostal o 42,2 sekundy.

Janu Bartoňovi se nepodařilo navázat na povedený úvodní sprint Tour de Ski, ve kterém obsadil 27. příčku a připsal si první body v kariéře. V neděli dojel na posledním 78. místě. Daleko od bodované třicítky bylo také zbývající trio českých závodníků. Michal Novák skončil 62., Dušan Kožíšek o čtyři místa za ním a Petr Knop obsadil 72. pozici.

Zatím suverénně si v prestižním seriálu vede Rus Sergej Usťugov. Ten po vítězství v sobotním sprintu dokázal vyhrát také nedělní závod a upevnil si vedení v průběžném pořadí, v jehož čele má náskok už 18,9 sekundy na druhého Nora Martina Johnsruda Sundbyho. Právě Sundby si dojel pro druhé místo také v nedělním závodě, třetí skončil jeho krajan Didrik Tönseth.

Znovu body jen těsně unikly Petře Novákové. Česká závodnice, která ve sprintu obsadila 34. příčku, si shodné umístění připsala také v druhé etapě. V závodě na 5 kilometrů klasickou technikou jí od bodované třicítky dělily necelé dvě sekundy. Kateřina Beroušková skončila na 48. pozici a Karolína Grohová dojela osmapadesátá.

Ženám vládla Norka Ingvild Flugstad Östbergová, která se díky triumfu posunula do čela průběžného pořadí Tour de Ski. Druhá dojela její krajanka Heidi Wengová, která je rovněž druhá v průběžném pořadí a na Östbergovou ztrácí 10,3 sekundy. Třetí skončila Finka Krista Pärmäkoskiová.

Tour de Ski se ze Švýcarska přesouvá do německého Oberstdorfu, kde jsou na programu další dvě etapy. V úterý se pojede skiatlon, ve středu stíhací závod na 10 a 15 kilometrů volnou technikou.