×
Kouč Valoušek po Dachsteinu: Posun v tréninku je důležité přenést do závodů

Kouč Valoušek po Dachsteinu: Posun v tréninku je důležité přenést do závodů

03.11.2017

Reprezentační družstva mužů a žen se v půlce října vydala na rakouský ledovec Dachstein. Tréninkový kemp běžců na lyžích pod vedením trenérů Ilkky Jarvy, Zbyňka Valouška a Jana France byl vyvrcholením podzimní části přípravy.

Náročné několikafázové tréninky denně, najíždění kilometrů na sněhu a pilování techniky. Tak vypadalo říjnové soustředění v Ramsau. Povzbudivým bylo krásné počasí, které panovalo po většinu pobytu. Nechyběl ani fotograf, který obstaral již tradiční předsezónní focení kompletních reprezentací. V průběhu kempu přijeli na pár dní také zástupci z České televize.

„Bylo to opravdu náročné soustředění, s odvedenou prací holek jsem ale velmi spokojen. Každý den dopoledne se jezdilo na lyže na ledovec Dachstein, kde byly všechny tréninky v nízké intenzitě se zaměřením na správnou techniku jízdy. Odpoledne se trénovalo v Ramsau, kde se využívaly kolečkové lyže, běh a posilovna,“ popsal trenér žen Jan Franc. „Kája Grohová s Kačkou Janatovouabsolvovaly celý kemp bez zdravotních problémů, zatímco Zuzka Staňková přijela kvůli nemoci později.  Holky teď budou trénovat doma, kde je před odletem do finského Vuokatti na programu lehčí trénink. Je potřeba, aby načerpaly síly na dlouhý pobyt na severu, kde některé budou celý měsíc, protože budou dále pokračovat na první Světové poháry,“ doplnil.

Trenér mužů Zbyněk Valoušek si práci svých svěřenců také pochvaloval. „Na soustředění jsme až na jedno volno stáli každý den na lyžích na sněhu. V údolí jsme absolvovali intenzivní tréninky na kolečkových lyžích, ve kterých kluci předvedli velmi dobré výkony jak po stránce fyzické, tak i technické. Jsem rád, že je v tréninku vidět posun, který ale bude důležité přenést i do závodu,“ řekl trenér mužské části reprezentace. „Soustředění bylo trochu ovlivněno nachlazeními, Honza Bartoň jako jediný z kluků absolvoval kompletně celý program,“ dodal.

I přes krásné počasí, které panovalo po většinu kempu, se téměř všichni závodníci neobešli bez zdravotních problémů. „Bohužel jsem nebyla kvůli nemoci schopná absolvovat celé soustředění a do Ramsau dorazila o pár dní později. Začínala jsem zlehka a postupně se dostávala do plného tréninku. Ke konci soustředění jsem už trénovala spolu s ostatními,“ řekla reprezentantka Zuzana Staňková.

„Každé dopoledne zde využíváme možnost lyžovat na ledovci, kde máme za cíl nalyžovat co nejvíce kilometrů. Pro odpolední trénink tu jsou nejen skvělé terény na běh, ale také dráha na kolečkové lyže, která je velmi náročná,“ popsal Jonáš Bešťák. Skvělé podmínky a zázemí reprezentaci poskytl hotel Stierer. „Máme vše, na co si vzpomeneme,“ dodal.

Závodníci se museli vypořádat se změnami, které představovala vyšší nadmořská výška. Ubytováni byli v Ramsau, které je položeno 1135 m.n.m., zatímco za upravenými tratěmi dojížděli autem a následně lanovkou, jejíž horní stanice sahá do výšky 2700 m.n.m. „Soustředění v Ramsau bylo pro mě jedním z nejtěžších. Hlavně kvůli vyšší nadmořské výšce, která mi moc nesedí. Navíc mám problémy se spánkem,“ řekl Jan Bartoň. „Z kluků jsem byl nakonec jediný, kdo si prošel celým soustředěním. Někteří byli nemocní na začátku, jiní pak v průběhu. Posledních šest dní jsem už cítil velkou únavu, ale stále žiju,“ vtipkoval.

Poslední soustředění před startem závodní sezóny čeká reprezentační družstvo ve finském Vuokatti, kam závodníci odcestují na začátku příštího týdne.  „Dosud jsme trénovali podle společného plánu, ale právě ve Finsku to začne být více individuální vzhledem k závodnímu programu, který budeme mít všichni trochu jiný,“ vyhlížel další z reprezentantů Luděk Šeller.

KK

Video


Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři