×
Dotazník trenéra: Jan Franc

Dotazník trenéra: Jan Franc

08.11.2017

Jméno: Jan Franc
Pozice: trenér reprezentace žen
Datum narození: 27. 7. 1991
Vystudoval: Magisterské studium na UK FTVS, obor Tělesná výchova a sport, specializace běh na lyžích

 

K lyžování jsem se dostal díky… svému tátovi, který mě bral jako malého na lyže na hory.

Motto, kterým se při trénování řídím… drž se lidí, kteří něco umí a jsou skromní, protože tito lidé vědí, že by mohli umět ještě více.

Na svěřence umím být pes, když… nemají profesionální přístup.

Na své profesi mám nejraději… výzvu.

Během trenérské kariéry bych chtěl alespoň jednou zažít… to nedokážu říci, samozřejmě mám ty nejvyšší cíle, ale je to pořád jenom sport a myslím si, že jsou daleko důležitější věci než získat medaili. Pro mě je zásadní, abych si mohl vždy říct, že jsem pro to udělal vše, co bylo v mých silách.         

 

Co vše závodnice během letní přípravy absolvovaly?

Na konci května proběhl první kemp v Peci pod Sněžkou. Netradičně jsme zvolili pár třídenních tréninkových bloků v Liberci. Jedním z cílů přípravy bylo se i přes léto postavit na lyže, proto jsme se v červnu vydali na rakouský ledovec Dachstein a v červenci do tunelu v německém Oberhofu. V srpnu jsme vyrazili na kemp do pro nás nového prostředí krušnohorského Cínovce a nakonec to bylo jedno z nejhezčích soustředění.

Na co jste se v tréninku primárně zaměřil?

Cílem bylo natrénovat hodně cyklických hodin v nízké intenzitě a to především na kolečkových lyžích. Dále jsme se hodně zaměřili na techniku jízdy na lyžích, především u soupažného běhu, kde vidím naše největší rezervy. Úplně od začátku jsme museli začít se silovým tréninkem. Holky v tomto směru udělaly od května velký pokrok a teď už jsem s tréninkem v této oblasti spokojen. Věnujeme se také taktice, rozebíráme rozložení sil v závodu a problematiku hromadného startu. Spolupracujeme také se sportovní psycholožkou, protože hlava je ve vrcholovém sportu rozhodujícím činitelem.

Sledujete trendy současného běžeckého lyžování a snažíte se je využívat při tvorbě tréninkových plánů?

To mě na této práci opravdu baví. Nové tréninkové metody a trendy sleduji neustále a zároveň se je snažím aplikovat do tréninku, jak to jen jde. Běžecké lyžování je všestranný sport, a proto čerpám informace i z jiných sportů.

S jakým očekáváním půjdete do olympijské zimy?

Chtěli bychom být do 8. místa v týmovém závodě na OH, to je podle mě reálný cíl. Pro zkušené závodnice je olympiáda jasným cílem sezóny. Pro kategorii do 23 let bude vrcholem MS U23 ve švýcarském Gomsu, které se koná na konci ledna. Pro mě osobně je nejdůležitější, aby si každá z holek zajela svůj nejlepší individuální výsledek kariéry. Máme mladý tým a věřím, že se výsledky v budoucnu dostaví.     Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři