Vítězem běžeckého poháru jsou Dufek a Beroušková, Superpohár putuje do TJ Dukla Liberec

9 min 13 s

Český pohár v běžeckém lyžování zná své vítěze. V dospělých kategoriích posbírali nejvíce bodů Tomáš Dufek s Barborou Berouškovou. Nejúspěšnějším klubem napříč věkovými kategoriemi a vítězem Superpoháru se stala TJ Dukla Liberec.

Český pohár dospělých, juniorů a dorostu se letos uskutečnil v pěti lokalitách – závodilo se v Jablonci nad Nisou, v Novém Městě na Moravě, na Zadově, na Božím Daru a na Horních Mísečkách, kde proběhlo také mistrovství České republiky. Celkem mohli závodníci sbírat body při dvanácti startech, do celkového pořadí se jim ale započítávalo nejlepších deset výsledků, přičemž štafeta a team sprint byly součástí soutěže družstev.

Nejvíce bodů v kategorii mužů posbíral Tomáš Dufek. Závodník KL SG Jablonec nad Nisou získal 205 bodů a byl společně s Jakubem Strouhalem nejpilnějším sběratelem startů – nenastoupil pouze do úplně prvního závodu, kterým bylo finále sprintu v Jablonci nad Nisou. Druhé místo obsadil Vladimír Kozlovský (184 bodů) a třetí Jakub Strouhal (175).

Jediným dospělým účastníkem všech pohárových závodů uplynulé sezony byla Barbora Beroušková z týmu SPORT CLUB PLZEŇ, která v kategorii žen nasbírala 230 bodů. Druhá Adéla Nováková jich získala 196 a třetí Anna Strouhalová 189.

Podobně rázně kráčel za pohárovým vítězstvím junior Šimon Pavlásek. Také on se zúčastnil všech pohárových závodů, ve kterých si připsal 213 bodů. Druhé místo obsadil Kryštof Zatloukal, kterému k zisku 191 bodů stačilo pouze sedm startů – při pěti z nich zvítězil. Třetí místo patří Ondřeji Pilařovi se 186 body.

První místo v kategorii juniorek patří Elišce Šibravové, které výborně vyšel závěr sezony, kdy vyhrála tři ze čtyř závodů. V celkovém součtu má na kontě 226 bodů. O sedm méně jich získala Kateřina Svobodová. Třetí místo patří Anežce Honsové, která startovala ve všech pohárových závodech a posbírala v nich 206 bodů (stejně jako čtvrtá Iva Vránová).

Kategorie starších dorostenců se stala kořistí TJ Dukla Liberec, která obsadila první tři místa. Nejvíce bodů získal Matyáš Pávek (220), který nechyběl na jediném závodě. O šest méně jich má na kontě David Pešta, který má rovněž 100% účast. S unikátní bilancí zakončil pohár třetí Jiří Tuž – nastoupil do devíti závodů (včetně dvou týmových) a devětkrát se radoval z vítězství. Celkem tak má na kontě 210 bodů.

Mezi staršími dorostenkami dokázala nejvíc bodů získat Hana Randáková (224). O deset méně jich má na kontě Lucie Tůmová, která stejně jako třetí Eliška Bímanová (199) nastoupila do všech závodů.

Jasným vítězem Českého poháru mladších dorostenců se stal Lukáš Kulhánek, který posbíral 234 bodů, a to i díky sedmi triumfům. Druhý skončil Jakub Bouška (224) a třetí Eduard Simbartl (204).

Nejvíce bodů napříč dosud uvedenými kategoriemi posbírala mladší dorostenka Kateřina Dušková, která si ve dvanácti startech připsala 11 vítězství a celkově tak nasbírala maximální počet 240 bodů! Druhá skončila další závodnice Dukly Liberec, kterou je Anna Šírová (218). Třetí příčku obsadila Tereza Kolovratová (198).

Vítězem Superpoháru, který sčítá klubové body za kategorie dospělých, dorostenců a žáků, je TJ Dukla Liberec, která získala 5808 bodů. Rozhodující náskok přitom severočeský klub získal v mládežnických kategoriích, kde jasně dominoval: 1369 bodů získal mezi dospělými, 2853 bodů si připsal v dorostu a 1586 v žácích. Druhé místo obsadil ČKS SKI Jilemnice s 4624 body (1420 + 2090 + 1114). Třetí místo obsadil FENIX SKI TEAM Jeseník, který posbíral 4537 bodů (1718 + 2093 + 726).

„Vítězství v Superpoháru pro nás bylo jedním z cílů této sezony. V minulých letech se nám totiž dařilo v kategoriích žactva i dorostu, a tak jsme věřili, že bychom mohli vyhrát i celý Superpohár. Moc si toho vítězství vážíme. Bereme ho jako ocenění práce nejen našich závodníků, ale vnímáme ho i jako odměnu za práci našich trenérů a vedení klubu,“ říká Tomáš Valoušek, předseda TJ Dukla Liberec.

Mistrem ČR v běhu na lyžích smíšených družstev dorostu a dospělých se stal FENIX SKI TEAM Jeseník, který posbíral 3724 bodů a zvítězil tak s velmi suverénním náskokem. Druhé místo patří SPORT CLUBU PLZEŇ, který získal 3280 bodů. Bronzovou pozici obsadil KL SG Jablonec nad Nisou s 3126 body.

Gratulujeme individuálním i klubovým vítězům a děkujeme jim za skvělé výkony!