Ve Whistleru začalo MS juniorů a do 23 let, do víkendových klasických sprintů zasáhla osmička českých reprezentantů

15 min 42 s

Vrcholem letošní sezóny pro juniory a závodníky do 23 let je Mistrovství světa v Kanadě. Na olympijských tratích ve Whistleru se o úvodním víkendu jely sprinty, mezi juniory postoupili do závodu Matyáš Bauer, Jiří Tuž a Iva Vránová, v kategorii U23 reprezentovaly Česko Barbora Antošová, Adéla Nováková a Tomáš Lukeš a Tomáš Dufek. Postoupit do semifinále se povedlo jen Antošové, která celkově skončila jedenáctá.

V krásném slunečném počasí a na perfektně připravených tratích Olympijského parku ve Whistleru začal Světový šampionát juniorů a do 23 let v běhu na lyžích. V sobotu zahájili celou akci junioři svými sprinty klasickou technikou na trati o délce 1,2 km, v neděli byli na řadě jejich starší kolegové na stejné distanci.

Mezi dívkami v juniorské kategorii mělo Česko jedinou zástupkyni Ivu Vránovou. Ta na těžké trati s dlouhou závěrečnou rovinatou pasáží v kvalifikaci neuspěla, na postup jí chybělo 13,5 sekundy. „První půlka trati byla do kopce a tam jsem jela dobře. Jak jsme se ale vrátili na stadion, cílová rovinka pro mě byla hrozně dlouhá. Nejsem specialistka na soupaž a tam jsem asi ztratila nejvíc. Bohužel to nevyšlo, ale lyže jely dobře a na trati jsem se cítila taky dobře, tak snad to bude do dalších závodů lepší,“ hledí do dalších klání s nadějí.

Mezi chlapci zápolila o průnik do třicítky trojka českých zástupců. Matyáš Pávek zaostal za postupem o 6 vteřin, Matyáš Bauer a Jiří Tuž však do závodu proklouzli. „Kvalifikace se mi jela dobře, akorát jsem hodně ztratil v posledních asi 300 metrech. Začátek jsem jel rychle, ale pak mi docela došly síly. Nakonec ztráta 3 vteřiny na prvního ale nebyla ani tak velká,“ komentoval první část závodu Tuž, který se kvalifikoval jako sedmnáctý.

Jeho kolega Matyáš Bauer do závodu vyjel s číslem 27 a oba byli nalosovaní do společného čtvrtfinále. „V rozjížďce jsme jeli s Jirkou spolu a chtěli jsme to tak pojmout a udělat z toho spolu jiný závod. To nám vyšlo, akorát nás Švédi v závěru přejeli. S umístěním jsem spokojený, ale na postup mi chyběla asi jen vteřinka, což je opravdu málo,“ vrátil se ke své jízdě Bauer, jenž v ní skončil právě za reprezentačním kolegou čtvrtý a těsně nepostoupil. „Na druhou stranu jedeme dál, lyže byly skvěle připravené jak do stoupání, tak do sjezdu. Čekají nás další závody, pro mě je dvacítka hlavní závod a moc se na něj těším,“ vyhlíží pondělní závod s hromadným startem.

Jeho parťák Jiří Tuž byl postupu ještě blíže, když se snažil určovat tempo od začátku své jízdy. „Trochu jsem zazmatkoval na startu, ale po první zatáčce se to srovnalo. V posledním stoupání jsem zabral a šel na první místo. Cítil jsem se dobře a udělal si malý náskok. Ve sjezdu a v cílové rovince mě ale dojeli dva Švédi, kteří byli v soupaži mnohem silnější než já. Na ně jsem neměl nárok a postup jako lucky loser mi unikl o 6 setin,“ komentoval Tuž s lehkým zklamáním ve tváři své konečné 14. místo.

Ženské finále opanovala Finka Eevi-Inkeri Tossavainenová před Norkou Andreassenovou a Švédkou Erikssonovou. V mužské části kralovali oba Švédové, kteří postoupili přes Jiřího Tuže, tedy zlatý Anton Grahn a stříbrný Elias Danielsson. Bronz putoval zásluhou Rantaly do Finska.

V nedělní kvalifikaci kategorie U23 uspěla trojice českých reprezentantů, do závodu postoupila Barbora Antošová osmým časem, Adéla Nováková a Tomáš Dufek se kvalifikovali jako 28. v pořadí. Tomáši Lukešovi unikl postup o tři pozice a zhruba 6 desetin vteřiny.

Obě Češky se sešly v pátém a tedy posledním čtvrtfinále. Zkušenější a už i Světovým pohárem prověřená Barbora Antošová si mazácky od začátku hlídala Norku Fosnæsovou a vyvážela se za ní na druhém místě v podstatě po celou délku tratě. Chytře za ní šetřila síly, do cílové roviny najela s dostatečným náskokem a v poklidu si zajistila přímý postup.

Její reprezentační kolegyně Adéla Nováková se snažila kopírovat její taktiku a držela zbytek soupeřek za sebou. Jedna z nich v jedné z prudkých zatáček vyletěla z trati, ani to ale Češce k postupu nestačilo. Třetí příčku sice udržela, jízda však nebyla dostatečně rychlá. Celkově obsadila Nováková 16. místo.

„Kvalifikace se mi bohužel vůbec nepovedla, vůbec nevím, co jsem tam dělala. Naštěstí jsem postoupila a dala jsem si za cíl už na to nemyslet a soustředit se už jen na rozjížďku. Tam se mi jelo daleko lépe, nechala jsem tam všechno. Na víc, než na to 16. místo jsem asi neměla a jsem spokojená. Teď je třeba se připravit na další závody, protože tratě jsou tady hodně těžké,“ hodnotila své vystoupení ve sprintu Nováková.

Barbora Antošová byla po postupu nalosována do druhé semifinálové jízdy, ve které se chopily tempa dvě Norky a Italka Monsornová, která překvapivě vyhrála. Barbora bohužel rychlý nástup soupeřek od prvních metrů nechytila a s odstupem dokončila svou jízdu na 6. příčce. Celkově to však stačilo na slušné 11. místo na světě. Se svým výkonem ale sama reprezentantka příliš spokojená nebyla.

„Už ve čtvrtfinále jsem byla docela zakyselená a v semifinále mi to zase trochu smekalo. Ale bylo to spíš tím, že už jsem byla tužší a nestála jsem na lyžích dobře,“ vracela se Antošová v cílovém prostoru ke svým dvěma závodním jízdám.

„Jsem zklamaná, chtěla jsem jet mnohem lépe. Bohužel můj projev momentálně není ani srovnatelný s tím, jak jsem jezdila na začátku sezóny. Nemůžu se dostat do formy a necítím se úplně dobře. Není to špatný výsledek, ale chtěla jsem víc, takže mě to mrzí. O to víc, že je to můj poslední rok v kategorii U23,“ neskrývala emoce druhá z Češek.

Finále dominantním způsobem ovládla Finka Jasmin Kaharaová, která před sebe v žádné jízdě nepustila prakticky ani jednu soupeřku a všechny tři vyhrála stylem start-cíl. Další dvě medaile putovaly do Norska zásluhou druhé Kristin Austgulen Fosnæsové a třetí Sigrid Leseth Føyenové.

Stejně jako české ženy i Tomáš Dufek naskočil až do páté rozjížďky. Nechal si soupeře trochu poodjet a musel vynaložit velké množství sil, aby mezírku zacelil. To se mu povedlo až v závěru, kdy parádním finišem v soupaži předjel dva soupeře a dokončil svou jízdu na 4. příčce. Ani jemu to však na postup jako šťastnému poraženému nestačilo.

„Jsem spokojený a jsem rád, že se mi podařilo postoupit z kvalifikace. Lyže byly pro stoupání trochu hladší, ale zase byly rychlé ve sjezdu. Ve čtvrtfinále jsem se bohužel pohyboval téměř celý závod na konci balíku. Naštěstí se mi podařil finiš, kde jsem předjel dva lidi a vylepšil jsem své umístění,“ popsal své pocity z prvního závodu na šampionátu Dufek.

Ve finále předvedl neskutečný nástup v polovině trati juniorský mistr světa z roku 2020 Ansgar Evensen, který tak přidal do své sbírky další světové zlato. Jeho zrychlení bylo nad síly všech ostatních, na pódiu Nora doplnili dva Švédové – stříbrný George Ersson a bronzový Emil Danielsson, jehož mladší bratr Elias den předtím vybojoval na stejné distanci stříbrnou medaili.

Mistrovství světa bude pokračovat v pondělí a v úterý, kdy jsou na pořadu dne nejdelší distanční závody na 20 km s hromadným startem. V letošní edici šampionátu jezdí chlapci i dívky stejně dlouhé distance, v pondělí jsou na řadě junioři, v úterý pojedou hromadnou dvacítku klasicky zástupci U23.