Tour de Ski zahájeno! Černý si dojel pro 21. pozici

7 min 57 s

První závod 18. ročníku Tour de Ski je minulostí, na úvod se v italském Toblachu jely sprinty volnou technikou a čeští závodníci předvedli velmi kvalitní výkony. Nejlépe se dařilo Ondřeji Černému, který dojel na 21. pozici, výborný výkon zapsala také Kateřina Janatová, která skončila jednadvacátá.

Ve startovní listině úvodní etapy Tour de Ski figurovalo hned šest českých jmen. Nejlépe se závod vydařil specialistovi na sprint Ondřeji Černému, který v Toblachu vybojoval velmi solidní 21. pozici. Nejprve však byla na programu obtížná kvalifikace, která vyřadila hned čtyři české závodníky.

Do rozjížděk se tak z kvalifikační bojů probojovali pouze Kateřina Janatová a Ondřej Černý. Kateřina Janatová předvedla velmi dobrou jízdu a zapsala 11. nejrychlejší čas, Barbora Antošová skončila na 46. pozici.

„Rozhodně sprint kladně nehodnotím. Jsem sice po nemoci a očekávání nebyla velká, ale kvalifikovat bych se prostě měla. Už je to trošku frustrující, je to několikátý závod po sobě a hodně mě to mrzí,“ popsala své pocity Barbora Antošová.

Skvělou kvalifikační jízdu vytáhl Ondřej Černý, který uzavíral první desítku pořadí. Ostatní čeští muži jej však nenapodobili, čtyřiatřicátý Luděk Šeller zaostal za postupovou 30. pozicí o tři desetiny. Michal Novák obsadil 38. příčku, Adam Fellner skončil na 53. pozici.

„Při rozjetí jsem se cítil opravdu špatně, nemohl jsem pořádně dýchat. Při závodě jsem cítil, jako by mě tělo nechtělo pustit za hranu. Myslel jsem si, že budu rychlejší, ve skutečnosti jsem ztratil hned po pár set metrech docela dost vteřin, ale pak už jsem to tempo celkem držel. Ale nepostoupil jsem, to se dalo asi trochu čekat, zároveň si myslím, že snaha tam byla a byli jsme tu se vztyčenou hlavou. Po závodě si s týmem a doktory vyhodnotíme, zda vůbec má cenu pokračovat,“ přiznal Michal Novák, který se potýká s následky nemoci.

Kateřina Janatová nastoupila do čtvrtého čtvrtfinále, které bylo obsazeno kvalitními závodnicemi, Češka soupeřila například s Emmou Ribomovou. Hned od začátku rozjížďky se Janatová držela v popředí a srdnatě bojovala o co nejlepší umístění. V nejnáročnějším stoupání na trati se propadla do poloviny startovního pole, ale všechny závodnice jely pospolu v kompaktním balíku. Při závěrečném sjezdu na stadion se česká reprezentantka propadla na nepostupovou 5. pozici. Celkově se Janatová umístila v úvodním závodu Tour de Ski na 21. pozici.

V ženském finále zvítězila Linn Svahnová před svou reprezentační kolegyní Jonnou Sundlingovou a Kristine Skistadovou.

Ondřej Černý se objevil v poslední čtvrtfinálové rozjížďce. Český reprezentant zaujal svou pozici na chvostu startovního pole, ale celá skupinka byla kompaktní. Během závěrečného stoupání se posunul na 5. pozici, na které se udržel i při závěrečném sprintu v cílové rovince. Na postup do semifinále to však českému reprezentantovi nestačilo a celkově obsadil 21. příčku.

„Já jsem s dnešním závodem celkem spokojený, celkově loni bych tento výsledek nazval průměrným a chtěl bych víc, ale po vstupu do letošní sezony jsem s dnešním výsledkem celkem spokojený a věřím, že se to bude jen zlepšovat. Mě už další závody na Tour de Ski nečekají, momentálně se budu soustředit na přípravu na Světový pohár v Oberhofu a v Gomsu, na tyto závody se těším, forma se zvedá, takže věřím, že se dostanu tam kde loni a třeba i výš,“ podělil se o své dojmy ze závodu Ondřej Černý.

Mužský sprint skončil vítězně pro Francouze Lucase Chanavata, druhou příčku obsadil jeho krajan Jules Chappaz. Dvojici Francouzů na stupních vítězů doplnil Američan Ben Ogden.

Po prvním závodu zamíří zpět do České republiky trojlístek Barbora Antošová, Ondřej Černý a Luděk Šeller. Tour de Ski pokračuje už na Silvestra, kdy si ženy i muži zkusí tentokrát klasiku, pojedou se závody na 10 km s intervalovým startem.