Pátý ročník Skijáckého trojboje ovládli Kateřina Janatová a Michal Novák

9 min 3 s

Jilemnický areál Hraběnka přivítal už pátý ročník Skijáckého trojboje, který uprostřed letní přípravy prověřil aktuální formu a univerzálnost běžců na lyžích. Ti se ve dvou dnech museli popasovat s během na atletické dráze, norským sprintem a distančním závodem na kolečkových lyžích. Loňský triumf mezi muži obhájil Michal Novák, ženám po roční odmlce kralovala Kateřina Janatová. Oba přitom o svých triumfech rozhodli až vítězstvími v posledním závodě víkendu.

Dva dny, tři závody a téměř 180 závodníků rozdělených do osmi kategorií. V areálu Hraběnka v krkonošské Jilemnici se během druhého červencového víkendu v rámci Skijáckého trojboje představila téměř kompletní česká reprezentace, velká část polského národního týmu či Brit James Clugnet. Ve třech rozdílných disciplínách bojovali o celkový triumf, přičemž z každého závodu mohli získat maximálně patnáct bodů za vítězství a každá další příčka poté znamenala o bod méně.

Pátý ročník odstartoval v sobotu ráno tradičně běžeckými závody na atletické dráze na 1000 a 1500 metrů. V nich si mezi ženami nejlépe počínala Kateřina Janatová, která zvítězila časem 4:47,4. V kategorii mužů byl na oválu nejrychlejší Mike Ophoff, jenž proběhl cílem v čase 4:09.4 o 3,6 sekundy před loňským vítězem trojboje Michalem Novákem a o 3,7 sekundy před Britem Jamesem Clugnetem.

Právě britský reprezentant specializující se na sprinty se na konci prvního závodního dne ujal průběžného vedení. To když skončil třetí ve finále norského sprintu za vítězným Ondřejem Černým a druhým Luďkem Šellerem. Pátý z norského sprintu Novák byl po dvou ze tří disciplín o pouhý bod za Clugnetem. Sprint žen suverénně ovládla Barbora Antošová, která zvítězila v kvalifikaci i v následném finále, kde si pohlídala první místo před druhou Adélou Novákovou a třetí Zuzanou Holíkovou. Holíková se tak s 27 získanými body posunula o bod před do té doby průběžně vedoucí Janatou, jež v norském sprintu obsadila pátou příčku.

V neděli si však Janatová vzala první místo zpět. S přehledem ovládla závěrečný distanční závod na 7,5 kilometru volně, když byla v cíli o 38,9 sekundy rychleji než druhá Petra Nováková a o 40,4 sekundy před třetí Zuzanou Holíkovou. Ta byla v celkovém hodnocení o bod druhá za Janatovou, bronzová skončila Petra Nováková.

Poslední den dokázal ve svůj prospěch přetavit také obhájce loňského vítězství mezi muži Novák. Ten v distančním závodě na 12,5 kilometru volně zvítězil před druhým Polákem Dominikem Burym a reprezentačním parťákem Adamem Fellnerem. V celkovém hodnocení tedy předskočil Glugneta, který závěrečný závod dokončil na pátém místě. Na třetí příčce konečného pořadí se umístil Luděk Šeller.

Mezi juniory se z celkového vítězství radoval Jiří Tuž, jenž byl ve všech závodech na podiu – na atletické dráze třetí, norský sprint vyhrál a v distančním závodě byl druhý. Stříbrný skončil díky vítězství v posledním závodě Lukasz Gazurek z Polska a třetí místo vybojoval vítěz úvodní patnáctistovky Ondřej Pilař. Kategorii juniorek ovládla polská závodnice Kinga Mareczek o bod před svou krajankou Zuzannou Fujakovou. O další bod méně měla třetí v pořadí a první mezi Češkami Tereza Prokešová.

Jilemnický trojboj byl první zastávkou z celkových tří podniků letního poháru Swenor Cup. Další příležitost posbírat body do celkového hodnocení seriálu budou mít závodníci v celkem osmi kategoriích (U16, U18, U20, muži a ženy) v Novém Městě na Moravě 27. – 28. srpna. Poslední zastávkou pak bude mistrovství České republiky v běhu na kolečkových lyžích, které je na programu 24. a 25. září v Liberci – Vesci.