OPA Alpen Cup: Junior Bauer vybojoval v individuálu top 10, Lukeš se mezi muži dvakrát umístil ve dvacítce

8 min 7 s

Kontinentální pohár zavítal do italského Dobbiaca, kde junioři a dospělí závodili v pátek ve sprintu, v sobotu byl na programu individuální závod volně. V intervalovém závodě se devátým místem vyznamenal junior Matyáš Bauer, mezi muži byl dvakrát ve druhé desítce Tomáš Lukeš.

Začněme pátečními sprinty juniorů. Z českých reprezentantů se dokázali kvalifikovat 18. Jiří Tuž a 28. Matyáš Bauer, mimo postupové pozice zůstali 46. Ondřej Pilař, 48. Daniel Oskar Hozák, 51. Matyáš Pávek a 61. Filip Štecher.

Pozici české jedničky nakonec převzal Matyáš Bauer, který ve výsledkové listině uzavřel druhou desítku, Jiří Tuž skončil o dvě příčky za svým krajanem. Z vítězství se radoval Ital Martino Carollo před dalším italským lyžařem Akselem Artusim, třetí pozici pro sebe uzmul Elias Keck z Německa.

Bohužel, z českých juniorek se do finálových bojů ve sprintu nedokázala probojovat ani jedna ze dvou závodnic. Anežka Honsová skončila první pod čarou postupu na 31. místě, ve čtvrté desítce figurovala i 37. Iva Vránová.

Také kategorie dospělých měla české zastoupení. Z mužů pronikl z kvalifikace pouze 18. Tomáš Lukeš, smůlu měli 56. Luděk Šeller, 71. Kryštof Zatloukal a 81. Tomáš Dufek.

Tomáš Lukeš si ve finálových bojích ještě polepšil, vybojoval velmi slušnou čtrnáctou příčku. Zvítězil italský reprezentant Giacomo Gabrielli, stupně vítězů doplnili Švýcar Erwan Kaeser a další Ital Riccardo Bernardi.

„Cílem bylo si závod užít, a to se podařilo. Ve čtvrtfinálové jízdě jsem měl smůlu při nájezdu do cílové rovinky, kdy jsem se se fyzicky cítil dobře, ale bohužel se mi nepodařilo prodrat na první dvě postupové příčky,“ prohlásil Tomáš Lukeš po pátečním sprintu.

Rovněž z kvalifikace žen se zvládla probojovat alespoň jedna česká závodnice, a sice 14. Barbora Antošová. Těsně pod postupovou třicítkou skončily 32. Adéla Nováková a 34. Barbora Havlíčková.

Oproti kvalifikaci si Antošová pohoršila, ale jen lehce, ve výsledkové listině její jméno figurovalo na 17. místě. Prvenství získala Švýcarka Anja Weberová před dvojicí Němek Helen Hoffmannovou a Lenou Keckovou.

V sobotu se uskutečnily desetikilometrové závody volnou technikou a mezi juniory předvedl výborný výkon Matyáš Bauer, jenž po celou udržoval velmi dobré tempo a odměnou mu bylo umístění v elitní desítce, konkrétně na deváté příčce.

„Výsledek hodnotím pozitivně, předvedený výkon spíše jako průměr. Konečně se mi od světového šampionátu juniorů povedlo dostat do dobrého tempa, těžil jsem z dobrých lyží. Startovali jsme jako poslední, takže trať už byla hodně rozbředlá, museli jsme tedy vynaložit hodně síly, nebyl čas na odpočinek. Myslím si, že jsem devátým místem potvrdil, že se můžu poměřovat s těmi nejlepšími,“ sebevědomě řekl Matyáš Bauer.

Solidní výsledek zaznamenal také 19. Ondřej Pilař a 27. Jiří Tuž. Ve 34. nejrychlejším čase dokončil závod Matyáš Pávek, 43. byl Oskar Daniel Hozák a 44. Filip Štecher.

Českým juniorkám se příliš nedařilo. Seřadily se těsně za sebou, 28. místo obsadila Anežka Honsová a 29. Iva Vránová s mankem přesahujícím hranici čtyř minut na vítězku Marinu Kälinovou ze Švýcarska.

Dobrou formu potvrdil 15. místem v individuálu volnou technikou Tomáš Lukeš. Do posledního metru zůstával v boji o top 10, ta mu nakonec utekla rozdílem necelých sedmi vteřin. Pozice mimo elitní třicítku obsadili 54. Tomáš Dufek a 68. Kryštof Zatloukal. Vyhrál Švýcar Antonin Savary.

„Individuál mě bavil. Těžil jsem ze skutečnosti, že trať byla rychlá a profil nebyl moc náročný. Dokázal jsem se dobře soustředit, využít technickou a taktickou složku a odměna se dostavila, výsledek beru všemi deseti“, zhodnotil sobotní závod nejlepší z českých reprezentantů Tomáš Lukeš.

Do závodu žen zasáhly tři Češky, přičemž ani jedna se nevlezla do elitní třicítky. Ve čtvrté desítce skončily 36. Adéla Nováková a 38. Barbora Havlíčková, na 46. pozici dokončila závod Barbora Antošová. Prvenství slavila německá reprezentantka Helen Hoffmannová.