Nový ročník odšpuntován! Výtečná Beranová brala sedmou pozici, závody ovládli Ribomová a Klaebo

10 min 57 s

Lyžařská sezona 2022/2023 byla úspěšně odstartována klasickými sprinty. Ve finské Ruce šlo do akce 59 žen a 66 mužů. Zvítězili Emma Ribomová a Johannes Hoesflot Klaebo. Nejlepší českou reprezentantkou byla Tereza Beranová, která se přes kvalifikaci probojovala až do semifinále, celkově obsadila 7. pozici.

Nejprve šly do akce ženy, na start kvalifikace se postavilo 59 závodnic, nejrychlejší čas zajela norská reprezentantka Ane Appelkvist Stensethová. Pěknou kvalifikační jízdu předvedla i Tereza Beranová, která se probojovala do závěrečných rozjížděk z 13. pozice. Kvalifikací úspěšně prošla i Barbora Antošová, dvaadvacetiletá závodnice měla 20. nejrychlejší čas.

V mužské kategorii opanoval kvalifikační jízdu Johannes Hoesflot Klaebo, norský rychlík nechal své soupeře za sebou s velkým odstupem. Velmi kvalitní jízdu předvedl Ondřej Černý, který dojel na deváté příčce. Do čtvrtfinále se probojoval i Michal Novák, zkušený český závodník obsadil pozici číslo 25. Naopak kvalifikace nevyšla podle představ Luďku Šellerovi, tomu postup do rozjížděk utekl o čtyři desetiny vteřiny.

Obě Češky se představily v páté čtvrtfinálové jízdě, skupinka všech šesti závodnic jela pospolu až do závěrečného stoupání. V kopečku před stadionem to výtečně nakopla Tereza Beranová, která ujela všem svým soupeřkám, ty bojovaly o druhé postupové místo z rozjížďky. Beranová předvedla skvělou jízdu, dokonce zajela nejrychlejší čas ze všech žen v rozjížďkách.

Barbora Antošová projela cílovou čáru jako čtvrtá v pořadí, čas jí na postup nestačil. „Závod bych ohodnotila moc kladně, jelikož jsem byla před startem sezony dost nervózní a ani jsme neměli žádné velké porovnání, tak jsem nevěděla, co od sebe čekat. Po kvalifikaci jsem byla moc ráda za top dvacítku. Při nástupu do rozjížďky už jsem byla méně nervózní, jela jsem takticky, jak jsem chtěla, akorát mě trochu mrzí podklouznutí v posledních metrech závěrečného kopce, kde jsem ztratila rychlost. S výsledkem jsem ale nadmíru spokojená. A chtěla bych moc pochválit servis, který nám připravil výborně lyže,“ uvedla dvaadvacetiletá reprezentantka.

Semifinálovou jízdu začala Tereza Beranová v zadní části startovního pole, postupně se však prokousávala do popředí a do cílové rovinky najížděla na druhé pozici. Češka však postupovou pozici neudržela a po cílové fotografii bylo druhé místo z rozjížďky potvrzeno pro Kristine Stavas Skistadovou. Čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka obsadila celkovou 7. pozici, která je jejím kariérním maximem a novou sezónu tak vykopla tím nejlepším možným způsobem.

„Jsem trošku smutná. Periferně jsem viděla, že máme docela náskok a že by to mohlo vyjít, ale úplně jsem zapomněla na Skistadovou. Najednou mě začala rychle dojíždět a já začala mít strach. Nebyla jsem navíc v úplně ideální stopě. Na cílovou čáru jsem kopla nohu co nejdřív, ale zpětně vím, že jsem si měla ještě chvilku počkat a byla bych asi ve finále. Ale nevadí, stalo se, výsledek je to dobrý. Jsem naštvaná a mrzí mě to i vzhledem k našemu servisnímu týmu, který nám připravil opravdu skvělé lyže a měla jsem na víc,” okomentovala první závod sezóny Beranová.

Mužům se čtvrtfinálové jízdy podařili, bohužel však o pár setin přišli o místa v semifinále. Michal Novák startoval ve třetí rozjížďce, kde se dlouho držel v čele, v závěrečném sprintu do cíle však velmi těsně nestačil na Taugboela a De Fabianiho. Od přímého postupu jej dělilo 16 setin, první jízda však byla velmi rychlá, a tak se do semifinále ani jako šťastný poražený nedostal. „Myslím si, že jsem odjel jeden z nejlepších závodů. Ve čtvrtfinálové jízdě mně ve stoupání na stadion trochu zbrzdil Chanavat, který se nacpal do mé stopy a měl jsem pak delší zatáčku do cílové rovinky. Cítil jsem, že dokážu sjíždět první dva kluky, takže mě mrzí, že to o kousek nevyšlo. Myslím, že je to dobrý základ do dalších závodů,“ zhodnotil Novák. „Zítra nás čeká desítka klasicky, bude to první distanční závod. Myslím, že po dnešku ze mě spadla prvotní nervozita, tak uvidíme, jak to půjde.“

Ondřej Černý statečně bojoval v rozjížďce proti Pellegrinovi a dalším kvalitním lyžařům, v závěru však nestačil na druhého Chappaze a o 13 setin sekundy skončil již ve čtvrtfinále. „Se závodem jsem částečně spokojen. Jelikož šlo o úplně první závod, tak cítím, že ještě nejsem úplně rozzávoděný, takže umístění je dobré. Chtěl jsem být v semifinále, to byl hlavní cíl, ale o kousíček mi to uteklo. Musím poděkovat servisu, protože lyže byly velmi dobře připravené,“ hodnotil český reprezentant.

Finálové jízdy tak byly bez české účasti, první vítězství ve Světovém poháru slavila Emma Ribomová. Muži měli čistě norské pódium, na nejvyšším stupínku stál Johannes Hoesflot Klaebo.

Program ve středisku Ruka pokračuje i o víkendu. V sobotu jsou na programu individuální závody, konkrétně půjde o 10 km klasicky, v neděli pak závodníky čekají stíhačky.

Výsledky sprintů:

Ženy: 1. Emma Ribomová (Švéd.), 2. Johanna Hagstroemová (Švéd.), 3. Tiril Undes Wengová (Nor.), … 7. Tereza Beranová, 19. Barbora Antošová

Muži: 1. Johannes Hoesflot Klaebo (Nor.), 2. Even Northug (Nor.), 3. Paal Golberg (Nor.), … 15. Ondřej Černý, 16. Michal Novák, 33. Luděk Šeller